2025.04.15. 20:34
Többet kell tudod, mint az AI - hangzott el az Andrássy-napokon
Az Andrássy György Katolikus Közgazdasági Technikum, Gimnázium és Kollégiumban kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy a diákjaik a munka világában is el tudjanak igazodni. Az Andrássy-napok keretében állásinterjún is részt vehettek.
A munka világába való belépést is segíti a diákoknak az Andrássy György Katolikus Közgazdasági Technikum, Gimnázium és Kollégium. Ezen a héten tartják az Andrássy-napokat, amelyet nevezhetünk egy több héten át tartó pályaorientációs programsorozat csúcspontjának is.

Forrás: Huszár Márk/Heol.hu
Az Andrássy-napok tapasztalatát később tudják hasznosítani
Rozmán Éva, az intézmény igazgatója a Heol.hu kérdésére elmondta, hogy az első félévben kezdik a programokat, amikor minden 11. évfolyamos diák számára kijelölnek egy mentortanárt. Egy pedagógushoz 4-5 tanulót osztanak be. Első lépésként keresniük kell egy álláshirdetést, amely olyan munkakört hirdet, ahol el tudják képzelni a jövőjüket. Ezt önismereti tréninggel, tesztekkel segítik, ezek kiértékelése ötleteket ad a fiataloknak, mit válasszanak.
– Ez után azon dolgoznak mentoraikkal, hogy az általuk választott hirdetésre elkészítsék az önéletrajzukat, motivációs levelet is írnak, és megismerkednek az adott munkahellyel, majd felkészülnek egy „éles” állásinterjúra – részletezte az igazgató. – Ekkor a mentortanárok jelzik, milyen szakmákra jelentkeztek a mentoráltjaik, csoportokba osztjuk a jelentkezéseket és felvesszük a kapcsolatot különböző vállalatokkal, a kormányhivatallal, akik olyan szakembereket küldenek, akik szoktak interjúztatni.
Mint az igazgató elmondta, az Andrássy-napok első napján a tantermekben az adott interjúztató előtt 3-4 diák kipróbálhatja, milyen részt venni egy állásinterjún.
– Ez nagyon hasznos lesz számukra a későbbiekben, amikor ténylegesen is jelentkezniük kell egy munkára, sokat tanulnak ezekből a gyakorlatokból – jelentette ki az igazgató.
Az első napon a 9.-esek pedig megmérettetik magukat egy egri város- és iskolatörténeti versenyen, amelyet évtizedek óta szerveznek.
Az Andrássyban nemrég teremtésvédelmi napot is tartottak, erről itt írtunk:
A második napon minden osztályban fogadnak szülőket, akik bemutatják nekik a maguk munkáját, foglalkozását, majd az egész iskola számára érdekes előadást tart egy meghívott előadó.
– Idén prof. dr. Szűts Zoltán, az egri egyetem Neveléstudományi Intézet Oktatási Innováció Tanszékének docense adott elő arról, hogy hogyan hat a mesterséges intelligencia a jövő munkahelyére, mik az előnyei, hátrányai.
Az előadásból kiderült, hogy akkor lehetnek sikeresek, ha többet tudnak nyújtani, mint a MI. Fontossá válik a problémamegoldó képesség, a kreativitás, az elkötelezettség
– fejezte ki Rozmán Éva.
Elmondta, mindezek után régi diákokkal is találkozhatnak, olyan fiatalokkal, akik 5-10 éve végeztek, így még emlékeznek az iskolára, de már van munkatapasztalatuk. Idén jött olyan volt diák, aki stewardessként kezdte, most sales manager, jött ügyvéd, könyvvizsgáló, vállalkozó is.
– Ebből motivációt nyerhetnek, hogy legyenek álmaik, céljaik, ugyanakkor az emberi oldalt is kiemelték, hogy fontosak a kapcsolatok, a bizalom is – közölte az igazgató.
Andrássy nap - Dr. Szűts Zoltán dékán tanszékvezető egyetemi tanár előadása
Fotók: Huszár MárkÁgazatonként is hallgathatnak előadást, ahol megtudhatják, hogy az őket érdeklő munkahelyeken milyen tevékenységet végeznek.
– Minden arról szól, hogy segítsük a diákokat eligazodni a globalizált világban. Fontos megtudniuk, hogy ha nem azt csináljuk, nem abban dolgoznak, ahol jól érzik magukat, az nagy kereszt, tudni kell váltani, újrakezdeni, ha nem találták meg a megfelelő munkahelyet. Hatalmas mérföldkő a munkába állás, sok múlik a személyiségen, a környezeten is – fogalmazott Rozmán Éva.