2025.04.06. 16:35
Csapdába esett egy különleges ragadozó Gyöngyös mellett, levideózták, ahogy az életéért küzd
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság szakembereinek feladta a leckét az a madár, amely egy veszélyes iszaptározóba esett. Válságos volt az állapota a kölönleges színezetű ragadozónak, mikor kimentették.
Nemrégiben a Gyöngyösoroszi Ércbányából kapott hívást a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság, a bejelentők elmondták, egy ragadozómadár zagytározóba esett, és nem tud kiszabadulni. A helyszínen a természetvédelmi őrök egy egerészölyvet találtak a fóliával borított medencében, melynek meredek és csúszós oldalán a madár nem volt képes kimászni.

Forrás: BNPI Facebook
– Repülésre sem volt képes, mivel a ragadós iszap vastagon ráragadt tollazatára. Komoly haditervet kellett őreinknek kieszelnie, a medencébe lemenni ugyanis nem volt lehetőség, az iszap az embert is könnyen foglyul ejtheti. Végül a helyszínen talált létrából és ágakból egy kimenekítő „lépcsőt” alakítottak ki a madár számára, melyre némi terelgetés után rá is talált. A csúszós fóliával ellentétben ezen már ki tudott jutni a zagytározóból, ahol befogásra került. Egri madármentő állomásunkra szállítottuk az ölyvet, állapota válságos volt, mivel a veszélyes iszap nem csak a bőrét károsította, de sajnos szájüregébe is jutott belőle. Másfél hetes pihenés és kezelés után szerencsére megfelelő állapotba került madarunk, így a helyszínre visszaszállítva elengedtük – számoltak be a szerencsés kimenetelő eseményről.
Különleges volt az egerészölyv
Arra is felhívták a figyelmet, hogy a madár különlegessége, hogy tollazata rendkívül szokatlan, világos színezetű. Bár vannak világos színváltozatú egerészölyvek is, e példány esetében azonban részleges leucizmus okozta a különleges színezetet.
– Nem csak tollainak nagy része, de karmai is pigmenthiányosak, fehér színűek voltak. A madár az elengedés előtt jelölőgyűrű is kapott, így amennyiben távcső elé kerül a későbbiekben, lehetőség nyílhat további életének követésére is. Köszönjük az ércbánya dolgozóinak, hogy értesítettek minket! – írták a nemzeti park közösségi oldalán. A mentésben Hák Flóra, Kelemen Tamás, Magos Gábor, Molnár Márton működtek közre.
Főoldali képünk illusztráció, forrás: Szendi Péter