2025.04.08. 21:11
Ilyen ügyekkel foglalkoztak a hevesi bírók
Dr. Csillám Katalin az Országos Bírósági Hivatal elnökhelyettese, valamint dr. Sallai Tamás az Egri Törvényszék elnöke tartottak sajtótájékoztatót kedden délelőtt. Összbírói értekezlet adta az apropót a sajtó tájékoztatásához.
A Törvényház épületében megtartott sajtótájékoztatón kiderült: az Egri Törvényszék és járásbíróságainak bírói kara azért gyűlt össze, mert elnöküknek törvényi kötelezettsége, hogy minden évben beszámoljon a törvényszék működéséről. Az összbírói értekezlet kezdete előtt megosztotta a gondolatait a sajtóval dr. Csillám Katalin az Országos Bírósági Hivatal elnökhelyettese. Szavaiból kiderült, hogy az ötödik legkisebb az ország bíróságai között vármegyénké, ami a létszámot illeti. Az országos ügyérkezésnek körülbelül három százaléka az amely Heves vármegyébe érkezik. Kicsi és jól szervezett bíróságról van szó. A kis létszám ellenére – 69 bírája van – az Egri Törvényszék és bíróságai teljesítik az alkotmányos kötelességüket.

Fotó: Huszár Márk / Heol.hu
Az összbírói értekezlet előtt biztató adatokat is megismerhettünk
Dr. Csillám Katalin összegzéséből kiderült, hogy országosan 1,6 százalékos ügyérkezés növekedés volt 2023-hoz képest tavaly, ehhez képest Hevesben csaknem hét százalékkal érkezett több ügy. A befejezés aránya két százalékkal volt magasabb, mint 2023-ban. Az ügyforgalom mellett rendkívül fontos még az időszerűségi adat. Országosan az érkezett ügyek 90 százaléka befejeződik egy éven belül.

Fotó: Huszár Márk / Heol.hu
– A bíróságok Magyarországon igen időszerűen ítélkeznek nemzetközi viszonylatban is. Az Egri Törvényszék és járásbíróságai 94 százalékban fejezték be egy éven belül az ügyeket. Ez igen tiszteletre méltó és szép eredmény. Persze a közvéleményt mindig az elhúzódó ügyek bolygatják fel, ezért is 2020. augusztusában az Országos Bírósági Hivatal elnöke programot hirdetett a régi ügyek befejezésére. Sikeres program volt, országosan 42 százalékkal csökkentek a két éven túli ügyek száma. Heves vármegye 52 százalékot produkált. Itt a folyamatban lévő összes ügynek 3,4 százaléka az, amely két évnél tovább tart. Az országos átlag 5,3-hoz viszonyítva is ez egy nagyon jó arány. Ami pedig a hatékony ítélkezést illeti. Hatályon kívül helyezés például az Egri Törvényszék első fokán büntető ügyszakban nem volt sem 2023-ban, sem tavaly. Megalapozott, ídőszerű ítélkezés folyik az Egri Törvényszéken – értékelte röviden az OBH elnökhelyettese.
Részletesebben is szólt az elmúlt évi adatokról dr. Sallai Tamás az Egri Törvényszék elnöke. Ő is aláhúzta, hogy ügyforgalmi szempontból valóban növekedés volt tapasztalható: 36 ezer 94 peres és nem peres, valamint másodfokú ügy érkezett 2024-ben, s ez 6,5 százalékkal haladja meg az előző évi, 2023-as érkezést, de 2022-es adatokat 18 százalékkal. Az érkezett ügyeken belül elsősorban a járásbíróságokon megnövekedett peres ügyek számának a növekedése okozta ezt az emelkedést. A nem peres területeken pedig a felszámolási eljárások száma ugrott meg.
– Az a trend látszik megvalósulni, hogy a peres és nem peres eljárások aránya úgy változik, hogy az utóbbi növekszik. A pandémia utáni időszakban ugyanis az ügyészség olyan eljárásokat preferált, hogy lehetőleg mellőzhető legyen a személyes jelenlét. Egy 2018-as esztendővel történő összevetésben azt látjuk például, hogy ahhoz képest 60 százalékkal több büntető, nem peres ügyünk érkezett. Ezekben az években a legmagasabb számot a 2024-es esztendő produkálta: 4324 az érkezett ügyek száma, s ez az eddigi csúcs – mondta a törvényszék elnöke.

Fotó: Huszár Márk / Heol.hu
Dr. Sallai Tamás szavai szerint alapvetően, túlnyomó többségében a járásbírósági ügyek vagyon elleni bűncselekményekkel összefüggőek. Mintegy öt százalékuk volt a rablás, 35 százaléka lopás, 8 százaléka egyéb vagyon elleni bűncselekmény az érkezett ügyeknek. Az egyéb bűncselekmények sorában a közlekedési bűncselekmények a meghatározóak, a kábítószerrel kapcsolatosak pedig hat százalékot tettek ki a büntető ügyekben.
– A polgári peres eljárásokat nézve a családjogi ügyek teszik ki az érkezés legnagyobb hányadát. A házasság felbontására irányuló eljárások az összes ügy negyedét tették ki tavaly, az egyéb családjogi ügyek pedig 19 százalékát. Jelentős kört képvisel a gondnokságba vétellel kapcsolatos, úgynevezett személyállapoti per, ami 13 százaléknyi volt és mintegy 20 százalék kártérítési és kötelmi ügy is érkezett az összesen belül – sorolta.
Az elnök szólt arról is, hogy a nem peres ügyeken belül figyelemreméltó a felszámolási eljárások 40 százalékos emelkedése. A 2023-as 520-ról tavaly 731-re ugrott ez a szám. De 200-al emelkedett a büntetésvégrehajtási ügyek érkezési száma is 2023-hoz képest.
A munkafeltételek fejlesztésének ecsetelése közben dr. Sallai Tamás szólt arról is, hogy az online fejlesztések nem csak a tárgyalásokra, hanem az igazgatásra is kiterjednek. Az értekezleteik, képzéseik túlnyomó többsége már online kép és hang továbbítására alkalmas eszközzel történik. A Nyíregyházi Törvényszék segítségével egy tárgyalófigyelő eszközt is bevezettek. Ez annyiban könnyíti meg a bírák, igazságügyi alkalmazottak munkáját, hogy egy időben alkalmas arra, hogy az összes járásbíróság és a törvényszék valamennyi tárgyalótermének a foglaltságát ellenőrizze.
– A legnagyobb kihívást év közben a büntetésvégrehajtási intézet megszűnése okozta, hiszen a két intézmény épületét együtt építették 1906 és 1908 között és számos igazgatási kapcsolatunk volt az egri BV-vel. Sok szervezéssel és egyeztetéssel járt az a munka, amelynek eredményeképpen három bv intézet – Miskolc, Szolnok és Balassagyarmat – vette át az egri funkcióját. Szerencsére kiváló kapcsolatok jöttek létre – jelentette ki a törvényszéki elnök.
Portálunk rákérdezett arra is a sajtótájékoztatón, hogy igényel-e valamilyen külön felkészülést a kábítószer kereskedelemmel szembeni kormányzati akciói, illetve a törvényi változások. Az elnök válaszban elmondta: rendszeresek a tájékoztatási egyeztetések a rendőrséggel, az ügyészséggel büntető ügyszakban.
– Mi is látjuk azt, hogy sajnos, a vármegye bizonyos területein nagyon elterjedtek ezek a kábítószerrel összefüggő bűncselekmények. Vannak olyan bíráink, akik ezzel kapcsolatos szakjogász-képzést végeztek. A másodfokú ítélkező tanácsban is van ilyen kolléga. Szakmai egyeztetések is rendszeresek, hiszen mindennek a jogi megítélését nagyon fontosnak gondoljuk – fogalmazott.