Tarnavidék

2025.04.02. 21:47

A békák és gőték örülni fognak annak, amit a BNPI tenni készül

Tavak, tocsogók és patakok fognak jobb élőhelyet biztosítani a Bükk-vidéki kétéltűeknek. Az észak-hevesi és borsodi vidéken helyreállítják a vizes élőhelyeket.

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság 415 millió forint európai uniós támogatást nyert a Borsod és Heves határán lévő térségekben található vizes élőhelyek megőrzésére. A program érinti a Heves–Borsodi-dombság/Vajdavár-hegységet (Tarnavidéki Tájvédelmi Körzet), valamint az Upponyi-hegységet (Lázbérci Tájvédelmi Körzet). Fejlesztenék a vizes és vízi élőhely-hálózatot, javítanák az élőhelyek ökológiai állapotát, új élőhelyeket hoznának létre és kétéltű-terelőrendszert építenének ki.

Vöröshasú unka a vizes élőhelyek elterjedt faja
Vöröshasú unka a vizes élőhelyek elterjedt faja
Forrás: BNPI

A vízháztartást javító beruházásokkal javulna a jelentős és védett élőhelyek állapota, kétéltű- és hüllőfajok, továbbá szitakötő- és madárfajok kerülnének jobb helyzetbe. A klímaváltozás miatt ugyanis kiszáradnak az élőhelyek, ezért cél három tó (Bodó-tó, Kéri-tó, Verőlápai-tó) feltöltődésének lassítása, kiszáradásuk megakadályozása a mederanyag részleges kotrásával, a vízkormányzást lehetővé tevő árapasztó zsilip rekonstrukciójával.

A szárazodás, valamint közvetlen emberi tevékenységek (patakrendezések, infrastruktúra fejlesztés, feltöltések) hatására eltűnt időszakos vizek pótlására, az arra alkalmas helyszíneken mesterséges vizes élőhelyek hálózatának létrehozását tervezik. Ennek keretében az 1950–60-as években történt beavatkozások által gátolt árvízi kiöntések lehetőségét teremtik meg a Tarnavidéki Tájvédelmi Körzetben földmunkával a Szentgyörgyi-patak felső szakaszán, illetve szivárgó rönkgátalással a Mocsolyás-patakon. A beavatkozás eredményeként lassítani lehet a lefolyást, csökkenteni az árvízcsúcsot és a holtmedrekben, mélyedésekben ismét vizet visszatartani szaporodóhelyeket létrehozva.

A vizes élőhelyek tavakkal, tócsákkal gyarapodnak

A terepadottságokat kihasználva a Tarnavidéki TK-ban 14, a Lázbérci TK-ban 4 helyszínen alakítanak ki 100-300 négyzetméteres tavacskákat, kiegészítve 154 kisebb-nagyobb tócsával, olyan szaporodóhely hálózatot kialakítva, mely a kétéltűfajok metapopulációs működését segíti. A tevékenységek közvetetten, a talajvízszint és a mikroklíma befolyásolásával helyi (mikro)szinten pozitívan hatnak a klímaváltozás (felmelegedés és szárazodás, időjárási szélsőségek megszaporodása) miatt romló ökológiai és természetvédelmi helyzetű vízi, nedves és erdei élőhelyekre is.

A különböző élőhelyeken nyolc békafajt és két gőtét, valamint foltos szalamandrát, de mocsári teknőst, vízi denevért, vidrát is találni, nem beszélve a gázlómadarakról.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában