Egri csillagok

2025.05.19. 17:23

Több millió forintot fizetett valaki ezért az egri ritkaságért - fotó

Az antikvarium.hu internetes oldalon rendszeresen előfordulnak a szerzőik által dedikált kötetek, melyeket árverésre bocsátanak. A "25. Dedikált könyvek aukciója" vasárnap ért véget, mely során számos, igazán különleges könyv is új tulajdonosra talált: köztük egy Egri csillagok kétkötetes kiadása, melyet még Gárdonyi írt alá. De nem csak ettől különleges a könyv.

A legismertebb magyar regények között nyilvántartott Egri csillagokra nem csak mint kötelező olvasmányra gondolunk, mi Hevesben élők: történelmünk, történetünk része, Eger számos pontján állítanak emléket mind a regénynek, mind szerzőjének. Szobrok, terek, utcák, épületek: mind őrzik emléküket. Nem lehet tehát véletlen az sem, hogy ilyen sokan szeretnének dedikált példányok tulajdonosai lenni – igen ritkán bukkan fel a szerző által aláírt példány, s ha mégis, azonnal hatalmas érdeklődés lesz körülötte.

Egri csillagok, antikvárium, árverés
Az Egri csillagokból sokan szeretnének dedikált példány tulajdonosai lenni - de csak keveseknek sikerül.
Fotó: Huszár Márk

Az antikvarium.hu internetes oldalon rendszeresek a dedikált köteteket eladásra kínáló aukciók: valódi különlegességet foghatnak ki ezeken azok, akik figyelemmel kísérik ezeket az árveréseket. A legutóbbi, 25. alkalommal megtartott eseményen egy valódi különlegesség is gazdára talált, méghozzá több millió forintot fizetett érte új tulajdonosa. De nemcsak ezért egyedülálló ez az irodalomtörténeti kincs: az 1909-ben a Budapesti Hírlap nyomdájában nyomtatott kötetpár mindegyik tagjának belső borítóján ugyanis ez áll:

Bárány Géza könyvtárába. Gárdonyi Géza

A saját kézzel írt ajánlás és aláírás fekete tintája felett pedig piros pecsét jelzi, hogy melyik család könyvtárát gyarapította a kötetpár:

A pirossal írt szöveg: "Bárány" Kép forrása: antikvarium.hu

A név sokak számára okkal lehet ismerős: Bárány Géza mérnök, sportvezető Bárány István olimpiai ezüst- és bronzérmes, Európa- bajnok úszó édesapja volt. Bárány Géza 1902-ben került Egerbe, az év végén pedig már ő volt az egyik, akit a városi színház tervének elkészítésével megbíztak. A színházat 1904. augusztus 20-án nyitották meg. Az ünnepély díszvendége Gárdonyi Géza volt, aki külön erre az alkalomra írta a Dobó István szelleme című előjátékot. Az előadás kitűnően sikerült, és a közönség zajos tapssal hívta háromszor is színpadra Gárdonyit – áll az antikvarium.hu cikkében.

Nevéhez méltó áron kelt el az Egri csillagok kötetpár

A legmagasabb összeget ajánló licitálónak igencsak kitartónak kellett lennie: a 0 forintos kikiáltási áron, 100 forintos licitlépcsővel meghirdetett könyvpárért több mint 2 millió forintért kelt végül el. Emellett egy 1932-es kiadású József Attila, a költő által aláírt verseskötet valamivel több mint 700 ezer forintért, Karinthy Frigyes ugyancsak dedikált 'Így írtok ti' karikatúrái pedig közel félmillió forintért talált gazdára.

Ex libris jelzés

Korábban is foglalkoztunk már az antik könyvekkel: korábbi cikkünkben írtuk, hogy egy antik kötet esetében a könyv írójánál sokszor fontosabb az ajánlás címzettje: ha nagy ember nagy embernek dedikál, az hatványozottan növeli a kötet értékét. Végeredményben persze megállapítható, hogy nagyobb ára a ritkaságoknak van. Az emberek viszont általában nem tudják megállapítani, hogy mi számít értékesnek, ezért érdemes antikváriushoz fordulni. Lehet egy kézirat, egy apró füzet is különösen értékes, amiről az illető nem is gondolná, hogy sokat ér.

– Az aukció során elkelt Egri csillagok két kötetének több tényező együttesen határozta meg az értékét és a ritkaságát is: a harmadik kiadású kötetpár még az írójának életében megjelent, s dedikálta is. De nem csak ebben rejlik a különlegessége: ajánlás is van benne, ami ráadásul egy olyan személynek szól, aki ugyancsak ismert és elismert Egerben is, és még az ő kézírása is szerepel benne. Ugyanakkor az sem mindennapi, hogy a család könyvtárának "ex-libris" jelzése is szerepel a kötet belsejében: abban az időben, jellemzően polgári körökben bárkinek lehetett ilyen jelzése, aki szerette volna a könyvtárába tartozó könyveket megjelölni. Összességében tehát elmondható, hogy a kiemelkedően magas értékhez több részlet is hozzájárult, s nem utolsó sorban az is, hogy a kiadvány ilyen rendkívül jó állapotban maradt fenn – foglalta össze Turay Zoltán, az egri Bródy Sándor Könyvtár helyismereti gyűjteményének könyvtárosa.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában