Nagy bumm

2025.05.16. 19:56

Több millió éves, hatalmas parazita uralja a környéket Hevesben – fotókkal

Az Etna továbbra sem pihen: május 13-án éjszaka újabb látványos lávakitörés festette vörösre Kelet-Szicília egét. Bár a lávafolyam ezúttal sem veszélyeztette a lakott területeket, a kitörés robaját több környező településről is jól lehetett hallani. Magyarországon – így Heves vármegyében sem – fenyeget bennünket hasonló veszély, ám kevesen tudják, hogy egykor ezen a vidéken is működtek vulkánok.

Olaszország továbbra sem lélegezhet fel a vulkánkitörések tekintetében – az Etna mostani kitörése már a 13. volt az idei évben, és a Borsonline szerint egy ciklikus kitöréssorozat részeként értelmezhető. A gyakori természeti katasztrófák sokakban aggodalmat keltenek, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy Magyarországon is több – bár már nem aktív – vulkán található.

kitörés, Etna, vármegyei vulkánok
Az Etna legutóbbi kitörése ismét komoly pusztítással járt – vajon Magyarországnak is van oka aggodalomra?
Fotó: Orietta Scardino / Forrás: MTI/EPA/ANSA

Az Etna kitörése ismét pokoli erőket mozgatott meg

2025. május 13-án újra látványos kitörést produkált az Etna: ezúttal a délkeleti kráter tört ki, hatalmas lávaoszloppal és robbanásokkal kísérve. A vulkán oldalán két lávafolyam is elindult, amelyek jelenleg nem veszélyeztetnek lakott területeket. A kitörést jelentős földmozgások is követték – a rengéseket már Nápolyban és a Campi Flegrei térségében is érezték. A látványos eseményt videó felvételek is dokumentálták. 

kitörés, Etna
Az Etna 13. alkalommal törti ki rövid időn belül.
Forrás:  AFP

Igaz, kitöréstől nem kell tartanunk, a hevesi vulkánok nyomai mégis ott vannak körülöttünk

Bár ma már nehéz elképzelni, Heves vármegye területén is működtek tűzhányók – igaz, több millió évvel ezelőtt. Ezek a vulkánok a miocén korban (nagyjából 15–20 millió éve) voltak aktívak, és mára inaktív, lepusztult formában őrzik az egykori kitörések emlékét. A Promotions oldalán olvashatjuk, hogy a verpeléti Várhegy egy andezitből álló, eredeti formájában megmaradt vulkáni kúp – egy úgynevezett parazitavulkán, amely egy nagyobb tűzhányó oldalában keletkezett. Bár a későbbi kitörések már kevésbé érintették, ma is jól tanulmányozhatók rajta a lávadugó és más vulkáni jelenségek. A verpeléti Várhegy nemcsak hazai, hanem európai viszonylatban is ritka természeti érték, hiszen kevés ilyen jó állapotban megmaradt parazitavulkán létezik. Kevesen tudnak róla, pedig igazi különlegesség – szerencsére már régen kialudt, így ma biztonságosan felfedezhető.

Verpelét, Vár-hegy
A Vár-hegy 1849-ben állítólag a kápolnai csata egyik fontos helyszíne volt.
Forrás: kekesonline.hu

Te tudtad, hogy az ország legmagasabb pontja is vulkánként működött?

A Mátra Magyarország egyik legimpozánsabb hegysége, amely nemcsak gyönyörű tájaival, hanem geológiai jelentőségével is kiemelkedő. A Mátra vulkáni eredetű hegység, mely a miocén korban alakult ki, körülbelül 13-15 millió éve. Ezen a területen egykori vulkánok formálták a tájat, és ma már láthatók az egykori tűzhányók maradványai, amelyek fontos geológiai emlékek. A Mátra geológiai felépítése különleges, hiszen a hegyvidéken andezites, riolit és vulkáni tufa kőzetek találhatók, amelyek a vulkáni működés különböző fázisait örökítik meg. A hegység legmagasabb csúcsa, a Kékestető, 1014 méteres magasságával nemcsak a legmagasabb hegy Magyarországon, de egyben a vulkáni tevékenység hatását is tükrözi, hiszen a Mátra ezen része a legfiatalabb vulkáni formáció.

Bár a környéken nem kell tartanunk vulkánkitörésektől, külföldi utazásaink során, ha mégis szemtanúi vagy érintettjei lennénk egy ilyen eseménynek, fontos tudni, mit tegyünk.

Vulkánkitörés esetén teendők:

  • Kövesd a hatóságok utasításait.
  • Ha otthon vagy: Zárd be az ablakokat, ajtókat, redőnyöket; járműveket garázsba tedd; a háziállatokat védett helyre helyezd.
  • Ha szabadban vagy: Azonnal keres menedéket; védd a fejed sziklaomlásnál; maradj távol a sárlavináktól.
  • Védd magad a hamutól: Viselj hosszú ujjú ruházatot, védőszemüveget, pormaszkot; állítsd le a járművet; maradj távol a lezárt területektől.

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában