2025.05.17. 14:09
„Ez a felgyorsult világ lesz a végzetünk” – a magas vérnyomásról beszélt a siroki háziorvos
Napjaink népbetegsége sokszor tünet nélkül támad. Dr. Kristofori György siroki háziorvos elmondta, melyek a magas vérnyomás okai, tünetei.
Május 17-e a hipertónia világnapja. A magas vérnyomás egyre több embert érint, a 30-79 éves korosztály közel fele szenved ettől a betegségtől. Kialakulásáról, tünetetiről, szövődményeiről beszéltünk dr. Kristofori György siroki háziorvossal, aki a vérnyomásmérés helyes módját is elmondta.

Forrás: Mogyorósi Zsolt Pipó/Boon.hu
Dr. Kristofori György elmondta, hogy a magas vérnyomást „néma gyilkosnak” is nevezik, mert sokszor tünetmentes. A beteg a vérnyomásméréskor döbben meg, hogy magas az érték, mivel nem tapasztal semmilyen rendellenességet. Vannak, akik fejfájásra panaszkodnak, ami jellemzően a tarkónál, nyakszirtnél jelentkezik a hajnali órákban, vagy reggel. Szédülést, orrvérzést is szoktak említeni, azonban mindezek teljesen normál vérnyomás esetén is előfordulhatnak.
– A tünetekből nem lehet kiindulni ennél a betegségnél – mondta a siroki háziorvos. – Javasolt a rendszeres vérnyomásmérés mindenkinek.
Elmondta, hogy akinek rendben van a vérnyomása, annak elég 2-3 havonta ellenőrizni otthon.
Vannak, akik annyira rápörögnek, hogy lépten-nyomon mérik a vérnyomásukat, ez a hátulütője az otthoni mérésnek. Ugyanakkor vitathatatlanul előnye, hogy ha valaki rendszeresen méri és magasak az értékek, akkor emiatt orvoshoz fordul, így elkerüli a szövődményeket
– magyarázta dr. Kristofori György.
A magas vérnyomást kordában lehet tartani
Hozzátette, hogy akinek nincs baja a vérnyomásával, de valamilyen változás áll be az életében, legyen az klimax, munkahelyváltás, bármilyen stresszt okozó esemény, annak érdemes abban az adott időszakban többször is ellenőriznie a vérnyomását, ugyanis ezek lehetnek kiváltó okok. Ugyanezt tanácsolja fejfájások esetén is.
– Amikor kiderül a hipertónia gyanúja, akkor a beteg forduljon orvoshoz. Ott egy ideig többször mérik, hogy be tudják állítani a megfelelő gyógyszereket – javasolja a háziorvos. – A mérések sűrűségét az orvos szabja meg, de jól beállított gyógyszer esetén elég 3 havonta mérni.
Elmondta azt is, hogy a felkaron mérő eszközök sokkal pontosabbak, mint amelyek a csuklón mérik a vérnyomást.
– A mérés előtt negyed órával érdemes megnyugodni, kiüríteni a húgyhólyagot, a mérés közben nem beszélni. A felkar, a szív és a vérnyomásmérő legyenek egy magasságban, azaz érdemes fekve vagy ülve elvégezni a műveletet, hogy a mérő egy asztalon legyen. A vérnyomás a legmagasabb fekve, alacsonyabb ülve és a legalacsonyabb állva – magyarázta dr. Kristofori György.
Hozzátette, hogy az első mérés általában mindig magasabb értéket mutat, érdemes kétszer megismételni és vagy a második-harmadik mérés eredményét venni alapul, vagy átlagot számolni.
Elmondta, hogy az esszenciális hipertónia öröklődő, idegrendszeri, nincs különösebb kiváltó oka. Ez dominál, az esetek kb. 85 százalékában ez áll fenn. Ilyenkor a genetikai hajlamra rásegíthet a stressz is. A szekunder hipertóniát vesebetegség okozza.
A mozgásszegény életmód, sós ételek, feszültségben élés, stresszes munka is előhozhatja, de ez nem mindenkire hat ugyanúgy.
– fogalmazott.
A hipertóniát nem lehet gyógyítani, emelte ki a háziorvos. Akit ezzel diagnosztizáltak, annak egész életében szednie kell a gyógyszert, amit az orvos beállít. Rendszeresen kell mérnie a vérnyomását, időnként telefonon is konzultálnia az orvosával.
– Nyáron a nagy melegben kitágulnak az erek, ilyenkor alacsonyabb lehet a vérnyomás, esetlegesen lehet kisebb dózisban szedni a gyógyszert, de ezt minden esetben az orvossal kell megbeszélni – mondta dr. Kristofori György.
Kitért a szövődményekre is. Szívproblémákat okozhat a kezeletlen magas vérnyomás, infarktust, balkamrai szívelégtelenséget, amely, fulladással, nagyvérköri keringési elégtelenséggel is járhat. Előfordulhatnak agyi történések mint agyvérzés, agyér elzáródás. Ugyanakkor a vesét is tönkreteheti, valamint a szemre is hat: látásromlást, cukorbetegséggel társulva vakságot is okozhat.
– Nem élünk nyugodt életet, egyre több a magas vérnyomásos beteg – fogalmazott a háziorvos. – A stressz, a felpörgött életmód, az, hogy minden azonnal kell, nincs jó hatással a szervezetre.
Elmondta, hogy a mai ember túlhajszolt, letaglózza az információáradat.
Mókuskerékben élünk. Egy őserdőben, vagy tanyán lehetne nyugodtabb életet élni, persze akkor is szükség lenne a kapcsolatra a külvilággal. Ez a felgyorsult világ lesz a végzetünk
– fogalmazott dr. Kristofori György.
Kiemelte ugyanakkor, hogy ha a beteg törődik magával, együttműködik az orvosával, lehet jó eredményeket elérni, teljes életet élni magas vérnyomással is.
Dr. Kristofori György a lázméréssel kapcsolatban is segítségünkre volt már, erről itt olvashatnak: