2025.05.13. 14:20
Az örökségből kitagadni – vajon lehetséges ilyen? Az ügyvéd válaszol
Sokak számára csak a hollywoodi forgatókönyvekből ismerős a helyzet, hogy az örökösök a várható hozományon veszekednek. Azonban az élet gyakran maga a legnagyobb rendező: néha olyan "filmet" forgat, melyet még a neves szakemberek is megirigyelnének. A teol.hu annak járt utána, hogy abban az esetben, amikor a családfő valamelyik örökösét – egy sérelem miatt – kizárja az örökségéből, vajon jogszerűen jár-e el: kizárható-e az örökségből a törvényes örökös?
Az öröklési joggal kapcsolatban az egyik legközismertebb kifejezés a kitagadás: amellyel az örökhagyó meg tudja akadályozni az általa nem kívánt családtag öröklését. Ennek vajon milyen okai lehetnek? Hogyan lehet a törvényes örököst kitagadni az örökségből?

Forrás: teol.hu
– Sajnos az utóbbi időszakban több esetben is volt dolgunk vitás örökösödési kérdésekkel. Végrendeletet leginkább közjegyző előtt célszerű megtenni és a végrendeletek országos nyilvántartásába felvetetni, úgy van biztonságban. Előtte viszont azért javasolt egy ügyvédi tanácsadás-konzultáció, mert lehet, hogy nem a végrendelet a megoldás, hanem más szerződéstípus, melyet még az örökhagyó életében kell megkötni. Egyes esetekben megoldás lehet az ajándékozás, a tartási szerződés, az öröklési vagy életjáradéki megállapodás. Fontos azonban tudni, hogy az ajándékozási szerződés 10 év után már nem számít bele a kötelesrészbe, a tartási vagy életjáradéki szerződéssel terhelt ingóság vagy ingatlan pedig 2 év után nem tárgya már a köteles résznek. Azonban a köteles rész is kizárható, ha erről öröklési szerződésben állapodnak meg a felek: a közhiedelemmel ellentétben viszont a tartási szerződés ilyen kizárással nem jár.
Ezeknek akkor lehet különös aktualitása, ha valaki elvált, és az előző házasságából származó gyermekével sajnos oly mértékben romlott meg a kapcsolata, hogy nem szeretné végrendeleti juttatásban részesíteni
– foglalta össze lapunk kérdésére Dr. Megyesi Melinda, a Megyesi és Pápai ügyvédi iroda egyik ügyvédje.
Az öröklésbe az örökhagyó is beleszólhat még életében
A Teol. hu cikke kitért arra is, hogy a Polgári Törvénykönyv (rövidítve Ptk.) meghatározza azokat az okokat, amelyekre hivatkozva az örökhagyó kitagadással élhet. Felsorolunk néhány okot, a teljesség igénye nélkül: az örökhagyó kitagadhatja azt, aki a törvény alapján az öröklésre érdemtelen lenne. Az érdemtelenséghez vezető okokat szintén a Ptk. határozza meg. Így például érdemtelen az öröklésre, aki az örökhagyó életére tört, a sérelmére bűncselekményt követett el, vagy aki az örökhagyó végakaratának szabad nyilvánítását szándékosan megakadályozta vagy ezt megkísérelte, illetve a kitagadott személy erkölcstelen életmódot folytat. De az örökhagyó a házastársát kitagadhatja a házastársi kötelességét durván sértő magatartása miatt is. Mivel a törvény előírja, hogy a házastársak hűséggel tartoznak egymásnak, ezért például a házastársi hűtlenség súlyosabb esetei is megalapozhatják a kitagadást.
A cikk további részét az alábbi linken olvashatja el.