Pollenek

2025.05.14. 13:55

Pszichés zavarokat is okozhat, ha ilyen tüneteid vannak

A tavasz, nyár sokak számára a nagy kirándulások, túrák ideje, de vannak, akik nem szívesen mozdulnak ki ilyenkor. A pollenek sokak életét megkeserítik.

Idén különösen magas pollenterhelésről számoltak be a szakemberek, és úgy tűnik, a tünetekkel küzdők száma is folyamatosan nő – írja a Világgazdaság. A szeles, száraz idő kedvez a pollenszemcsék terjedésének, és egyes fajok, mint a nyír, a kőris, a platán vagy a tölgy pollenjei már súlyos panaszokat okoznak. Idén különösen magas pollenterhelésről számoltak be a szakemberek, és úgy tűnik, az allergiás tünetekkel küzdők száma is folyamatosan nő.

Röpködnek a pollenek, szenvednek az allergiások
Röpködnek a pollenek, szenvednek az allergiások
Forrás: Unger Tamás/vaol.hu

Egri olvasónk, Anna már régóta szenved a pollenallergia tüneteitől.

– 10 éves voltam, amikor először bevörösödött és viszketett a szemem, és rohamszerűen tüsszögtem. Akkor édesanyám azt hitte, kötőhártya-gyulladás, de az orvos szerint csak allergia volt, el is küldött bőrpróbára. Ott kijött, hogy bokrok, fák pollenjeire vagyok elsősorban allergiás, de a fűpollenek közül is sokra. Emellett jönnek a keresztallergiák – számolt be Anna, majd hozzátette, pár évvel ezelőtt a légúti tünetek és a szemviszketés mellett bőrproblémák is előjöttek.

Tavasszal kezdődik, a kezemen jönnek ki kis tűhegynyi hólyagok, amik viszketnek, majd amikor elmúlnak, akkor érzékeny marad a bőröm utána, és könnyen kireped. Aztán elmúlik a tüsszögős tünetekkel együtt július közepén.

– fogalmazott.

Márta nevű olvasónk elmondta, hogy neki felnőttként jött elő az allergia.

– 45 éves lehettem, amikor tüsszögni kezdtem nyáron, amikor kint voltunk túrázni. Nem is értettem először, mert sose voltam allergiás, de kiderült, hogy sok mindenre az vagyok. Furcsa módon a parlagfűre nem, de sok más gyomnövényre igen – mondta.

A Világgazdaság cikkében írják, hogy a nyálkahártyát irritáló anyagok orrfolyást, tüsszögést, szemviszketést, torokkaparást és sokaknál általános levertséget is kiválthatnak. A klímaváltozás tovább súlyosbítja a helyzetet.

Kellemetlen elegyet alkot a tavaszi virágzás és az országon végigsöprő szélvihar. A viharos széllökések mellett a levegőben lévő pollen koncentrációja is magas szintű, ami még jobban ronthatja az allergiások állapotát.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ honlapja szerint egyszerre közel 20 féle allergén virágpora található meg a levegőben, a fák virágpora mellett azonban fokozatosan emelkedik a lágyszárúak, elsősorban a pázsitfűfélék pollenjének mennyisége. A pázsitfűfélék pollenkoncentrációja országosan közepes, helyenként elérheti a magas szintet. A pázsitfűre érzékeny allergiásoknál fokozódó tünetekre lehet számítani, melyek elsősorban orrfolyás, tüsszögés, illetve köhögés formájában jelentkezhetnek.

Forrás: Novák Anikó/NNGYK

Mint írják, a fenyőfélék virágporának koncentrációja országosan a közepes - magas tartományban alakulhat, a kőrisé, a tölgyé, az eperfaféléké és a platáné jellemzően alacsony - közepes szintet érhet el. Alacsony koncentrációban jelen van még a levegőben fák közül a vadgesztenye, a bükk, a dió, a ciprus- és tiszafafélék, a nyír és a fűz pollenje, valamint a nyári lágyszárúak közül már a lórom, az útifű és az ernyősvirágzatúak virágpora.A kültéri allergén gombák spóraszáma jellemzően az alacsony - közepes tartományban alakulhat.

Hozzáteszik, továbbra is jelen van a levegőben a „nyárfaszösz”, ami azonban a tévhittel ellentétben nem okoz pollenallergiás tüneteket, mivel valójában a nyárfa terméséből és annak szél által való elterjedését segítő, üres, levegővel telt, allergén fehérjéket nem tartalmazó részeiből áll.

Akiknél ebben az időszakban jelentkeznek pollenallergiás tünetek, azoknál valószínűleg a levegőben aktuálisan jelen lévő allergén növények pollenszemei okozhatják ezeket.

Bár még nem okoz tüneteket, de már most irtani kell

Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény értelmében a földhasználó köteles az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani – írja a Nébih. 2019-ben a jogszabály szigorította a parlagfűvel szembeni védekezési kötelezettséget, ennek értelmében a földhasználók egész évben kötelesek megakadályozni, hogy a parlagfű eljusson a virágbimbós állapotig. Amennyiben a parlagfű nem jut el a virágbimbós állapotig, úgy nemcsak a pollenterhelés csökkenthető, hanem a növény szaporodása is megakadályozható. 
Fontos tudni, hogy a tömeges csírázás időszaka júniusban véget ér. Így ha májusban nagyobb figyelmet tudtunk fordítani a parlagfű irtására, nagy eséllyel lehet a növénytől mentesen tartani a kertet az év további részében.
Korábbi cikkünkben írtuk, hogy a törvény szerint a védekezési kötelezettségét elmulasztó földhasználóval szemben minden esetben növényvédelmi bírságot kell kiszabni. A növényvédelmi bírság összegét a parlagfűvel fertőzött terület mérete és a parlagfű borítottság mértéke határozza meg. A bírság összege 15 ezer forinttól ötmillió forintig terjedhet.

 

Mit tehetünk a pollenallergia tüneteinek enyhítésére?

A Világgazdaság cikkéből kiderül, hogy az allergiások számára a legfontosabb, hogy igyekezzenek minimalizálni a pollenexpozíciót. A szakemberek az alábbi óvintézkedéseket javasolják:

  • Kerüljük a szabadtéri tevékenységeket, főleg a déli órákban, amikor a pollen koncentrációja a legmagasabb.
  • Csukjuk be az ablakokat az otthonunkban és az autóban is, hogy minimalizáljuk a pollen bejutását a helyiségekbe.
  • Használjunk légszűrőket, amelyek segíthetnek csökkenteni a levegőben lévő allergéneket, és javíthatják a levegő minőségét a zárt terekben.
  • Mossuk meg gyakran az arcunkat és kezünket, hiszen ez segíthet eltávolítani a bőrre tapadt polleneket, így csökkentve azok hatását.
  • Ha pedig a tünetek súlyosbodnak, érdemes orvoshoz fordulni, aki megfelelő kezelést javasolhat.

De mi is az allergia, és miért fontos a kezelése?

Dr. Ládi Éva, a Heves Vármegyei Markhot Ferenc Oktatókórház és Rendelőintézet allergológus főorvosa a Heol.hu kérdésére elmondta, hogy az allergia az egyébként ártalmatlan (táplálékalkotórész, pollen, házipor), vagy kevésbé kóros (rovarcsípés), illetve szintetikus (gyógyszer) anyagokra adott azonnali vagy késői gyulladási
válaszreakció, amelynek kialakulásában az immunrendszerünk szabályozási rendellenessége játszik közre.

– Környezeti tényezők, stressz és a genetikai háttér is hozzájárul. Az allegiás megbetegedések nagyon sok szervünket érinthetik. A leggyakoribb bőrtünet mint válaszreakció a
csalánkiütés. Ennek leginkább gyógyszerek illetve az ételintolarancia az oka, esetleg fertőzések, gyomor-bélrendszeri eltérések – részletezte a főorvosnő.

Hozzátette, több fajtája van. Kiválthatja akár hideg, meleg és a pszichés terhelés is. Legtöbbször magától múlik pár nap alatt vagy antihisztamin bevétele után. A több mint 6 héten túl is fennálló, visszatérő tünetek igényelnek csak kivizsgálást.

– A bőrtüneteket okozó gyakori okok között szerepelnek a gyógyszerek ill. a különböző táplálékkiegészítők, és a kozmetikai szerek. A tünet alapján nehéz kideríteni a kiváltó okot, mivel nagyon sokféle klinikai képet mutathatnak az enyhe bőrpírtól akár a hólyagos tünetig. Nagyon fontos a beteggel való együttműködés, mivel a kikérdezés során derül ki a kiváltó ok – emelte ki dr. Ládi Éva.

Kifejtette, hogy a felsőlégúti allergiás megbetegedések közül leggyakoribb a szénanátha. Magyarországon a felnőtt lakosság 16-17 százalékát érinti. Fő tünetei: orrfolyás, orrdugulás, száraz köhögés, bőrviszketés. Lehet szezonális, ilyenkor a leggyakoribb allergének a pollenek, de egész évben is fennállhat, ilyenkor a háziporatka, állati szőrök a kiváltó ok. Gyakorisága fiatal felnőttkorban nagyjából 20-22 százalék. Időskorban ritkává válik.

Az allergiás megbetegedések kivizsgálása kezelése, gondozása szakorvosi feladat. Forduljunk allergológushoz. A kezelésben a legfontosabb a kiváltó tényező azonosítása, ez után, amennyiben lehetséges, az allergén elhagyása, kerülése, ami általában ritkán sikerül. A terápia ezekben az esetekben csak tüneti, azaz gyógyszerek a tünetek enyhítésére, orrspray használata, stb. Ritkán sajnos előfordunak kórházi ellátást igénylő esetek, például méhcsípés esetén

– fogalmaz az allergológus.

Kiemelte, hogy az allergiás megbetegedések tünettől függően nagyon megterhelőek az egyén számára. Rontja az iskolai vagy munkahelyi teljesítményt. Az életminőséget is negatívan befolyásolja. Sokszor alakul ki szorongás. Bőrtünetek esetén szégyenérzet, illetve pszichés betegségek is kialakulhatnak. Ezért fontos, hogy időben forduljunk orvoshoz.

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában