2025.05.23. 20:27
Díjazzák a teljes élet elhivatott támogatóit – Varázspálca díjat kaptak a diabos gyerekek támogatói
Negyedik alkalommal adták át a Varázspálca díjakat. Azt az elismerést, amit minden évben 100 pedagógus és gyermekintézmény érdemelhet ki a diabéteszes gyermekek szüleinek javaslata alapján, s melyet a Szurikáta Alapítvány ítél oda.
Nemrégiben adták át negyedik alkalommal adta át a Szurikáta Alapítvány a Varázspálca díjakat. Azt az elismerést, amit minden évben 100 pedagógus és gyermekintézmény érdemelhet ki a diabéteszes gyermekek szüleinek javaslata alapján. A díjátadó ünnepségre az ország minden tájáról érkeztek családok az Elméleti Orvostudományi Központba, hogy köszönetet mondjanak a pedagógusaiknak nyitott hozzáállásukért, a plusz figyelmet igénylő feladat felvállalásáért.

Forrás: Szurikáta Alapítvány
– Ma Magyarországon 4000 gyermek érintett 1-es típusú diabétesszel. Ők a megfelelő kezelés mellett teljes értékű életet élhetnek ugyanúgy, mint társaik: járhatnak óvodába, iskolába, és sikeresek lehetnek tanulásban, sportban, zenélésben. Ehhez viszont felkészült segítőkre van szükségük, akik megteremtik a biztonságos körülményeket, a befogadó gyerekközösséget számukra. A díjjal az érintettek megköszönhetik pedagógusaiknak, hogy a diabéteszes gyermekek ellátását felvállalták, és a legnagyobb szeretettel, gondoskodással, felkészülten végzik azt – nyilatkozta az elismerésről Kocsisné Gál Csilla, a Szurikáta Alapítvány a Diabéteszes Gyermekekért elnöke.
Pótmama, tündérkeresztanya, barát, mentor, diab kapitány
Csak néhány jelző, amivel a szülők és a gyerekek a díjazott pedagógusokat, kisgyereknevelőket, dajkákat, pedagógiai asszisztenseket illették méltatásaikban. Az általuk megosztott történetekből a színpadon is felolvasott egy-egy megindító részletet a két műsorvezető, Rókusfalvy Lili és Dr. Tóth-Heyn Péter gyermekdiabetológus, a SE Gyermekgyógyászati Klinika igazgatóhelyettese. A díjátadóra Csóka Judit szakpszichológus, meseterapeuta zenés előadásával hangolódtak a résztvevők.
Ha élek, hát legszebben éljek
– közvetítette Nagy László felemelő üzenetét a családoknak.
A délelőtt folyamán megismerhettük annak a pedagógusnak a történetét, aki felismerte az 1-es típusú diabétesz tüneteit (a gyermek sokat járt pisilni és sokat ivott), és figyelmeztette a szülőket, hogy baj van. Az óvónőt, aki önmaga határait átlépve, remegő kézzel adta be az első inzulininjekciót, és azóta is az egyetlen, aki a szülőkön kívül gondoskodni tud a gyermekről. Az óvodákat, iskolákat – mert nem egy ilyen van –, ahol a mozgásos órákat a gyermek inzulinérzékenységéhez igazítják, vagy ahol átvariálják a beosztást, akár túlórát is vállalva, hogy mindig legyen felkészült segítő a gyermek mellett. A tanítót, aki prezentációt készített a tanári karnak a diabéteszről, vagy
akinek szekrényéhez szabadon hozzáférhetnek a diabéteszes gyerekek, ha extra szénhidrátra van szükségük.
Valamint olyan tanárokat, akik a táborozás alatt éjszaka is őrködnek az érintett gyermekek felett, amíg nem rendeződik vércukorszintjük.
– Ezekből a felvillantott helyzetekből is látszik, milyen extra munkát és figyelmet vállalnak a Varázspálcás pedagógusok, hogy a diabos gyermekek joga ne sérüljön, hogy ugyanúgy részt vehessenek az óvodai, iskolai életben, mint társaik. Teszik ezt empatikusan, a legnagyobb szeretettel, ami a nézőtérről nézve is bebizonyosodott, ahogy a családok nagy ölelések kíséretében átadták a díjakat – áll az alapítvány sajtóközleményében.
A díjjal az érintettek megköszönhetik pedagógusaiknak, hogy a diabéteszes gyermekek ellátását felvállalták, és a legnagyobb szeretettel, gondoskodással, felkészülten végzik
– nyilatkozta az elismerésről Kocsisné Gál Csilla.
Az idei évben az alábbi Heves vármegyei díjazottakat köszöntötték az átadón:
- Intézményi díjazott: Gyöngyház Egyesület - Egerjó Támogató Terek, Székely Borbála szüleinek jelöltjeként.
- Egyéni díjazott: Varga Zoltánné Ildikó, tanító, a visontai Szent-Györgyi Albert Általános Iskola pedagógusa, aki két család jelöltjeként két díjat vehetett át. Jelölői Szántó Linett és Kocsis Ádám szülei voltak.
A felnőtt ad biztonságot a gyermeknek
A díjátadón két, a témát érintő szakmai előadás is elhangzott.
Deliága Éva tanácsadó szakpszichológus, integratív gyermekterapeuta az érzelmi biztonságról tartott előadásában azt hangsúlyozta, hogy a támogató közeg, a kiszámíthatóság és a gyermek életkorának megfelelő ingerek segítik a gyerek egészséges fejlődését, és ebben a szülőkön kívül a pedagógusoknak is nagy szerepe van. Az előadó Lovász Hajnalkával írt közös könyvét, az Újratervezés c. mesekönyvet – pszichológiai útmutatót kapták ajándékba a pedagógusok.
Dr. Tóth-Heyn Péter előadásában végül arra világított rá, hogy a 2025-ben elérhető technikai eszközökkel ma már – betegség helyett – életmódként lehet tekinteni a diabéteszre, ami megtaníthatja elfogadni a korlátokat, de semmiképpen nem áll az egyén kibontakozásának, az egészséges hosszú élet útjában. Ez a legfőbb üzenet, amit a résztvevő családok és pedagógusok is magukkal vihettek a Szurikáta Alapítvány Varázspálca díjátadó ünnepségéről.
A Szurikáta Alapítványról
A Szurikáta Alapítvány a Diabéteszes Gyermekekért 11 éve dolgozik azért, hogy biztonságosabb világot teremtsen a diabéteszes gyermekek számára, teszi ezt pedagógusoktatással, érzékenyítő gyerekfoglalkozásokkal, kiadványokkal, információs kampányokkal és rendezvényekkel.
Az adó 1% felajánlásokat minden évben a korai felismerés kampányukra fordítják, hogy minél több szülővel, pedagógussal és egészségügyi dolgozóval megismertessék az 1-es típusú diabétesz tüneteit.