Hagyományőrző nap

2025.06.22. 12:13

Beköszöntött a betyárvilág Mátrafüreden

Újra megrendezték a Mátrai Betyárságok Fesztivált. A betyárfesztivál célja évről évre a mátrai hagyományok és gasztronómiai értékek őrzése.

Mátrafüreden rendezték meg az idei mátrai betyárfesztivált szombaton. A Mátrai Betyárságok Fesztivál a település központi parkjában, nyolc helyszínen több mint húsz programmal várta a látogatókat. 

A betyárfesztivál nem jelentette azt, hogy a hölgyeket, csak úgy, félvállról lehetett volna venni
A betyárfesztivál nem jelentette azt, hogy a hölgyeket, csak úgy, félvállról lehetett volna venni
Forrás:  Czímer Tamás / Heol.hu

A többéves múltra visszatekintő rendezvény célja, hogy Vidróczki betyárvilágának megelevenítésével népszerűsítse a Mátra hagyományait, természeti csodáit, gasztronómiai ritkaságait, valamint nyári sport és szabadidős kínálatát. Vidróczki Márton, a mátrai rengetegek legendás betyárja, a 19. században írta be nevét a népi emlékezetbe. Bátorsága, ravaszsága és igazságérzete révén hőssé vált: elkerülte a pandúrokat, segítette a szegényeket, és a mondák szerint a gazdagokat jól megsarcolta. A rengetegben bujkálva olyan történeteket hagyott maga után, amelyeket még ma is suttognak a fák alatt, és amelyek évről évre megelevenednek a betyárfesztiválokon viadal, betyáriskola, solymászbemutató, főzőverseny, térzene és a betyár bazárban kirakodóvásár formájában, mint szombaton is.

A betyárfesztivál többéves múltra tekint vissza a Mátrában

A főzőverseny célja idén az volt, hogy a 18. és 19. század betyárjainak különleges ételeit bemutassák. Szombaton betyár serpenyőst kellett sütni a versenyzőknek, lehetőleg abban a  korban használt fűszerekkel. Plusz pont járt vadhús és vadon termő növények felhasználása esetén. A zsűri is az alkalomhoz illően különleges volt, hiszen a népszerű Irigy Hónaljmirigy tagjai bírálták el az étkeket. A zene humoristái természetesen nemcsak ételt kóstoltak, de koncerttel is megörvendeztették a közönséget.

Nincs az a betyár, aki táncra ne perdült volna az Agyagbanda muzsikájára
Nincs az a betyár, aki táncra ne perdült volna az Agyagbanda muzsikájára
Forrás:  Czímer Tamás / Heol.hu

A műsorkínálat kiemelkedett a Tomory Gábor Néptánciskola, Józsa-Kalocsai Mária és kisegyüttese fellépése, valamint az Agyagbanda produkciója, mely szokás szerint egyik helyszínről a másikra vonulva muzsikált. Számos kiegészítő program is színesítette a napot. Több mint 25 kézműves, helyi termelő és árus kínálta a portékáját a betyár bazárban. A helyi Harkály Ház ingyenes tárlatvezetéseken volt megismerhető, vezetett minitúrák indultak a Mátrába a gyöngyösi Tourinform Iroda standjától, este pedig filmvetítése a program a mátrafüredi kertmoziban.

Aki még 23 óra tájban sem hazafelé indult, részt vehetett a közelgő Szent Iván-éj alkalmából rendezett máglyagyújtáson.

 

 



 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában