2025.03.15. 18:26
Wahorn András most zenél, de 20-30 év múlva újra festene + videó
Az Egyidejű Egyetlen című kiállításon sokféle stílus felvonul és megmutatja, mit látnak, láttatnak az egri és környéken élő képzőművészek az őket körülvevő világból. Wahorn András például ijedt, de a drámákat csak szemlélő embereket mutatja be.

Negyven kortárs alkotó munkáit láthatja a nagyközönség március végéig Egerben, a Ziffer Sándor Galéria tereiben az Egri Tavaszi Fesztivál részeként. H. Szilasi Ágota, a kiállítás kurátora, a Szabad Szalon Egyesület elnöke szerint az Egyidejű Egyetlen arról próbál üzenni, hogy a közösség Egerhez, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemhez, illetve jogelődeihez kötődik. Igyekeztek bevonni a 23 éves egyesületbe a fiatalokat, ők is bemutatkoznak, illetve egykori tagok munkáját is bemutatják, így emlékezve rájuk. Vannak rajtuk kívül vendégművészek is, mint Ferenczy Zsolt, Kopasz Tamás, Szurcsik József, Tayler Patrick, Töttös Kata, illetve Wahorn András.

Forrás: Gál Gábor / heol.hu
- Az volt a lényeg, hogy mindenki a saját maga most legfontosabbnak tartott munkáját mutassa be. Ezt a sokszínűséget próbálta ez a kiállítás egy időben megmutatni, mindenkit az egyedi, saját stílusában, de nagyon szépen össze lehet hozni a hangulatokat, a harmóniákat a művészek munkái között. A kiállítás március 30-ig tart nyitva, és két nagyon fontos kiállításhoz kapcsolódó esemény is lesz. Bukta Imre Kossuth-díjas és Munkácsy-díjas képzőművész fog egy előadást tartani a saját művészetéről március 11-én 17 órakor. A másik rendezvényünk 26-án lesz, Sztojka Melissza grafikusművész mutatja be munkásságát, illetve azt a folyamatot, amivel az egyesület logóját, dizájnját, kreatívjait megtervezte, amivel a jövőben is többször fognak remélem találkozni az egri művészetkedvelők – ismertette H. Szilasi Ágota.
Wahorn András minden csütörtökön fellép
Wahorn Andrástól és feleségétől, Töttös Katától összesen négy kép látható, ezek közül kettő közös alkotás, egy-egy pedig önálló munka. Wahorn festményének a címe: A megijedt ember.
- Ez most nagyon aktuális, amikor elég sok minden történik a világban, amit nagyon nehéz fölfogni, nagyon nehéz az eddigi elképzeléseinkkel összhangba hozni. Izgalmas korszakban élünk, ezt ábrázolja ez a kép, amiben különféle jelenetek vannak, amiket emberek figyelnek, telefonjukkal rögzítenek, néznek, miközben drámák történnek – magyarázta Wahorn András.
A Mezőszemerén élő művész elmondta, manapság főleg a zenével foglalkozik, csütörtökönként a budapesti Wahorn Klubban, a Szimpla Kertben lép fel a zenekaraival. Elárulta, a képzőművészetre mostanában nem sok időt tud szánni.
- De hát 72 év alatt eleget fordítottam rá, és valószínű, hogy majd olyan húsz-harminc év múlva megint elkezdek festeni, hogyha már ezek elfogynak – zárta szavait a művész.
Fabrika - régi mesterségekről szól a diplomamunka
Sztojka Melinda grafikusművész egy kézbe vehető, lapozható munkáját hozta el a tárlatra, mesterszakos diplomájára készült a könyv, amely a Fabrika címet viseli és 12 elfeledett, vagy iparművészeti mesterséget mutat be. A célja az volt, hogy felhívja a figyelmet a túltermelés és a mesterségek, a manualitás egyensúlyára a jelen társadalmunkban.
- Iniciálékat is terveztem a könyv eredetére utalva, vannak gazdagon illusztrált oldalak, illetve minden mesterségnek van egy ábrázoló figurája, akik éppen munka közben láthatók. Próbáltam egyfajta „szentté” avatni őket, vagy egy zsánerképpé, ezzel is piedesztálra emelve az ő személyüket, vagy a foglalkozásukat – mondta Sztojka Melissza elárulta, a március 26-i előadásán főleg az ő mesterségének címeréről lesz szó, az eddig készített munkáiról, valamint arról, hogy mint alkotóművész milyen témákat kutat.