Sport és parasport

2024.11.20. 19:55

Vizsgázniuk nem kellett belőle, de malomkövet emelgettek az egyetemisták

Az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem sport és parasport napján erősember vetélkedőn mérték össze tudásukat a legbátrabbak. Fekete László révén és tapasztalati úton kiderült, bár a petrencésrúd csak középen felemelve könnyű, a kőgolyó pedig sehogy sem.

Tóth Balázs

Kinizsi-Toldi vetélkedőt tartott az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem hallgatóinak Fekete László és fia, Fekete Miklós az intézmény sport és parasport napján. A lányoknál hatan, a fiúknál tízen jelentkeztek a vetélkedőre, amelyben először egy petrencerudat kellett kitartaniuk minél hosszabb ideig, majd a lányok 15 kilós, a fiúk negyven kilós súlyt emeltek a fejük fölé egy perc alatt minél több alkalommal.

Fekete László és fia, Fekete Miklós az EKKE sport és parasport napján
Fekete László és fia, Fekete Miklós az EKKE sport és parasport napján
Forrás:   Huszár Márk/Heol.hu

A legjobbak aztán kipróbálhattak erősember versenyszámokat is, azaz- mint utólag kiderült - 80-90 kilogrammos eszközöket, így malomkövet, fatörzset, kőgolyót próbáltak minél magasabbra fölemelni anélkül, hogy megsérülnének. Ehhez tanácsokat kaptak Fekete Miklóstól, sőt, voltak önkéntesek és kijelölt csatlakozók is, akik nem egy eseten meglepetést okoztak Feketééknek. Arra is fény derült, hogy a petrencés rúd tömege csak néhány kiló, az ide elhozott legnagyobbé 3,5 kiló volt, de csak akkor könnyű felemelni, ha azt középen teszi az ember.

Edzésben vannak a győztes hallgatók

A lányok között holtversenyben végzett az első helyen Honti Ágnes, valamint Babinecz Janka, egyikük egyik, másikuk a másik versenyszámban győzött, illetve lett második. Honti Ágnes elmondta, a farúd megemelése és alkarral kitartása volt számára a nehezebb és megterhelőbb feladat. A tárcsa emelgetése az elején könnyebb volt.

- Összességében tetszettek a feladatok, kaptam róla visszaigazolást, hogy erős vagyok és, hogy miben kell még fejlődnöm - mondta a sportszervezés szakos hallgató, akit a barátai biztattak, hogy vegyen részt a vetélkedőn.

Ő egyébként jár edzőterembe és vett már részt fekvenyomás versenyen, amelyen országos negyedik helyezést ért el.

A fiúk között Schweiczer Patrik végzett az első helyen, ő rekreáció, életmód szakon tanul az egyetemen és ő is edz, erőemeléssel is foglalkozik két éve. Mint mondta, nehezek voltak a feladatok, de nehezebbre számított, jobban ment, mint ahogy arra számított.

- A legkönnyebb az volt, amikor a súlytárcsát kellett a fejünk fölé nyomni. A legnehezebb pedig szerintem a malomkő volt nyilvánvalóan – mondta Schweiczer Patrik, akit a klasszikus erőemelő versenyszámokat űzi, a felhúzást, fekve nyomást és guggolást. Emellett nagyon érdekli, amit a Fekete család csinál, Youtube-on is követi őket.

Adottság, indíttatás kell Fekete László szerint

Fekete László, a világ legerősebb családja címmel büszkélkedő família feje elmondta, igyekeztek összeválogatni a tárgyakat, amik az úgynevezett lakossági súlyokat képviselik, például a Toldiból, de a világ legerősebb emberein használatos eszközöket is elhoztak bemutatni. Kíváncsi volt a fiatal sportnövendékekre, hogy milyen erőt képviselnek.

Szerinte az erősember sporthoz adottság, indíttatás kell, sokan belekóstolnak, de mire rájönnek, hogy ez egy „iszonyatos” dolog, idézőjelben, rengetegen abbahagyják. Bármilyen sportágból át lehet nyergelni, ő maga a kézilabdáról váltott, a Várpalotai Bányászban, az NB I-ben játszott több éven keresztül, az átnyergelése pedig egy folyamat volt, az adottságaiból, erejéből fakadt.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában