Labdarúgás

2024.12.04. 21:51

125 éves lesz jövőre az egri futball

Az elmúlt években egyre nagyobb igény mutatkozott az Eger SE berkein belül és a régiót illetően a klub pontos múltjának megállapítására, az egyesület történelmének minél részletesebb felkutatására. A szavakat tettek követték, melyek során megállapítást nyert, hogy jövőre 125 éves lesz az egri futball.

A 2023-as évben a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) a női szakágban, míg a belga Double Pass a férfi szakágban auditálta az egri klubot, akkor még nem tudva, hogy 125 éves lesz az egylet. Mindkét vizsgálat egyik kulcspontját, kiindulási alapját a minél pontosabban meghatározott klubfilozófia és klubtörténelem jelentette.

125 éves lesz jövőre az egri futball, a képen az 1910-ben szerepelt csapat tagjai
125 éves lesz jövőre az egri futball, a képen az 1910-ben szerepelt csapat tagjai
Forrás: Beküldött fotó 

– Az auditálásra történő felkészülés során tüzetesebb górcső alá vettük az egri labdarúgás történelmét és több korabeli újságcikket, beszámolót szereztünk be. Természetesen az eddig elkészült, témába vágó könyvek szintén segítették munkánkat 

– közölte  az Eger Labdarúgó Sport Kft. női szakágvezetője, Dr, Vitányi László. 

– A kutatómunka során rendkívül érdekes és izgalmas dolgokat fedeztünk fel, így az auditok zárultával ezt a tevékenységet folytattuk, majd a birtokunkba került dokumentációk értékelésére bizottságot hoztunk létre, ugyanis  nagy horderejű kérdés eldöntése vált szükségessé, ami alapjaiban határozza meg a klub történelmét és erősíti meg identitását, mert az egri foci pontosan dokumentált indulását eddig nem határolták be pontosan.

Bizonyos, hogy Egerben az első szervezett labdarúgó eseményre 1900-ban került az Egri Daloskör és az aktuálisan egyik legerősebb magyar klub, a BTC csapata között.

Ezen felbuzdulva, az akkor már egyébként működő Egri Testgyakorlók Köre 1900. június 21-én az Érsekkertbe hívta a fiatalokat, akik szép számmal megjelentek és Dr. Philippy Ödön elnök vezetésével létrehozták az ETK labdarúgó szakosztályát – egyúttal hivatalosan is megtette első lépését az egri foci. Az elhatározás komolyságát jelzi, hogy a Magyarországi Torna Egyletek titkára is Egerben tartózkodott.

A döntés után megerősítést nyert, hogy 125 éves lesz jövőre az egri futball

  • A rendelkezésre álló adatok elemzésére létrehozott bizottságba az alábbi személyek és intézmények képviselői kaptak meghívást, akik szinte egyhangúlag állapították meg az alapítás módosított időpontját.
    Fenyves Balázs: Eger Megyei Jogú Város sportreferense
    Bódi Csaba: a Heves Megyei Hírlap és a heol.hu sportújságírója
    Turay Zoltán: az Egri Bródy Sándor Könyvtár helytörténeti munkatársa, könyvtárosa
    Grósz Ákos: az Öregriek Szurkolócsoport elnöke
    Várkonyi Ferenc: az MLSZ Heves Megyei Igazgatóságának főtitkára, igazgatója (1985–2013 között),
    Farkas Balázs: az Eger Labdarúgó Sport Kft. ügyvezetője
    Dr. Vitányi László:  az Eger Labdarúgó Sport Kft. női szakágvezetője

A kezdeti lelkesedést nem követte rendszeres versenyzés, hiszen a pályagondok jelentősen nehezítették a fiatalok sportolását, így csak egymás között vagy iskolai keretek között focizhattak. Ez egészen 1907-ig tartott, amikor Hatvan két csapata egymás ellen mérkőzött volna a felkészülés jegyében.

Azonban az egri fiatalok erre bejelentkeztek és Egri Ifjúsági Torna Club néven 1907. augusztus 20-án lejátszotta első mérkőzését az együttes, amelyet 2:0-ra megnyert a Perger – Vizer, Bögös – Pataky, Dobos, Wágner – Nagy, Ripka, Buckó, Manglitz, Dimitrijevity alkotta gárda.

Bár a visszavágót még Egri Ifjúsági Torna Club néven bonyolították le, egy évvel később Ridárcsik Imre elnökletével és Szmrecsányi Lajos díszelnökletével 1908. március 15-én megalakult az Egri Torna Egyesület, ahová szépen lassan beolvadt az EITC. Az ETE az eredetnek megfelelően a BTC II.–III. vegyes csapata ellen vívta első mérkőzését, amelyen a Kunsay – Markos, Bögös – Dallos, Szabó, Sümeghy – Puskás, Ripka, Raitz, Buczkó, Dimitrijevity összeállítású csapat 3:1-es vereséget szenvedett.

A kor szellemének megfelelően többen is megpróbálkoztak a foci elindításával, azonban az Egri Torna Egyesület 1917-ben rövid ideig ismét Egri Testgyakorlók Köre néven szerepelt, majd hamarosan újra Egri Torna Egyesület, nem sokkal rá pedig Egri Munkást Torna Egyesület lett a hivatalos neve. A városban működő klubok többször egyesültek, nevet változtattak és próbáltak életben maradni a MOVE mellett. Az Egri MOVE már az 1920-as MOVE bajnokságban is szerepelt, ahol az első évben 26:35-ös gólaránnyal a Szolnok mögött végzett. 1928-tól találjuk az MLSZ által szervezett bajnokságokban a klubot.

– „Természetesen” több egybeolvadás és városi harc (új klubok, új labdarúgó csapatok) jellemezte az egyletet, amely többször nevet változtatott, végül 1961-ben az Egri Dózsa, majd 1976-ban az Eger Sportegyesület nevet vette fel – és ezáltal az ESE név alatt rögzült leginkább a köztudatban az egri labdarúgás, ami a mai napig is jellemző klubunk becézésére 

– emelte ki Dr. Vitányi László . 

– A rendelkezésre álló adatok elemzésére létrehozott bizottság szinte egyhangúlag azt állapította meg, hogy az egri foci, valamint az egri klub alapvető létrejötte 1900. június 21-re tehető az Egri Testgyakorlók Köre Labdarúgó Szakosztályának megalakításával.Ezt a klub operatív testülete elfogadta, így a klub alapításának időpontját 1900. június 21-ben határozta meg, figyelembe véve a múlt század hagyományait, jogi procedúráit úgy gondolta a bizottság, hogy az egri labdarúgás folytonossága a fenti időpontig nyúlik vissza. Mindez azt is jelenti, hogy 2025-ben lesz 125 éves az egri futball!

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában