A programmal helyi szinten már több száz olvasót mozgattak meg Fotó: Beküldött
A KönyvtárMozi program 2015 októberében indult el az Informatikai és Könyvtári Szövetség koordinálásával, valamint a megyei könyvtárak közreműködésével. Arról, hogy miért is volt fontos a KönyvtárMozi életre hívása, Szabó Eszterrel, a Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár Hevestéka Hálózati Csoportjának munkatársával beszélgettünk.
– A vidéki településeken évtizedek óta nem üzemelnek a klasszikus értelemben vett mozik, sőt az ezeknek helyt adó művelődési házak, kultúrházak is bezárták kapuikat. A mozi, mint közösségi és rekreációs helyszín, így megszűnt létezni, s a helyét nem vette át más hasonló kezdeményezés egészen 2015 októberéig – emlékezett vissza Szabó Eszter.
Hozzátette, a klasszikus mozi azon túl, hogy a kikapcsolódást szolgálta, meghatározó találkozási pont volt a közösség életében, ahol szinte minden generáció tagjai megfordultak kikapcsolódás és művelődés céljából.
– A művelődési terek és helyszínek számának csökkenése miatt tartjuk kiemelkedő fontosságúnak, hogy a könyvtár közösségi térként szolgáljon, és a kölcsönzésen túl olyan könyvtári programokkal töltsük meg a teret, amelyek lehetőséget biztosítanak az olvasás népszerűsítésén túl közösségi események megvalósítására – árulta el véleményét Eszter.
Közel a kötetekhez
A 2017-ben induló KönyvtárMozi Plusz tematikáját arra a gondolatsorra fűzték fel, olyan foglalkozásokat dolgoztak ki a kollégák és külső szakemberek részvételével, amelyek közelebb viszik a résztvevőket a filmalkotásokhoz. A film megtekintése, a foglalkozáson való részvétel észrevétlenül is belesodorja őket a történetbe, így a mozi alapjául szolgáló könyv iránt is érdeklődőbbek lesznek.
Beszámolójából kiderült, a KönyvtárMozi programhoz 2015-ben a Bródy Sándor Könyvtár Hevestéka rendszerébe tartózó falusi könyvtárak – 35 településről – is lelkesen csatlakoztak, s folyamatosan jönnek az új igények a bekapcsolódni vágyók részéről.
– A magyar filmtörténet kiemelt alkotásai kerültek fel a vetíthető filmek listájába. A KönyvtárMozi több, mint egy egyszerű vetítés a könyvtárban, sok helyen kísérik a programot beszélgetések, előadások, vagy kézműves játszóházak – jegyezte meg a könyvtár munkatársa.
Mozizással egybekötött beszélgetés
Csatlakozott a Plusz programhoz Feldebrő is, ahol eddig már húsz alkalommal vetítettek filmeket az itt élők részére. A településen eddig közel háromszáz filmkedvelő vett részt az eseményeken, ami háromszáz könyvtárlátogatót is jelent, hiszen a KönyvtárMozit csak érvényes olvasójeggyel lehet látogatni. Június derekán a feldebrői könyvtárban az Emberek a havason című díjnyertes filmet vetítették, majd Bodó Boglárka – a Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár könyvtárosa – A csíksomlyói búcsú egykor és ma címmel tartott foglalkozást. Prezentációjában szó esett a búcsújárásról, a zarándoklatról, a népi imádságokról, Erdély történelméről és kultúrájáról, illetve a mű filmesztétikai vonatkozásairól is mesélt. Az előadást követően a résztvevők beszélgettek a látottakról, hallottakról.