2005.01.24. 00:00
Védelmi pénzek nyilvánosan
A rendőrség megkaparintotta a szicíliai alvilág könyvelését. A kormányzó félti a sziget hírnevét. A kis boltok 500-1000 euró „védelmi” pénzt fizetnek negyedévenként a maffiának. Az ékszerüzletek és az áruházak tarifája elérheti az ötezer eurót is – derül ki a gondosan vezetett nyilvántartásból.
A sarc kivetésének kialakultak a szabályai. Ha az üzlettulajdonos valamelyik családtagja börtönben van vagy a rendőrségnél szolgál, felmentést kap. Ha viszont valaki új boltot kíván nyitni, azt csak a maffia engedélyével teheti. A beutazó banditák a helyi „keresztapának” háromszázalékos jutalékot fizetnek. A védelmi díjat fiatal, jó modorú emberek gyűjtik össze, akiknek nincs bűnöző múltjuk. A La Republica szerint sok kereskedő örömmel fizet, sőt maga ajánlja fel a védelmi pénzt biztonsága érdekében.
Szicília kormányzója, Salvatore Kuffaro panaszos levelet írt az államfőnek. A napokban ugyanis egy dokumentumfilm azt állította, hogy a szicíliai üzletemberek 80 százaléka fizet védelmi pénzt a maffiának. Ez az állítás a kormányzó szerint hatalmas kárt okoz akkor, amikor tíz nagy vállalkozó befektetésekre készül a déli országrészben. Emellett a megjelölt szám nem is igaz – tette hozzá Kuffaro.