2010.11.04. 10:17
Szócska: Akár a kórházak tulajdonosi szerkezetébe is beavatkozunk
Szócska Miklós államtitkár a Világgazdaság Egészségügyi Konferenciáján arról beszélt, hogyan kívánja átalakítani az egészségügyet a kormány.
Szócska Miklós államtitkár elmondta, hogy neki az 56-osok adnak erőt, hogy egy ilyen feladatot elvállalt.
A teljesítményvolumenkorlátot fel kívánja számolni a tárca, ennek gazdasági előfeltételei vannak. Deregulációt kell végrehajtani az ágazatban. Egységes informatikai rendszer kell. Kiszámítható életpályát ígér az ágazati dolgozóknak.
Gyorsán átvitték az Egészésgbiztosítási Felügyelet felszámolását, ahogy a működést gátló tényezők elhárítását is. A kórházak eladósodottságát felmérő rendszert hoztak létre, folyamatosan monitorozzák a kórházakat, így negyedévenként pontos képet lehet alkotni erről a területről.
2010 a túlélés féléve volt. Teljes volt a zűrzavar az ágazatban, a problémák kezelésére nem volt adminisztratív testület.
Egy biztosító, oszthatatlan kockázatközösség - ebből nem engedünk, szögezte le Szócska.
Konszolidációs menedzsment-teamek állnak fel az intézmények vezetőiből a területi, gazdasági egységeket. A betegutak szervezése, az alapellátás megszervezése lesz feladata ezeknek az egységeknek.
Az alapellátásról még novemberben részletes program, de előzetes: átképzési lehetőségek, adminisztráció egyszerűsítése, egészségre nevelés, praxisok megerősítése.
Ötszintű progresszív szakellátás lesz. Járóbeteg, városi, megyei, nagytérségi, és országos ellátás. Vannak területek, ahol központosítani kell, nagyjából egymillió fő lesz egy nagytérség.
A jövő a teljesítményalapú ellátása, a progresszív ellátás preferálása, a járóbeteg ellátás, az egynapos ellátás előtérbe kerül.
A mentésben a 104-es telefonszámon lehet majd belépni a rendszerbe, vagyis egykapus lesz a belépés.
Betegszállítás: első lépésként egy egységes irányítás és ellenőrzés.
Egységes kockázatközösségben gondolkodunk. Közelíteni kell az egészségügy közkiadásait a visegrádi országokéhoz, ami 6%, a magyar viszont 4,3%.
Amerikai típusú ellátásszervezési modelleket is kizárják.
Definitív ellátásra törekszenek, ez a hatékonyság kulcsa.
A gyógyszertár nem traffik, az üzleti megközelítés ellenkezik a népegészségügyi célokkal. 15 milliárd forint áll rendelkezésre népegészségügyi programokra, így elmondható, hogy a kormány rendelkezik a szükséges eszközökkel, amelyekhez a megfelelő üzeneteket kell megfogalmazni.
Mint mondta, a várólisták ledolgozosának mértéke szerint választják ki a támogatandó intézményeket és szükség esetén akár az intézmények tulajdonosi struktúrájába is beavatkoznak és ezzel kapcsolatban már megkezdődtek a tárgyalások. Egy évet szánnak a betegutak átalakítására, a rendszert ugyanis csak így lehet megfontoltan átalakítani.