2009.10.07. 03:49
Fulladjon meg a horgász? - Nincs pénz, nincs mentés
A működéséhez szükséges pénzek teljes elapadása miatt lehúzta a rolót a Tisza-tavi Vízi Mentő Egyesület. A tavon egyre nagyobb számban megjelenő horgászok fokozott veszélyeknek vannak kitéve.
– Sajnos nincs pénzünk a további működésre – mondta el Tóth-Fekete Zsolt. – Mivel elapadtak az eddigi forrásaink, vasárnaptól már nem végzünk mentéseket, az eszközöket ki is vettük a vízből. Az óriási vízfelületet a vízi rendőrök egyedül tartják majd szemmel. Úgy érzem, az elmúlt években letettünk valamit az asztalra, nem így kellene, hogy véget érjen a történet.
- A mentésekre, az eszközök karbantartására éves szinten több tízmillió forintot költöttünk. Szeretnénk tovább működni, ennek érdekében felkeresem az illetékes minisztériumot, hátha kapnánk egy kis támogatást. Hogyan kerültünk ilyen helyzetbe? Sem az állam, sem a működési területünkön működő önkormányzatok nem támogatnak. Vízi mentőink karitatív munkát végeztek, azaz ingyen dolgoztak, amire szinte az összes szabadidejüket feláldozták. Az anyagi hátterünket a barátok, ismerősök cégei biztosították adományaikkal, ám – nagy részben a válság hatásaként – több támogatást ők sem tudnak nyújtani.
Tóth-Fekete Zsolt hozzátette, a Tisza-tó a Balaton után a második legnagyobb vízterület, ahol rengeteg ember fordul meg. Már elkezdődött a horgászszezon, ilyenkor is szükség lenne a fokozott jelenlétükre. Számukra a legfontosabb az életmentés, de most hiába érkezik be hozzájuk jelzés, ki sem tudnak mozdulni, így gyakorlatilag fokozott veszélyben vannak az emberek a víz közelében.
– A Tisza-tavi mentést Heves megyében is nagyon érzékenyen fogja érinteni az egyesület kiválása, hiszen sokat segítettek nekünk a mindennapi munkában. Most, hogy lehűl az idő, a horgászok veszik birtokukba a tavat, azaz több csónak jelenik majd meg a vízen, s fokozottabb veszélynek lesznek emiatt kitéve a pecások. Állományunk így is maximálisan igénybe van véve, s az egység fölszerelése, járőrözése is sok pénzbe kerül – fejtette ki Busi László, a Tiszai Vízi Rendészeti Rendőrkapitányság vezetője.
– Lobbizunk majd azért, hogy támogatást kapjanak, hiszen a vízi mentő egyesületekkel együttműködési megállapodást kötöttünk korábban. Anyagilag sajnos mi nem tudunk hozzájárulni a működésükhöz, így annyian próbálunk ügyelni majd a biztonságra, amennyien vagyunk – tette hozzá a rendőri vezető. Míg az önkéntes vízi mentők hatvannyolc esetben mentettek ki embert a tóból, addig a hivatásosoknak 57 élve mentésük volt. Ezenkívül számos esetben kellett kikísérniük elsodródott járműveket.