2009.10.13. 04:57
Ötödikben már késő - a tinik egymástól tudják, mire jó az ágy
A tinédzserek kortársaiktól kérnek tanácsot. Kevesen osztják meg legbensőbb titkaikat otthon, a szülőkkel. Ugyanakkor egyre több az abortusz.
Ötödikben a lányok közül többen már túl vannak az első menstruáción. S amikor a védőnő megkérdezi tőlük, kitől kaptak ez irányú tájékoztatást, elenyészően kevesen válaszolják azt, hogy az édesanyjuktól. A foglalkozásokon külön csoportban ülnek a fiúk és a lányok. Minél kevesebben ülnek az órán, annál inkább megnyílnak, merik feltenni a kérdéseiket.
Előzetesen kapnak egy kis könyvet, amely a testi felépítésükről, a rájuk váró biológiai és lelki változásokról szól. A tinédzserek szívesen elolvassák ezt, mert érdekli őket a téma. Aztán a következő találkozón elmondhatják észrevételeiket, aggályaikat. A védőnő megjegyezte, sokan csak az óra után, négyszemközt mernek rátérni személyes problémáikra. Hetedik osztályban beszélgetnek az udvarlásról, arról, hogy mit várnak el a lányok a fiúktól és viszont.
A 9. évfolyamban kerül terítékre a fogamzásgátlás. Nemrégiben készült egy felmérés. Ez azt igazolta, hogy átlagosan 16 éves korukban veszítik el a szüzességüket a lányok. Persze vannak szélsőségek, de nem gyakori, hogy nyolcadikban kezdenék a szexet. Amióta létezik az internet, nincs gond a fiatalok fogamzásgátlási ismereteivel, jegyezte meg Tóthné Juhász Magdolna. De arról sajnos nincs meggyőződve, hogy a fiatalok használják-e az óvszert.
Különösen a bulikon, amikor előkerül az alkohol, és olykor sajnos a kábítószer is. Azok a gyerekek, akik beszélhetnek a szüleikkel, azokban nagyobb a felelősségvállalás. Körükben ritkábban fordul elő, hogy a buliban elveszítsék az eszüket. Az egészségügyi szakember hangsúlyozza: a családok mindinkább az iskolára hárítják a felvilágosítást. Nem beszélgetnek a szülők a gyerekeikkel.
Dr. Hernádi László, az egri Markhot Ferenc Kórház szülészeti és nőgyógyászati osztályának főorvosa az évek óta egyre emelkedő abortuszok számának függvényében arra figyelmeztet, hogy a felvilágosító előadásokra egyre nagyobb szükség van. Üdvözlendőnek tartja, hogy a védőnők felkarolják ezt a témát.
A témával a Heves Megyei Hírlap foglalkozik mai számában.