2012.05.09. 17:16
Lehetőségek elítéltként a rács mögött
Az elítéltek munkaerő-piacra történő visszajutását és a sikeres társadalmi reintegráció lehetőségét szeretnék megteremteni.
A program közvetlen célcsoportja a jogerősen kiszabott szabadságvesztés-büntetést töltő elítélt és az előzetes letartóztatás alatt álló férfiak és nők. Ez Egerben 20-25, Balassagyarmaton 45-50 fogva tartottat jelent, akik a 18 hónapig tartó projektre önként jelentkeztek.
Az előzetesen elvégzett kérdőíves vizsgálatok során kiderült, hogy ezek az emberek kiemelten hátrányos helyzetben vannak a társadalmi (vissza)illeszkedés szempontjából, hiszen hosszabb ideig a külvilágtól elzártan, sajátos normarendszer szerint élnek.
– A fogva tartottak munkaerő-piacra történő visszajutását és a sikeres társadalmi reintegráció lehetőségét szeretnénk megteremteni – mondta Juhász Attila, az egri bv-intézet parancsnoka. – Tapasztalati tény ugyanis, hogy a büntetés-végrehajtási intézetből szabadultak visszaesési aránya ötven százalék körül mozog. Ez kudarc az egyénnek, a társadalomnak, az elítélt családjának is. A probléma kezelésének egyik lehetséges útja a másodlagos, harmadlagos prevenció (megelőzés) erősítése, azaz a szabadultak reintegrációs esélyeinek növelése.
A várhatóan júniusban kezdődő programban egyéni foglalkozások, tanácsadás, álláskeresési technikák elsajátítása, önmenedzselés is szerepel. A csoportfoglalkozásokon való részvételre alkalmatlan személyek részére egyéni fejlesztő órákat tartanak. Az alternatív konfliktuskezelési programoktól a zárkán belüli konfliktusok számának csökkenését várják.
A két intézmény elindítja az úgynevezett Zakeus-programot is, melynek fő célja a közösségi alapkompetenciák fejlesztése.