– Kemény költségvetési szigorítás lesz jövőre, jelentette be korábban Hiesz György polgármester. A felére csökkentett iparűzési adó miatt a város bevétele, előreláthatóan, sokkal több mint félmilliárd forinttal csökken – tippelt a városvezető. Elmondta azt is, hogy a városházán befagyasztják a létszámot, később pedig létszámcsökkentés lesz. Az önkormányzati cégösszevonások a városgondozást, a tévét, a mozit, a kulturális és a várostérség fejlesztési nonprofit cégeket is érintik, létszámcsökkentéssel. Mindezen túl arról is szólt, hogy a fejlesztéseket befagyasztják.
A 2020-as bevételek között 2 milliárd 232 millió forint iparűzési adó látható. Arra a kérdésünkre, hogy pontosan hány forinttól esik el a város, nem tudtak választ adni.
– Csak februárban, a költségvetés megalkotása után lehet megközelítően pontos számot mondani. Sok tényező még bizonytalan. Az iparűzési adót a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szedi be. Az ebből származó bevételről csak utólag, év közben lesz információnk – tájékoztatott a gyöngyösi önkormányzat. Szerintük kérdéses, hogy lesz-e kormányzati kompenzáció, mivel tavaly ezek csak év közben, év vége felé realizálódtak. Ám itt meg kell jegyeznünk, hogy tavaly év közben realizálódott a vírushelyzet is.
– Nem tudjuk, hogy a 25 ezernél több lakossal rendelkező városok mikor és hogyan kapnak kompenzációt a kormánytól. Nem tudjuk azt sem, meddig tart még a veszélyhelyzet, meddig nem tudunk parkolási díjat szedni. Nem tudjuk, hogyan hatott a járvány a cégekre, mikor indul újra a turizmus – részletezik válaszukban. Megjegyezték, hogy szerintük mindezek miatt nehéz lesz idén költségvetést alkotniuk. Válaszukban leginkább azt húzták alá, hogy nem ismerik pontosan az elvonásokat és a bevételkieséseket, ugyanakkor a kompenzáció mértékét sem. Mindezek tekintetében pedig könnyen lehet, hogy – a költségvetés átgondolása mellett – sem dolgozók elbocsájtására, sem fejlesztések befagyasztására nincs szükség.
Gyöngyös teljes bevétele 2020-ban 7 milliárd 417 millió forint volt, a kiadási főösszeg 11 milliárd 266 millió, a költségvetési hiány pedig 3 milliárd 848 millió forint. A tavalyi nyilvános adatok szerint a személyi juttatások és ezek járuléka 2 milliárd 78 millió forint. A 29 ezer fős Gyöngyös hivatalában 114 teljes, és 9 részmunkaidős dolgozó, de az önkormányzatnak számos saját tulajdonú cége is van, további munkavállalókkal. A cégek legutóbbi beszámolóiból és a friss nyilvános adatokból kiderül, hogy a Városgondozási Zrt. létszáma 118, a vezető Dorsánszki Zsolt vezérigazgató 862 ezer 500 forint megbízási díjért tevékenykedik. Egyébként szinte az összes városi cég vezetője hasonló bérezésben részesül. Sportfólió Kft. 32 dolgozót foglalkoztat teljes munkaidőben és 16-ot egyéb módon alkalmaz. A Várostérségfejlesztő Kft-nél mindösszesen 8, a Gyöngyösi Kulturális Nonprofit Kft. kötelékében 20, a Városi Televíziónál viszont 23 dolgozó van. Utóbbiak vezetői öt és hatszáz ezer forint közötti béreket kapnak, a felügyelőbizottsági tagok pedig 40-50 ezer forintot.
Ha csak a polgármesteri és önkormányzati hivatal jutattásait nézzük, az 708 millió forint. További 61 millió forintot emésztenek fel a dologi kiadások, a maradék beruházási és működési kiadás pedig összesen 820 millió forintot eredményez. Tavaly önkormányzati kiküldetésekre, kiadványokra, rendezvényekre 18,4 millió forintot tervezetek, az ehhez kapcsolódó személyi juttatásoknál pedig 6,9 millió forint szerepel. Az önkormányzat működtetésének dologi kiadásai 121 millió forintot jelentenek, a kevésbé konkrét egyéb dologi kiadások pedig további 24 millió forintot.
Százmilliós támogatások
Támogatásokra is több száz milliót költöttek tavaly is. A Gyöngyösi Kulturális Nonprofit Kft. támogatása 188 millió forint, a Városi Televízió Kft. 72 millió forintot, a Sportfólió Kft. pedig 185 millió forintot kapott. Utóbbi nem egyenlő a gyöngyösi sportélet támogatásával, hiszen a Sporttevékenység támogatása további 135 millió forint éves kiadást jelent. Mindezen túl a jelentősebb helyi sportklubok és eseményeik további 145 millió forintot kapnak. A céljelleggel adott támogatások összesen 750 millió forintot jelentenek ebből kötelező feladatokra adott támogatás 2 700 ezer forint. Ugyanakkor a közutak üzemeltetésére vagyis az útkarbantartásra, a kátyúzásra és táblákra összesen 46 millió forint, a közvilágításra és energiagazdálkodásra pedig 69 millió forint jutott.