Hétfőn reggel megkezdődött megyénk oktatási intézményeiben a pedagógusok tesztelése. Összesen több mint négyszáz helyszínen, megközelítőleg hatezer ember szűrését végzik el a kormányhivatali dolgozók illetve az őket segítő orvos- és egészségtudományi hallgatók – áll a Heves Megyei Kormányhivatal lapunknak küldött tájékoztatójában.
Harmincegy mintavételi csapat keresi fel a bölcsődéket, óvodákat, iskolákat a hét öt munkanapján. Egy egység naponta több intézményben is végezhet vizsgálatokat. A szűrési lehetőség az állami, önkormányzati és egyéb fenntartású intézmények pedagógusai számára is adott.
A részvétel önkéntes, de minden érintettet arra kérnek, hogy a koronavírus terjedésének lassítása érdekében vesse alá magát a tesztelésnek. Az azon átesett dolgozó az esetlegesen pozitív eredményéről értesítse a háziorvosát és vonuljon házi karanténba! – hívják fel a figyelmet.
A mintavételi stábok Heves megyében több mint négyszáz intézményi telephelyet keresnek fel, amelyekből közel ötven bölcsőde és több mint hetven óvoda. A hatezer pedagógusból kétszázötven bölcsődei gondozó és megközelítőleg ezren óvodai nevelők.
A tesztelést és a kiértékelést az arra felkészített egyetemi hallgatók végzik, a kormányhivatal munkatársai pedig adminisztrációs feladatokat látnak el. A medikusok védőfelszereléséről, szükség szerinti elszállásolásáról, étkeztetéséről és a helyszínekre utaztatásáról a hivatal gondoskodik.
A védekezésbe bevont egyetemisták és a felsőoktatási intézmények között a kormány rendelete szerint hallgatói munkaszerződés jön létre, a diákokat díjazás illeti meg, és a kéthetes gyakorlaton szerzett tapasztalatokat kreditként beszámítják. A védekezésben való részvételük nem érintheti hátrányosan tanulmányi előmenetelüket, emelték ki.
A megye szociális intézményeiben már pénteken megkezdődött, és hétvégén is folyamatos volt a szűrés. Az otthonok a saját erőforrásaikkal végzik el a vizsgálatokat, amelyekhez a szükséges eszközöket a kormányhivatal szállította ki.
Dr. Pajtók Gábor kormánymegbízott érdeklődésünkre elmondta, köszönettel tartoznak mindazoknak, akik együttműködnek a járvány elleni védekezésben, s akik a csoportos tesztelésben részt vesznek. Büszke arra, hogy a megyéhez kötődő hallgatók az első megkeresésre igent mondtak. Tegnap elindultak megyénk óvodáiba, bölcsődéibe, iskoláiba, hogy segítsenek a bajban. A megbízható gyorstesztek eredményeit negyedórán belül közlik a szakemberekkel, s akinél pozitív az eredmény, arra kérik, haladéktalanul értesítse háziorvosát, s vonuljon karanténba. Megerősítette, az önkénteseket – akik alapos szakmai felkészítést kaptak – javadalmazás illeti meg. Szállásukról, étkeztetésükről a Heves Megyei Kormányhivatal gondoskodik. Tegnap hatvanhét helyszínen ezerháromszáz személyt kerestek fel és teszteltek. Az összesített eredményekről és tapasztalatokról nagyjából egy hét múlva várható tájékoztatás.
Az önkormányzatok is folyamatosan értesülnek a munka menetéről. Sirokban például ma reggel kilenc órától az óvodában és a bölcsődében, szerdán pedig az iskolában lesz szűrés – tudtuk meg Tuza Gábor polgármestertől. Az eredmények függvényében, ha szükséges, a tankerületi központok hoznak átmeneti rendelkezéseket.
A pedagógusok várták a lehetőséget
Több megyénkbeli pedagógust kérdeztünk arról, miként vélekednek a lehetőségről, élnek-e vele. Kivétel nélkül úgy válaszoltak, hogy nagyon várták már, s mindenképp alávetik magukat a vizsgálatnak. Többek szerint már hetekkel ezelőtt időszerű lett volna a vírusfertőzés feltérképezése, mert az intézményekben egyre nagyobb a stressz és az aggodalom, mind a szülők, mind a tanárok részéről. – Közeledik a karácsony. Két kiskorú gyermekünk van, akiket féltve engedünk minden nap iskolába, óvodába. Én tanárként ugyanilyen szorongva indulok minden nap tanítani. Nagyon örülök az általános tesztelésnek, látva a napi statisztikákat. Idős kollégáim is vannak, akikért még jobban aggódunk. Senki nem szeretné betegen tölteni az év végi ünnepeket – mondta el lapunknak Ágnes, aki teljes nevének mellőzését kérte.