A létesítmény 990 millió forint állami forrásból jön létre. A pénteki sajtótájékoztatón Erdős Tamás, Répáshuta polgármestere kifejtette, régóta tervezik közösen az igazgatósággal a csillagda megépítését. Ezen kívül szeretnék bemutatni a település ősi mesterségeit, az üveghutákat, szénégető- és mészégető boksákat, bízik abban, hogy később ez is megvalósulhat.
Fotók: BNPI
Révész Máriusz, aktív kikapcsolódás fejlesztéséért felelős kormánybiztos kiemelte, a bakonybéli és a zselici csillagdák is nagyon látogatottak és népszerűek. Kelet-Magyarországon ez lesz az első, s bár lesznek közös pontok mindhárom létesítménnyel, mindhárom különböző attrakciókat nyújt, ezért érdemes mindhármat meglátogatni. Szerinte, akárcsak Bakonybél esetében, nagy változásokat hozhat Répáshuta életébe is az új attrakció, megújulhat a település. Szerinte Répáshuta kedvező fekvésű, közel van hozzá Eger, Miskolc és Szilvásvárad is, és ebből sokat profitálhat a falu. Kiemelte a két egyetem közelségét, így a csillagda lehetőséget adhat az ott tanulóknak, oktatóknak a képzésekre, kutatásokra.
Rónai Kálmánné, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság vezetője szerint a hosszú előkészületet és a sikertelen pályázatot követően, miután a kormánybiztoshoz fordultak, fénysebességgel halad a csillagda ügye. Bízik abban, hogy a végleges tervezés és a kivitelezés is ilyen gyors lesz. Felidézte, a Kaptárkő Egyesülettel karöltve, a civilek előkészítő munkájának, méréseinek, kis beruházásainak köszönhetően tavaly nyáron vehették át a Csillagoségbolt Park címet. Éjszakai csillagmegfigyelő programok eddig is voltak, de fényszennyezettebb területen. A mostani helyszín – a falu feletti kilátópontnál – ideális lesz a várhatóan 2019 őszére elkészülő létesítmény számára.
A Bükki Csillagda asztroturisztikai látogatóközpont egyesíti a tudományt, az élményt és az interakciót. A 650 négyzetméteres épületnek lesz kilátóterasza, lesz mód benne éjszakai távcsöves megfigyelésre, lesz benne planetárium, kiállítótér, távcsövek, exkluzív, világűri virtuális élményt adó kabin.
– A planetáriumnak 3D-s vetítésekre alkalmas, nyolc méter átmérőjű kupolája lesz, s ötven főt tud majd fogadni. A csillagászati kupolát ötven centiméter átmérőjű főteleszkóppal, s más távcsövekkel szerelik föl, napmegfigyelésre is alkalmas lesz, a látcső interneten keresztül is vezérelhető lesz. Az interaktív kiállítás a fényről szól, lesz mód kísérletekre a fény nem látható tartományában, hologramok és lézerek segítségével, de lézerharcra, elemi részecskék láthatóvá tételére, UV-fényfestésre és sok egyébre is. A meteorit-kiállításon holdi meteoritokat vehetnek kézbe a látogatók, lehet tanulmányozni a kőzeteket, csiszolatokat. Az 5D univerzum lesz a komplexum legexkluzívabb része, virtuális valóság segítségével lesz kipróbálható a világűri élmény, a fénysebesség egy mozgó székben ülve. Továbbra is lesznek vezetett túrák – ismertette a szolgáltatásokat Rónai Kálmánné.
A büfével, helyi termékbolttal kiegészült energiatakarékos létesítmény kilenc embernek ad munkát. Évente 37 ezer látogatóra számítanak.
Külföldről is várnak látogatókat
Rónai Kálmánné kérdésünkre elmondta, a szlovák és lengyel vendégeket is megcélozzák, de a közvetítő nyelv az angol lesz. Répáshuta szlovák település, az ott élők akár tudnak majd kommunikálni a szlovák turistákkal. A két országban kupolás csillagvizsgálók vannak, de ilyen, több elemet ötvözők nincsenek, így jelentős érdeklődésre tarthat számot. A csillagda célja a turisztikai bemutatás, de amatőr csillagászok is tehet felfedezéseket a jó távcsövekkel. A jegyárakat, csomagárakat, időszakokat úgy alakítják ki, hogy családoknak, csoportoknak, szakmai szervezeteknek is kedvezzenek. Az igazgató szerint együtt gondolkodnak a répáshutai önkormányzattal, lakosokkal, legyen szó akár tervezett tanösvényről, akár a csillagdában árusítani kívánt, a legnagyobb védettség alá tartozó területeken előállított helyi termékekről.