A tavaly tavaszi karantén után, a veszélyhelyzetet kihirdető kormányrendelet értelmében, múlt év november 11-én újra be kellett zárni az állatkertet, a tulajdonosa csak reménykedhet a mielőbbi nyitásban. Barcai Henrietta ügyvezető igazgató szerint a látogatók nélkül egyre kilátástalanabb a helyzetük, mert a belépőjegyek jelentik a fő bevételi forrást.
– A kiadások nem csökkentek – tájékoztatott Barcai Henrietta. – Télen a rezsiköltségek sokkal magasabbak a nyáriaknál, hiszen az állatházakat fűteni kell. A kert lakóinak etetése ugyanannyiba kerül, mint amikor napi pénzforráshoz jutunk. Az élelmezés most még megoldott, nagy mennyiségű takarmányt táraztunk be a számukra, de nem tudhatjuk, meddig kell még zárva tartanunk. A dolgozók fizetésére fordított összeg sem kisebb, mert kevesebben nem tudnák megfelelően ellátni az állatainkat. A kiadásokra a pénzt nekünk kell előteremteni, hiszen magánállatkert vagyunk.
Barcai Henrietta elmondta, hogy az állatállomány a születéseknek és a mentett állatok befogadásának köszönhetően nőtt a járványidőszak alatt is. Jó hír a sok gond közepette, hogy számos állatkölyök várja majd a látogatókat, ha újra nyithatnak. Az előző évben október 4-én született leopárdkölyköket azért nem láthatták a zárásig az érdeklődők, mert császármetszéssel születtek, ezért az etetésüket és a nevelésüket az egyik gondozó az otthonában vállalta magára. Őket még csak a médiában tudták bemutatni. Nemrég született egy páviánbébi, de újabb is várható, csakúgy, mint egy láma kölyök érkezése. A legfiatalabb lakók a kecskegidák, s az újszülött bárányok, hiszen a háziállatok ellési szezonjában vagyunk. A hím pumának novemberben, már a zárás után, párja érkezett, így az ősz végén kibővített kifutón már mindketten láthatók lesznek.
– Nagyon sok mentett állatot fogadunk be – magyarázta Barcai Henrietta. – A legtöbb egyed kölyök korában kerül hozzánk, cumisüvegből etetve neveljük fel őket. Ez azért sem egyszerű, mert idén csak őzgidából hatról kellett egyszerre gondoskodni. Éjjel-nappal háromóránként etetni kellett őket, így, mire az egyikkel végeztünk, kezdhettük elölről. Rengeteg fokozottan védett madárfiókát hoznak, nem ritkán négy-öt kalitkával megyünk haza mindnyájan, hogy a folyamatos táplálásukat otthon biztosítsuk. A legtöbbjük a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság segítségével visszatérhet a természetes élőhelyére, az átmenetileg nálunk elhelyezett sünökkel, mókusokkal együtt. Van befogadott tevénk és páviánunk is, több állat is cirkuszoktól került hozzánk.
Barcai Henrietta hangsúlyozta, hogy magánállatkertként ugyanazoknak a feltételeknek és előírásoknak kell megfelelniük, mint bármely önkormányzati fenntartású állatparknak. Ám, mivel csak önmagukra számíthatnak, minden külső segítség a túlélést jelentheti számukra. Az adó egyszázalékos felajánlását a Gyöngyösi Állatkertért Alapítvány fogadni tudja, de azon keresztül bármilyen anyagi és nem anyagi támogatást szívesen fogadnak.
Rendkívüli támogatás lehet a mentőöv
Az Agrárminisztérium szerdán jelentette be, hogy rendkívüli támogatást kaphatnak a pandémia miatt nehéz helyzetbe került magánalapítású állatkertek. A tárca szakmai segítségével a Magyar Állatkertek Szövetsége a tagjainak felajánlásaiból több millió forint értékű, visszatérítendő támogatás alapjául szolgáló keretet hozott létre, amelyet az Emberi Erőforrások Minisztériuma ugyanolyan összegű, vissza nem térítendő kormányzati támogatással megnövelt. Horváth László, a térség országgyűlési képviselője lapunknak elmondta, hogy a jövő héten indul az egyeztetés a konkrét lépésekről. A honatya igyekszik a térség gazdasági szereplőitől felajánlást gyűjteni, és magánemberként is támogatja az állatkertet. Mint mondta, a létesítmény felélte a tartalékait, még legfeljebb egy hónapig tarthatnak ki.
Kepala: Barcai Henrietta minden állatot szeret, de a nagymacskák a kedvencei Fotó: Czímer Tamás/Heves Megyei Hírlap