A legutóbbi közgyűlésen került napirendre az Egri Balassi Bálint Általános Iskola tanuszodájának felújítása. A létesítményt 2011-ben műszaki okok miatt kellett bezárni, ám mindenki abban bízott, hogy csak ideiglenesen… A januárban a testület elé került előterjesztésből kiderül, az Egri Vízilabda Klub kezdeményezte a felújítást. Bárány Attila elnök elmondta: bár már korábban felmerült a rekonstrukció gondolata, most úgy tűnik, fontos lépéseket tehetnek az ügyben. Társaságiadó-kedvezményt (tao) ugyanis már nemcsak új tanmedence építésére, hanem meglévő felújítására is fordíthatnak az egyesületek. A klub pályázna a 70 százalékos támogatási intenzitású lehetőségre, ám ehhez előbb egy előkészítő tervet kell készíteni, amelyből kiderül, pontosan milyen beavatkozás szükséges az újranyitáshoz.
– Bár a Bárány uszodában is lesz egy tanmedence, jelenleg csak a Bitskeyé használható az óvodások, iskolások számára, azaz jól látható, hogy ez jelenti a „szűk keresztmetszetet” – indokolta a kezdeményezést Bárány Attila.
Az iskolát fenntartó Egri Tankerületi Központ igazgatója, Ballagó Zoltán megkeresésünkre elmondta: jelenleg mintegy tíz intézmény csaknem 1100 tanulója vesz részt kötelező úszásoktatáson a Bitskey Aladár Uszodában. A tanuszoda újranyitása bővíthetné az úszáslehetőséget a közeli iskolák tanulói, a környékbeli óvodások és a gyógytestnevelésben részt vevő gyermekek számára.
Egykor teljes kihasználtsággal működött a Balassi iskola tanuszodája, amely elsőként nyílt meg a megyében Archív fotó: beküldött
Megtudtuk: a felújításra vonatkozó pályázat előkészítési költségének 50 százalékát az Egri Tankerületi Központ, másik 50 százalékát az egri önkormányzat biztosítja.
Martonné Adler Ildikó alpolgármester kifejezetten szívügyének tekinti a témát, hiszen egykor ebben az iskolában tanított, a többi között gyógyúszás-foglalkozást is tartott. Elmondta: a medence sajátossága, hogy nem a hagyományos létrás, hanem lépcsős kialakítású, amely segít leküzdeni a gyermekeknek a víztől való félelmüket.
– Akkoriban a heti három testnevelésórából legalább egy úszás volt, most, a mindennapos testnevelés bevezetését követően hatalmas segítség lenne, ha újból üzemelne a tanuszoda. Persze nem „csak” a balassis diákoknak, hanem minden környékbeli tanulónak. Sőt, Eger önkormányzata egyedülálló módon az óvodai úszásoktatást is támogatja, a gyerekeknek pedig nem kellene bebuszozniuk a belvárosba… De nemcsak a Bitskeyt tehermentesítené az újranyitás, hanem az iskola vonzerejét is növelné, s a Felsővárosban – az Északi Sporttelep fejlesztéseivel összhangban – egy komplexebb kínálatot jelentene a sportolni vágyóknak – húzta alá Martonné Adler Ildikó.
Ugyancsak optimistán szólt a lehetőségről az intézmény igazgatóhelyettese. Dr. Kristonné Tóth Ilona arra a kérdésre, mit jelentene a tanuszoda újbóli megnyitása, röviden annyit felelt: az életet. Hozzátette: nem csak az ott tanulóknak, minden környékbeli diáknak, óvodásnak, szülőnek fontos ügy ez.
Két évet csúszott anno az átadás
A mai Balassi iskolát 1979 szeptemberében adták át. A 24 tantermes épület a Kertész utcai 6. számú iskola nevét „örökölte”. A Népújság korabeli beszámolójában olvasható: „a 800 gyerek nevelését, oktatását szolgáló új iskola második ütemét – a tornaterem, valamint a tanuszoda felépítését – 1980. május 1-re fejezik be az építők.” Nem így történt, 1980 novemberében ugyanis arról írt lapunk, hogy az eső, a hideg idő még mindig az iskola aulájába és folyosóira kényszeríti be a testnevelési órákat, a tanuszoda átadása pedig a vegyszeradagoló szivattyú hiánya miatt késik. „A kivitelező, a Szentendrei Vas- és Kazánipari Szövetkezet eredeti megrendelését nem igazolta vissza, aztán későn kapott észbe, amikor a határidő szorította, s végül az ÉLGÉP ez év utolsó negyedére vállalta a szállítást. Bár az ÉLGÉP a szivattyút előbb is elkészíthette volna, a megfelelő minőségű, importanyagból készült saválló tömítések csak a közelmúltban érkeztek meg” – írtuk akkor. Végül 1981 februárjában adták át a megye első, 6×12 méteres tanuszodáját.