Vészesen közeleg a május és azzal együtt az érettségi időszaka is, azonban a végzős diákoknak idén nehezebb dolguk van a felkészülés tekintetében legalábbis. A középiskolákban a hagyományos, jelenléti oktatást felváltotta az online tanulás, mely megnehezíti a nebulók dolgát a nagy megmérettetés előtt. Diákok és tanárok is úgy látják, hogy szükség lenne, legalább a végzős osztályokban külön foglalkozásokra, hogy a fiatalok megszerezzék a kellő tudást.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának köznevelésért felelős államtitkára, Maruzsa Zoltán bejelentette, hogy a kormány nem kíván változtatni a májusi érettségik időpontján, és szabályain sem. A államtitkár az operatív törzs tájékoztatóján elmondta azt is, a tavalyi év bebizonyította, hogy a járványügyi keretek közt is biztonságosan meg lehet rendezni a vizsgákat.
Az érettségire felkészüléssel azonban már lehetnek gondok. Az egri Labor Egyesület immár a nyolcadik találkozóját tartotta a napokban az interneten, melynek központi témája ezúttal az online oktatás volt. A meghívott vendégek között diákok és tanárok is szerepeltek, akik megosztották tapasztalataikat a koronavírus második hullámában bevezetett változtatásokkal kapcsolatban.
– Technikailag felkészültebbek lettünk, az iskolában készítettünk egy részletes szabályzatot, melyben szerepel például, hogy miként kell a gyermekekkel kapcsolatot tartani, vagy mi a számonkérés módja – tért ki a részletekre Rázsi Botond Miklós, az Egri Szilágyi Erzsébet Gimnázium és Kollégium vezetője. Hozzátette, nem tud olyanról, akinek nehézséget okozott volna az online oktatásba való becsatlakozás és a kollégáitól is azt a visszajelzést kapta, hogy a diákok is sokkal rutinosabban veszik az akadályokat. Elmondta azt is, hogy lehetőség van a Szilágyiban arra is, hogy a fiatalok délutánonként bemenjenek az iskolába és kiscsoportos foglalkozás keretében, a járványügyi szabályokat betartva, felzárkóztató órákon vegyenek részt. Az érettségivel kapcsolatban elárulta, ha a végzősök nem térhetnek vissza hamarosan az iskolába, akkor megszervezik, hogy jelenléti oktatás keretében felkészítő órákat tartanak.
Kovács Dániel, a Neumann János Gimnáziumban érettségizik idén, és úgy érzi, hogy az online oktatásban nem használják ki megfelelően a technikai lehetőségeket, véleménye szerint a tanárok leginkább az offline oktatást szeretnék átvinni online térbe. Az érettségivel kapcsolatban kifejtette, gőzerővel készül a vizsgákra, azonban pluszstresszt tesz a vállára a kialakult helyzet. – Rövidebb blokkból álló órarendünk van, sokkal kevesebb tanórával – részletezte. Hozzátette, hogy neki még nem volt lehetősége az iskolában foglalkozáson részt venni, de úgy tudja, más osztályoknál már elindultak ezek a kiscsoportos órák.
Több iskolában ad lehetőséget
A Hatvani Tankerületi Központ két középiskola fenntartója, a Gyöngyösi Berze Nagy János Gimnáziumé és a Hatvani Bajza József Gimnáziumé. – Mindkét iskolában van lehetőség személyes, egyéni vagy kiscsoportos foglalkozások megtartására is. A diákok leggyakrabban az idegen nyelv tanulásához, illetve emelt szintű érettségire felkészüléshez kérik tanáraik személyes segítségét. Erre a délutáni órákban van az iskolában lehetőség, a járványügyi szabályok betartása mellett – válaszolt lapunk érdeklődésére Horváth Márta, tankerületi igazgató. Az Egri Tankerületi Központhoz tartozó iskolák mindegyikében tartanak – igény esetén és intézményvezetői döntés alapján – kis csoportos konzultációt az érettségire történő felkészüléshez a járványügyi szabályok betartásával, erősítette meg Ballagó Zoltán igazgató is.