Az iskola 2011-től öt éven át folyamatosan első lett, az elmúlt két évben viszont a gyöngyösi Arany János vitte el a prímet. Így aztán különös jelentőséggel bír a hatodik aranyérem. Köztudomású, hogy az iskola nagynevű oktatói-vezetői – Harangozó Miklósnétól Sánta László tanár úrig – már nincsenek az intézmény kötelékei között. Nekik és az ő elődeiknek volt köszönhető, hogy a régi nevén 1-es iskola számított a város elitiskolájának. A hagyományok pedig köteleznek. Polonkai Zoltánné igazgató asszonnyal keressük a sikerek magyarázható okait.
Az intézményvezető szívesen beszél a hagyományok hétköznapi folytatóiról: a negyventagú tantestület oktató-nevelő szaktanárairól. Így a matematika–kémia szakos Vojnárovics Józsefnéről, akinek a diákjai országos kémiaversenyt nyertek, hogy azután az orvosi egyetemen kamatoztathassák tudásukat. És ott vannak mások sikerei is, például a földrajz–biológia–természetismeret szakos Gyárfásné Kovács Mariannáé, a matematika–fizika szakos Kádár Emeséé, a történelem–földrajz szakos Valcsák Lászlónéé, a matematika szakos Székelyné Kiszel Erikáé. Székelyné testnevelést is tanít, ráadásul a hatvani korfballozás úttörője. Többeket említhetne még, de a magyar–francia szakos könyvtárost ki nem hagyná a példaadók közül. Székely Bea számtalan gyereket gyűjtött maga köré, akikkel országos versenyekre jár. Olvasónaplóik tükrözik vissza az évente elolvasott jó néhány könyvüket. És még szóba sem hozta a nyelvtanáraikat, pedig a Kossuth valójában nyelvtagozatos iskola. Végül arra hívja fel a figyelmet, hogy alsó tagozatos tanítóik lelkiismeretes alapozó munkája nélkül aligha lennének eredményeik.
– Nagyszerű kollégák vesznek körül – summáz az igazgatónő, s mindjárt kiegészíti a mondatot. Az iskola sikereihez elengedhetetlenül hozzátartozik a mintegy négyszázötven diák tehetsége és szorgalma. Nem utolsósorban pedig szüleik támogató segítsége. Legfrissebb diáksikereiket örömmel hozza szóba. A Simonyi Zsigmond országos helyesírási versenyen Egyházi Godó első, testvére, Hanna pedig negyedik lett. A Kazinczyról elnevezett országos szépkiejtési versenyen Darabos Lili kiemelt bronzminősítést kapott. Néhány mondat erejéig még visszatérünk az iskolák közötti megyei versengésre, amelyet a Pedagógiai Oktatási Központ szervez. Kiírásuk szerint egy-egy tantárgy megyei versenyét kell megnyerniük a diákoknak, vagy az első tízben kell lenniük az országos megmérettetésen. Évente változik a kiírás: idén például nem vették figyelembe a fizika- és kémiaeredményeket. A 2005-ös évről külön is illik szót ejteni: akkor végzett élen legelőször a hatvani 1-es számú általános iskola. A később nyugdíjba vonult Harangozó Miklósné volt az igazgató.
A jubileumi tanév eseményeire már készülnek. Addig is a nyár feladata lesz, hogy a nevelőtestület összeállítsa a programot. A terveikben szerepel egy digitális évkönyv létrehozása is.
Polonkai Zoltánné igazgatónő szerint nagyszerű emberekből áll a tantestület Fotó: Albert Péter
Polonkai Zoltánné 1992-ben nyújtott be pályázatot Hatvanba, s az 1-es iskolában kapott állást. Alsó tagozaton kezdett, a későbbiekben pedig magyart tanított. Volt napközis nevelő is. Szerencséjének tartja, hogy megadatott számára osztályfőnökként végigvinnie elsősöket egészen a ballagásig. Férje szerint valóságos jolly joker: szaktanácsadó és mesterpedagógus, de ötletemberként is elöl jár. Alapított és szerkesztett egy iskolai újságot, de a népszerű jótékonysági bálokat is ő kezdeményezte. Az összevont intézménynek 2008-ban lett az igazgatóhelyettese, azon belül vezette a Kossuth iskolát, majd a 2011-es önállósodástól is ő igazgatja tovább. Intézményvezetői kinevezése 2022 nyaráig szól, de jövőre összegyűlik a negyven éve, elmehetne nyugdíjba. Nagy a kísértés, egyelőre nem tudja, mit tegyen.