2009.10.12. 06:54
Ha drágább a művészképzés, kevesebb lesz a növendék
Bár csak terv az alapfokú művészeti iskolák támogatásának csökkentése, mégis vannak olyan oktatási intézmények, ahol a felmérés bizonyította: ha drágább lesz a művészképzés, kevesebb lesz a növendék.
Az intézmény emellett diákonként évente az államtól 105 ezer forintot kap, amit a város önkormányzata 130 ezer forinttal egészít ki. Az iskola teljes bevétele a pályázatokon elnyerhető legfeljebb 4 millió forinttal egészül ki. Jelenleg ez a négy pillér támasztja alá a megyeszékhely zeneiskolájának költségvetését.
A tervezett módosítások mindezt úgy váltanák meg, hogy egy diák után csak 85 ezer forint járna egy évben, és hiába kapott korábban kiváló minősítést a zenede, az eddig megszerezhető pályázati pénzeknek már csak a felére tarthatna igényt.
– Belegondolni is riasztó, hogy ezek a változások milyen súlyosan érintenék az intézmény működését. Az iskola fenntartása érdekében a szülőknek kellene magasabb térítési vagy tandíjat fizetniük, de tudjuk, hogy úgy, ahogy nekünk, nekik sincs több pénzük – mondta Barczi Edina, a Farkas Ferenc Zeneiskola igazgatója.
– A növendékeink között már elvégeztünk egy felmérést arra vonatkozóan, hogy mire számíthatunk, ha a javaslatból törvény lesz. A becslések szerint a diákok egyharmada nem jönne vissza hozzánk az áremelés után, ami mintegy 100–150 gyereket jelent. Ám ha a létszám csökken, akkor öttel kevesebb pedagógusra lesz majd szükség. Pedig egy művészeti iskolában sokkal olcsóbban kaphatnak a diákok az alapműveltséghez tartozó zenei, tánc- vagy képzőművészeti képzést, mintha magántanárhoz kellene járniuk.
Az egri zeneiskolában a csaknem 12 ezer forintos éves díjért egy gyereknek négy foglalkozást tartanak egy héten. A Farkas Ferenc Zeneiskola igazgatója szerint az is problémát jelent, hogy a kormány költségvetési évben, tehát januártól decemberig terjedő időszakban gondolkodik, míg az intézmények a tíz hónapos tanévet veszik alapul, ami átnyúlik 2010-re. Éppen ezért az sem világos, hogy ha az új törvény lép életbe, akkor az iskolának módosítania kell-e a szülőkkel kötött szerződést, hiszen ők erre a tanévre már rendezték a tandíjat.
– Másokkal ellentétben a zeneművészek szakszervezete mindig nagyon csendben volt. Mi most is csak szép csendben mondjuk a magunkét, nem harsogunk, csak kérdés, hogy vajon így is meghallják-e majd a döntéshozók, hogy milyen következménye lehet annak, ha figyelmen kívül hagyják, hogy milyen pozitívumoktól eshetnek el a gyerekek? Ilyen például a kreativitás fejlesztése, ami ma már sok fejvadász cégnél kritérium egy munkahely megszerzésében – vélekedett Barczi Edina.
A gyöngyösi Vidróczki Alapfokú Művészeti Iskolában jelenleg 97 gyerek tanul táncolni. Ombódi András igazgató biztos benne, hogy ha csökkentik a nekik járó állami normatívát, akkor a jelenlegi formában nem tudják folytatni az oktatást.
– A gyerekektől nem szeretnénk megválni, kevesebb pénzből is szeretnénk folytatni, amit elkezdtünk, de az már csak arra lesz elég, hogy egyszerű szakkörökként működtessük a csoportjainkat, hiszen támogatás hiányában elmaradnak a jelmezkészítések, az utazások és a versenyek – vázolta a várható jövőt a tánciskola vezetője.
A témával a Heves Megyei Hírlap mai számában foglalkozik.