MCC Feszt

2024.08.02. 20:25

Szalay-Bobrovniczky Kristóf: a tartalékos toborzás alapja a hazáért érzett felelősség

A tartalékos toborzás alapja a hazáért érzett felelősség, a tudat, hogy kötelességünk tenni a hazáért, és ennek jó módja a tartalékos katonai szolgálat - mondta a honvédelmi miniszter pénteken Esztergomban.

MW

MCC Feszt Esztergomban

Forrás: MTI

Fotó: Bruzák Noémi

Szalay-Bobrovniczky Kristóf az MCC Feszten arról beszélt, hogy a tartalékos toborzás lényegét kifejezi a "Szeretem, megvédem" szlogen. 

A hazaszeretet legtöbbször a haza építését, szépítését jelenti civil tevékenységekkel, az elmúlt 2,5 évben azonban a világpolitika nap mint nap emlékeztet arra, hogy a hazaszeretet könnyen fordulhat a haza megvédésének kötelességébe. A magyar sors sok szempontból magányos sors, "egyedül vagyunk" Európa szívében, így nem nagyon számíthatunk arra, hogy más gondoskodjon rólunk. "Nekünk kell megvédenünk, ami a miénk" 

- közölte. 

Kitért arra: az elmúlt időszak eseményei láttán elkerülhetetlenül számot kellett vetnie Magyarországnak védelmi képességeivel. 

E számvetés tanulsága az volt, hogy szükség van területvédelmi tartalékosokra. A hivatásos, tehát választott életpályaként vagy szerződésesként, élete egy szakaszában katonaként szolgálók mellett vannak a területvédelmi tartalékosok, akiket helyben toboroznak, helyben képeznek ki, és helyben szolgálnak a hivatásos haderőt kiegészítve, támogatva - közölte Szalay-Bobrovniczky Kristóf. 

Azt is mondta, hogy 

az egész életre ható kiképzés mellé vonzó anyagi elismerést is kapcsoltak a kampányban: emelték a tartalékosok rendelkezésre állását honoráló összeget, a behívás időszakára pedig tisztességes és folyamatosan emelkedő illetményt állapítottak meg. 

Ezen felül bevezették az úgynevezett toborzó illetményt, amit egy másik területvédelmi tartalékos ajánlásáért kapnak, ha ő szintén elvégzi az alapkiképzést és szolgálatot vállal - tette hozzá. 

Szalay-Bobrovniczky Kristóf szólt a Magyar Tartalékosok Szövetségéről (MATASZ) is, amelynek célja, hogy tartsa a kapcsolatot a tartalékosokkal, akkor is, amikor civil életüket élik. 

A miniszter a haderőfejlesztésről szólva azt mondta: 

a kitűzött haderőfejlesztési katonai cél, egyben NATO-elvárás a szárazföldi nehézdandár kiépítése, jelenleg ennek folyamata zajlik. 

Megemlítette a Leopard harckocsik érkezését és a PZH 2000-es önjáró lövegeket, valamint a tervek szerint rövidesen Magyarországon is gyártott Gidrán  csapatszállító járművet és a Hiúz gyalogsági páncélozott harcjárművet. 

Ugyancsak fontosnak nevezte, hogy az elmúlt két évben a hivatásos katonák egyéni felszerelése is megújult. 

Komoly kihívásként beszélt a kultúraváltásról. Mint mondta, a rendszerváltás után súlyos  demoralizálódást okozott, hogy a viszonylag jól karbantartott haderőt leépítették, a folyamatos laktanyabezárások, alakulat-megszüntetések, eszközértékesítések hatására pedig elfordult a haderőtől a társadalom. 

Nem a katonák hibája, de a magyar hadsereg tagjaiból egyenruhás munkavállalók lettek, akik elvannak magukban a laktanyában és a gyakorlótéren. 

Ebből a mentalitásból el kell mozdítanunk önmagunkat

 - mondta, jelezve ehhez fontos a hőskultusz. 

Minden haderőnek szüksége van példaképekre és hősökre, akikre fel tud nézni. A magyar katonák most nem harcolnak, így a magyar haderő nem a napjainkban születő hősökre kell, hogy tekintsen, hanem a múltbéli hősök emlékét kell ápolja. Ennek számos módja van, a hadisírgondozástól az alakulatelnevezéseken keresztül a kitüntetésrendszeren át - sorolta, megjegyezve, miniszteri biztost nevezett ki kifejezetten a katonai identitás, a katonai hőskultusz ápolására.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában