Voks

2025.05.18. 07:52

Elnökválasztást tartanak ma Romániában és Lengyelországban

RomÁniában az elnökválasztás második fordulójában adhatják le szavazataikat az arra jogosultak. A szavazólapon csak két név szerepel: George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje és a független Nicusor Dan. Lengyelországban, ahol az első fordulóban várják az urnákhoz a szavazókat, a felmérések szerint a tizenhárom jelölt közül a kormánypárti jelölt, Rafal Trzaskowski varsói főpolgármester, valamint a legerősebb ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság támogatásával pályázó Karol Nawrocki a két fő esélyes.

Elnökválasztást tartanak ma Romániában és Lengyelországban

Roméniában és Lengyelországban is elnökválasztást tartanak (illusztráció)

Forrás: Shutterstock

Fotó: Rawpixel.com

Román elnökválasztás: két jelölt a szavazólapon

Helyi idő szerint vasárnap reggel 7 órakor – közép-európai idő szerint 6-kor – kinyitottak a belföldi szavazóhelyiségek Romániában, ahol az ország 19 millió szavazópolgára államfőt választ a következő ötéves időszakra.

A román elnökválasztás második fordulójában két jelölt neve szerepel a szavazólapon: George Simion és Nicusor Dan
Fotó: AFP

Mivel már a második fordulóról van szó, a szavazólapon csak két név szerepel: George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje és a független Nicusor Dan. Közülük az lesz elnök, aki ellenfelénél több érvényes voksot szerez.

A romániai elnökválasztás második fordulójában a külföldön élő vagy ideiglenesen külföldön tartózkodó román állampolgárok már péntek óta voksolhatnak. 

A többmilliós román diaszpóra számára -– a korábbi torlódások elkerülése érdekében 2 minden korábbinál több, 965 szavazókört rendeztek be külföldön. 

Magyarországon a román nagykövetségen, a Román Kulturális Intézetben, valamint Románia gyulai és szegedi főkonzulátusán voksolhatnak a román állampolgárok.

A közvélemény-kutatások szerint a két jelölt között nagyon szoros küzdelem várható, ennek megfelelően rekordmagas részvételre lehet számítani.

Pénteken és szombaton mintegy kétszer annyian mentek el szavazni külföldön, mint az elnökválasztás május 4-i első fordulójának első két napján.

A hazai választói névjegyzékben szereplő 18 millió választópolgár számára belföldön 18 979 szavazóhelyiséget rendeztek be.

Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat. Aki azon a településen tartózkodik, ahol az állandó lakhelye van, abban a szavazókörben kell jelentkeznie, amelyhez lakcíme alapján tartozik. Aki más településen tartózkodik, az bármelyik szavazókörben leadhatja voksát, miután ellenőrzik, hogy korábban nem szavazott, és adatait felírják a pótlistára.

Az első fordulóban a román népnek tisztelet követelő, szuverenista jelszavakkal kampányoló George Simion, a hagyományos pártok által szélsőségesnek tartott AUR elnöke az érvényes voksok 41 százalékát, a „becsületes Románia– összefogását sürgető Nicusor Dan, Bukarest európai uniós elkötelezettségű főpolgármestere pedig a szavazatok 21 százalékát szerezte meg.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ), az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ), az erdélyi, partiumi és bánsági magyar püspökök, a magyar felsőoktatási intézmények vezetői és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) szavazásra és Nicusor Dan támogatására biztatták az erdélyi magyarokat, megakadályozandó, hogy az úzvölgyi temetőgyalázásról, a magyar oktatás és nyelvhasználat elleni támadásairól elhíresült Simion kerüljön a román elnöki hivatalba és a magyarellenes AUR alakítson kormányt.

A szavazókörök – külföldön és belföldön egyaránt – romániai idő szerint 21 órakor zárnak. 

Azokon a helyeken, ahol záráskor még szavazók várakoznak a bejáratnál, hogy leadhassák voksukat, a szavazókör nyitva maradhat éjfélig. Az exit poll-felméréseket urnazáráskor ismertetik a hírtelevíziók.

Lengyelországban is zajlik a voksolás

Megkezdődött vasárnap reggel az elnökválasztás első fordulója Lengyelországban. Felmérések szerint a tizenhárom jelölt közül a kormánypárti jelölt, Rafal Trzaskowski varsói főpolgármester, valamint a legerősebb ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság támogatásával pályázó Karol Nawrocki a két fő esélyes.

Presidential Election Campaign In Poland
Az elnökválasztáson induló két jelölt és Rafal Trzaskowski és Karol Nawrocki plakátjai a lengyelországi Sedziszowban 2025. május 16-án 
Fotó: BEATA ZAWRZEL / Forrás: NurPhoto via AFP

A szavazóhelyiségek 7 órától 21 óráig tartanak nyitva; több mint 32 ezer helyszínen közel 29 millió választásra jogosult szavazópolgár voksolhat, ebből több mint 500 ezren külföldön.

Az esti zárás pillanatában a szavazóhelyiséget elhagyók megkérdezésével készített, úgynevezett exit poll becslést közölnek a várható eredményről.

A legtöbb felmérés szerint 60 százalék feletti részvételi arányra lehet számítani. Az előző, 2020-as elnökválasztás első fordulójában a jogosultak 64,5 százaléka járult az urnákhoz.

A kormánykoalíció pártjai összesen három elnökjelöltet állítottak, közülük a legnagyobb támogatottságot Rafal Trzaskowski élvezi, aki a fő kormányerő, a Polgári Koalíció jelöltje. Trzaskowski az előző, 2020-as elnökválasztáson is indult, a második fordulóban szoros versenyben maradt alul a most a második elnöki ciklusát töltő, ezért újra már nem választható Andrzej Dudával szemben.

Trzaskowski fő riválisa a Jog és Igazságosság párt támogatásával induló Karol Nawrocki történész, a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézetének (IPN) vezetője, aki a legnagyobb lengyelországi szakszervezet, a Szolidaritás hivatalos támogatását is élvezi.

A választás harmadik fő esélyese Slawomir Mentzen, az ellenzéki Konföderáció jelöltje.

A voksolás idején kampánycsend van érvényben.

Lengyelországban ötévente tartanak közvetlen elnökválasztást. Második fordulót akkor rendeznek, ha az elsőben a jelöltek egyike sem szerzi meg a szavazatok több mint felét. Az idei esetleges második fordulót június 1-re tűzték ki.

A lengyel államfőnek nem pusztán ceremoniális jogosítványai vannak. Szava van a külpolitikában, ő a hadsereg főparancsnoka. Megvétózhatja a parlament által elfogadott törvényeket, és az elnöki vétót a szejm újabb szavazáson csak háromötödös többséggel utasíthatja el.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában