polgárháború

2017.12.16. 14:25

Jemen három tartományát is légitámadás érte

Az akciónak legalább hetven civil halottja és sebesültje van – közölték a síita húszi lázadók.

Legalább hetven civil halottja és sebesültje van a szaúdi vezetésű nemzetközi katonai koalíció pénteki légicsapásának Jemen három tartományában – közölték a síita húszi lázadók.

Mohamed Abdel Szalám, az Irán-barát felkelőszervezet szóvivője szombaton azt mondta, hogy a támadók a délnyugati Taizzre, az északi Szaadára, valamint a nyugati Hodeidára mértek csapást. Hozzátette, hogy Szaúd-Arábia láthatóan biztonságban érzi magát az Egyesült Államok védelme alatt, és fokozza „agresszív légitámadásait”.

A szaúdi vezetésű nemzetközi katonai koalíció azóta növeli légi hadműveleteinek mértékét a húszik ellenőrizte területek ellen, hogy a felkelők december 4-én meggyilkolták Ali Abdullah Száleh volt jemeni elnököt, korábbi szövetségesüket, aki a szaúdiak oldalára készült átállni.

A húszi lázadás és az arab tavasz következtében 2011-ben megbuktatott volt elnök és a hozzá hű erők összefogtak, hogy elüldözzék Száleh utódját, a nemzetközileg elismert jemeni elnököt, Abed Rabbó Manszúr Hádit és kormányát. A lázadók sikerrel is jártak 2014-ben, Hádi Szaúd-Arábiába menekült.

Rijád a húszik iráni támogatását látva 2015 márciusában az általa vezetett arab koalícióval beavatkozott a jemeni polgárháborúba. Szaúd-Arábia ugyanis attól tart, hogy a húszik stratégiai támaszpontot biztosítanának regionális ellenfelének, Iránnak.

Az Egyesült Államok csütörtökön azt közölte, megdönthetetlen bizonyítékokkal rendelkezik arról, hogy Irán rakétákkal látja el a húszikat.

A lázadók az ország északkeleti, a kormányerők délnyugati részeit ellenőrzik.

A hároméves háború miatt Jemen humanitárius katasztrófa szélére sodródott, az ország 27 millió lakosából 17 millió szenved élelmiszerhiánytól, közülük hétmillió gyakorlatilag éhezik. Az olajban gazdag, de a régió legszegényebb országának számító Jement ráadásul kolerajárvány is sújtja, mintegy 945 ezren betegedtek meg.

A jemeni konfliktus több mint 10 ezer emberéletet követelt, és 3 millió embert kényszerített otthona elhagyására.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában