Öt bajnoki címet és két bronzérmet szereztek a megyénkbeli indulók a Terepíjász Országos Bajnokságon. A felsőtárkányi rendezvény számított az eddigi legnagyobb kihívásnak a szervező Unicornis SE versenyszervezési történetében. Ahogy az íjászok, úgy a házigazdák is minőséget nyújtottak.
Bujdosó Mihály, Tóth Abigél, Román Bálint Dániel, Racskóné Ribárszki Orsolya és Gyenge Adrián aranyérmesként, Racskó Gyula és Gyenge Ádám bronzmedállal a birtokában térhetett haza a felsőtárkányi Hegyikristály Ökoparkban lebonyolított rendezvényről. Terepíjász ob-t először rendezett az Unicornis SE, amelyet versenyzői, bíró és szervezői szemmel így láttak az érdekeltek.
Román Bálint Dániel a kadeteknél nyert Fotó: Lénárt Márton
A megyénbeli dobogósok
ARANYÉRMESEK
Bujdosó Mihály (Egri Vitézlő O.), veterán, barebow
Tóth Abigél (Ostorosi SE), gyerek, barebow
Román Bálint Dániel (Unicornis SE), kadet, csigás
Racskóné Ribárszki Orsolya (Ostoros), felnőtt, TR-RB
Gyenge Adrián (Ostorosi SE), gyerek, TR-RB
BRONZÉRMESEK
Racskó Gyula (Ostorosi SE), felnőtt, TR-RB
Gyenge Ádám (Ostorosi SE), gyerek, TR-RB
A pálya magas nívót képviselt Fotó: Lénárt Márton
Buzás Károly, a Ráckeve Serege ÍSE versenyzője, aki kategóriájában egyedüli magyarként kvalifikált tavaly a wroszlaw-i Világjátékokra. – Nagy várakozással vágtam neki a versenynek, csakúgy, mint számos sporttársam. Nem csalódtunk: a pálya nagyon színvonalas volt, méltó egy országos bajnoksághoz. Nagyon tetszett, hogy nem kellett sokat túrázni és hegyet mászni, mégis a célok oly módon voltak kihelyezve, hogy a jelöletlen napokon igencsak gondolkodóba estünk, hogy mi is a helyzet. A nemzetközi kiküldetési szintet nagyon nehezen tudtam teljesíteni, így valóban nagy értéke van számomra.
Aki nevezett, az nem csalódott Fotó: Lénárt Márton
Orosz Viktor, a Letizia Sportclub világ-, és Európa-bajnoka, többszörös ob-győztes. – Terepíjászatban még tapasztalatlannak számítok, eddig a pályaíjászatban mozogtam inkább – igaz, ott a világ élvonalában versenyeztem. Az első versenynap számomra könnyebb volt, mindössze egy ponttal lőttem kevesebbet az érvényben lévő magyar csúcstól. A jelölt távú második napon már éreztem, hogy fáradok, de ott is elég nagy pontot sikerült lőnöm. A verseny nagyon tetszett, látszott a pályán, hogy gondosan megtervezett, átgondolt „koreográfiával” rendelkeznek a szervezők. Külön jólesett, hogy nem kellett fárasztó kilométereket fölöslegesen túrázni, itt valóban a minőségi verseny volt a lényeg, nem pedig a versenyzők fizikai állapotának a „tesztelése”. Az pedig, hogy a döntőket nem sík területen, hanem valódi „terepes” terepen bonyolították le, még jobban emelte a színvonalat.
Nem kellett hegyet mászni Fotó: Lénárt Márton
Dr. Ragoncsa Zoltán első osztályú minősítéssel rendelkező versenybíró számos nemzetközi és hazai terepíjász verseny szervezője: – Előzetesen fenntartásokkal kezeltem a versenyt, ugyanis az Unicornis SE nem számít a legtapasztaltabb klubnak a terepíjász viadalok terén. Mikor azonban a versenypályát átvettem, megváltozott a véleményem, láttam, hogy itt valóban dolgoztak a szervezők a pályával, igen konkrét előzetes tervek alapján volt megépítve. A természettel maximális összhangban volt a vonalvezetés. Sem fölösleges nehezítés, sem indokolatlan tereprendezés nem volt tapasztalható. Az erdő gyakorlatilag a verseny végén ugyanúgy nézett ki, mint előtte. A verseny biztonságos volt, ez az első legfontosabb szempont. A terepíjászat szabályait maximálisan betartották a szervezők, azonban egy ob-n ez nem is lehet kérdés. A jelöletlen távú versenynapon tettek olyan „fricskákat” a pályába, amin még a tapasztalt versenyzők is majdhogynem „elvéreztek”, de a jelölt távú versenynapon is feladták a szervezők a leckét mindenkinek. A verseny teljes időtartamára jellemző volt a maximális figyelem és szakértelem a szervezők részéről, a legapróbb fennakadásokat is azon nyomban lereagálták. Minden a lehető legnagyobb precizitással zajlott, szinte óramű pontossággal – nem csalódtam, ezt vártam az egriektől. Külön öröm még számomra, hogy egyetlen versenyzőt sem kellett az ob ideje alatt szankciókkal sújtani, mindenki szokatlanul fegyelmezetten viselkedett. Gyönyörű környezet, maximalista rendezői gárda, sportszerűen küzdő versenyzők. Méltó országos bajnoksága volt a terepíjász szakágnak ez a felsőtárkányi verseny.
Minden klappolt! Fotó: Lénárt Márton
Román Péter, az ob szervezője, az Unicornis SE megbízott elnöke: – Magunk mögött tudhatunk már számtalan versenyszervezést. Jó pár 3D GP, régiós 3D bajnokság, diákolimpia és kvalifikációs teremíjász verseny szerepel a képzeletbeli szakmai önéletrajzunkban. Büszkék vagyunk arra, hogy 2015-ös és a 2016-os 3D Világbajnokságokon is maradandót tudtunk alkotni. Mégis ez a terepíjász ob volt mindeddig a legnagyobb „falat” az UniSE versenyszervezési történetében. Alapból hatalmas az elvárás az egyesületünk felé, ami másnál „elmegy”, az nálunk nem elfogadott. A mércét mi tettük ilyen magasra, joggal vagyunk büszkék, hogy mindannyiszor meg is felelünk ennek. Nem bíztunk semmit a véletlenre: közel két hónapot tett ki az előzetes tervezés az „íróasztalnál”, hogy a helyszínen minden gördülékeny legyen. A pályaépítésnél nagy segítségünkre voltak az Ostorosi SE íjászai, akik a munkálatok fizikai részéből igencsak kivették a részüket. A pályákat úgy terveztük meg, és úgy alakítottuk ki, hogy az megfeleljen egy ob szakmai elvárásának, ugyanakkor ne legyen teljesíthetetlen, mégis küzdjenek a versenyzők a pontjaikért. Alapjában véve egyöntetű vélemény volt a versenyzők részéről, hogy egy igen könnyűnek tűnő, ám színvonalas és technikás pályát kaptak tőlünk. Külön öröm számunkra, hogy első ízben sikerült szponzorációt szerezni íjászversenyhez, a díjak egy részét az Autómobil-Eger ’97 Kft. finanszírozta, míg a vendéglátásban az egri Hotel Unicornis nyújtott segítő kezet. Mikor az eredményhirdetést megelőzően a mezőny tapssal köszönte meg a munkánkat, ismét azt éreztük: megérte a befektetett munka.