Közélet

2014.07.28. 12:04

Milliókba kerülhet egy diploma

Mostanra minden felvételiző értesítést kapott arról, hogy sikerült-e az áhított egyetemre, főiskolára bejutni. Szülők és diákok együtt kalkulálhatnak, mennyibe kerül a továbbtanulás.

Barta Katalin

Idén csak azok szerezhettek állami ösztöndíjas helyet a tizenhat népszerű egyetemi szakon, akik elérték a központi ponthatárt. Továbbra is gazdasági szakokra volt a legnehezebb bekerülni, de a jogi vagy a kommunikációs képzésre jelentkezőknek is feladták a leckét. Az egri Szabó Bálint ünnepelhet: a Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Tanulmányok szakára nyert felvételt, azonban mivel a felvételi pontjai csak azt tették lehetővé, hogy önköltséges képzésben kezdje meg a felsőfokú tanulmányait, szüleivel lázas kalkulációba kezdtek.

Mindent számba véve arra jutottak, hogy a tandíjjal, a kollégiumi költséggel, az étkezéssel, az útiköltséggel együtt 600-700 ezer forintba fog kerülni egy félév Budapesten. Ha a kollégiumba nem sikerül bejutni, további albérleti kiadással is számolniuk kell. Bár a család igyekszik mindenben támogatni a fiút, azért így is fel kell vennie majd a diákhitelt, hogy azzal legalább a költségek egy részét fedezni tudják.

Ahogy az elmúlt években, úgy az idén is a fogorvosi képzés az egyik legdrágább. Az osztatlan képzésben egy félévért a Pécsi Tudományegyetemen több mint egymillió forintot kell fizetni, a Semmelweis Egyetemen 1 millió 350 ezer, a Debreceni Egyetemen és a Szegedi Tudományegyetemen 950 ezer forintért tanulhatnak a hallgatók. A felsorolt egészségügyi képzések után a művészeti szakok a legdrágábbak. A Színház- és Filmművészeti Egyetem az osztatlan színházrendezői szakán 700 ezer forintot kér egy félévért, a képzési idő itt is 5 év. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem minden képzésén 700 ezer forint egy félév, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen pedig félmillió – írja az Eduline.hu.

A költségkalkulálást egyébként bárki elvégezheti, aki főiskolára, vagy egyetemre szeretne jelentkezni. Ebben segít a Diákhitel Központ pénzügyi tájolója. Ez személyre szólóan, a választott intézményre, illetve képzésre vonatkozóan mutatja be, hogy a diákok milyen anyagi forrásokkal és kiadásokkal számolhatnak tanulmányaik idején, s fontos háttér-információkat is ad a felhasználóknak.

A kiadásokkal kapcsolatban megjelennek a számításban a tanulmányi önköltség vagy a költségtérítés meghatározott összegén túl a szállás, az utazás, a fogyasztási cikkeknek a felhasználó által meghatározott költségei is. A program emellett hasznos adatokkal szolgál a különböző településeken elérhető kollégiumok áraitól a tömegközlekedési jegyárakig. A bevételek számításakor az érdeklődő részletes tájékoztatást kap az előbb felsoroltakon túl a támogatási és ösztöndíj-lehetőségekről, továbbá az is beállítható, hogy milyen mértékű családi hozzájárulással, munkajövedelemmel, illetve diákhitellel lehet tervezni a tanulmányi időszak alatt. A felhasználó tájékozódhat mindezeken túl az intézményi, települési és egyéb szociális támogatásokról is a kalkulátorban.

A beállítások végeztével a programban megjelennek az összesített bevételek és kiadások összegei, illetve ezek egyenlege. A központ közleményében felhívták a figyelmet arra, hogy az így kapott eredmény csupán támpontként szolgálhat, nem forintra pontos összeg. A www.diakhitel.hu/penzugyitajolo oldalon elérhető program lehetőséget nyújt a számítás elmentésére, illetve több kalkuláció adatainak összehasonlítására.

A magyarországi felsőoktatási intézményektől, partnerektől, illetve nyilvánosan elérhető adatbázisokból származó adatokra épülő programnak az is célja, hogy felhívja a figyelmet a továbbtanulás pénzügyi tervezésének szükségességére.

Mindebből látható: a számok azt mutatják, hogy a felsőoktatás egyre nagyobb terhet ró azokra, akik a diplomájukat „saját zsebből” tervezik finanszírozni az egyre szűkülő állami finanszírozású felsőoktatás miatt. Egyes, korábban igen népszerű szakokra a megemelt ponthatárok miatt szinte lehetetlen bekerülni államilag támogatott képzésre, így egy önköltséges kommunikációs vagy közgazdász alapdiplomáért akár másfél millió forintot, egy egyetemi műszaki képzésért csaknem hárommillió forintot, míg a költségtérítéses orvosi képzésért akár kilencmillió forintot is fizethetünk a 2014-es felsőoktatási felvételi eljárásra vonatkozó tájékoztatás szerint.

Előfordul az is, hogy nem bírja a kassza

A közepesen teljesítő, szerény anyagi körülmények között élő gyermekek számára csupán egy esély marad: valamilyen szakmát választani és azt további kurzusokon elsajátítani. „Csupán” egy érettségivel munkát találni ma ugyanis szinte lehetetlen. Ha mégis szakmát tanul a fiatal, akkor pedig a képzés költségei is tetemesek. Egy dolog biztos: önmagában az érettségi bizonyítvány nem sokat ér. Nem is véletlen, hogy a statisztikai adatok szerint az érettségizett, pályakezdő álláskeresők elhelyezkedési lehetőségei még mindig csekélyek. Az idén az első negyedév végén megyénkben például több ezer álláskereső fiatalt tartottak nyilván.

Havi 15 ezer forintot kellene félretenni

Az egyik befektetési alapkezelő nyilvánosságra hozott, nemrégi becslései szerint egy olyan kétgyermekes család esetében, ahol a szülők gyermekeik felsőfokú tanulmányait bölcsész és közgazdász szakokon képzelik el, az önköltséges diplomák várható költsége együtt legalább 3,2 millió forint megterhelést jelenthet a família kasszájának. Az Alapkezelő Diplomapersely bárki által elérhető elemzése szerint azonban egy három- és egy hatéves gyermek esetén havonta 15 ezer forint megtakarítás is elegendő lehet ahhoz, hogy a gyermekek érettségi vizsgájának idejére összegyűljön a felsőfokú tanulmányaik finanszírozásához szükséges összeg.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!