Sonka

2024.03.22. 13:50

Az érlelt parasztsonka az ünnepi asztal éke

Füstölt és pácolt húsok, csülkök, sódarok, csokifigurák, tavaszi dekorációk, primőr zöldségek. Mindenből bőséggel van az üzletekben. Tettünk egy kört, és szerényen bevásároltunk. Nagyjából húszezer forintot költöttünk a közelgő ünnepekre. Mutatjuk, mit, mennyiért vettünk.

Barta Katalin

Illusztráció

Forrás: Shutterstock

Ha nagy ünnep jő, a szokásokhoz híven a készülődés részeként mi is bevásárlásra indulunk. Most húsvétra készülünk. Szétnéztünk az egri piacon, az üzletekben, s a legfontosabb kellékeket is beszereztük. 

Az első megállapításunk, hogy bőséges a választék minden, az ünnepkörhöz kapcsolható áruból. Először a sonkát vettük meg. Ezúttal egy jó minőségű, nagyjából másfél kilós magyar terméket, füstölt tarját vettünk, amelynek a szavatossága április végéig garantált a jelzés szerint. Ezért 4500 forintot fizettünk. Ez remek szendvics alapanyag lesz, a főzőlevet pedig bableveshez, kocsonyához használjuk majd fel. A biztonság kedvéért vettünk még egy kisebb füstölt csülköt is, 3000 forintért. A primőrök ára az egri piacon húzós, a nagyobb bevásárló központokban jóval olcsóbban vehetjük meg a hónapos retket, zöld hagymát, kígyóuborkát, paradicsomot, paprikát. A retek csomójáért 450, a zöldhagymáért 350 forintot, negyed kilónyi fürtös paradicsomért 750, míg a zöldpaprika darabjáért 170 forintot fizettünk. 

Vásároltunk harminc darab M-es méretű tojást, darabját 80 forintért. Ez elegendő a sütéshez, főzéshez, szendvics dekoráláshoz. Mivel locsolkodó legények már nemigen járnak hozzánk, csupán néhány szomszéd és egy-két közeli rokon teszi tiszteletét, számukra egy-egy tábla jó minőségű, húsvéti csomagolású csokoládét vásároltunk. Öt ilyet vettünk, darabját 1000 forintért.

Összességében húszezer forint körül költöttünk a kötelezőkre. Ahol nagyobb a család és sok vendéggel számolnak, ott értelemszerűen nagyobb a kiadás is.       

Az élelmiszerláncok üzleteiben mindenütt akciósan kínálják a füstölt húsféléket. A hentespultok és a hűtőládák is rogyásig vannak, az áruk pedig minőségtől, gyártótól függ. Az átlagos ár kilónként 3000 forint kötött mozog. A prémiumkategóriás érlelt parasztsonka kilója 4500 forintnál kezdődik.

A vákumcsomagolt termékeknél mindenképp érdemes megnézni a szavatossági időt! Meglepődhetünk, hogy ezek milyen gyorsan lejárnak. Találtam olyan csomagot is, amelynek a húsvét előtti napokig szavatolták a minőségét. Érdemes a termék címkéjén azt is ellenőrizni, hogy vajon a „füstölt” vagy pedig a „füstölt ízű” kifejezés szerepel-e rajta. Előbbinél keményfa égetéséből származó füsttel közvetlenül füstölik a sonkát, míg utóbbinál csupán úgynevezett füstaromát juttatnak bele.  

Sokan ragaszkodunk az ilyenkor megszokott ízekhez, ám a legtöbbünk beéri az alacsonyabb minőségű, olcsóbb termékekkel is. Ilyenek a nagy élelmiszerüzletekben kapható, gyorspácolt sonkafélék, amelyeknél a páclevet befecskendezik a húsalapanyagba, azzal rövidítve a gyártáshoz szükséges időt. A gyorsabban pácolt termékek kötözve vagy hálózva, egészben vagy darabolva, vákuumcsomagolásban kerülnek forgalomba, míg a hagyományos sonkát egészben, általában csomagolás nélkül kínálják.

Így lesz szaftos, omlós és ízletes

A tavaszi ünnepre való készülődés általános szabálya, hogy a sonkát a főzést megelőző este hideg vízbe tesszük, kiáztatjuk. Másnap friss vízben, kis lángon főzzük, mégpedig annyi órán keresztül, ahány kilogramm a hús tömege. Ízletesebb, szaftosabb lesz a hús, ha dobunk a főzőlébe vöröshagymát, néhány gerezd fokhagymát, szemes borsot és egy-két babérlevelet is. Ilyenkor lehetőleg a sonkalében főzzük meg az ünnepi asztalra szánt tojásokat is! A jól megfőtt sonka hűtőben, 6 °C-on tárolva legfeljebb négy-öt napig fogyasztható. A maradékból ledarálva, csodás sonkás tészta készíthető. Ha nyálkás tapintású lesz a felülete, már semmiképpen ne tegyük asztalra! 

A magyar eredet a minőség garanciája 

Idén is magas minőségű termékekkel készülnek a húsvéti szezonra a hazai húsipari vállalkozások. A vásárlók széles termékpalettából válogathatnak, így ki-ki megtalálhatja a számára leginkább megfelelő sonkaterméket. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Húsiparosok Szövetsége azt ajánlja a fogyasztóknak, hogy keressék a hazai termékeket, hiszen a magyar eredet a minőség garanciája is egyben.

Bizakodóak a hazai húsipari szereplők az idei húsvéti szezonnal kapcsolatban. A NAK piaci körképe szerint ebben az időszakban a legtöbb feldolgozó a magasabb minőségű termékekre fókuszál. Többségük a hosszan érlelt hagyományos sonka és a kötözött sonkák mellett a gyorspácolt termékek közül is a jobb minőségű sonkákat gyártja.

Mivel jelentős alapanyag-áremelkedés nem volt az idei szezon előtt, ezért a megkérdezett húsfeldolgozók legalább a tavalyihoz hasonló forgalomra számítanak, többségük 5-15 százalékos növekedést vár az idei húsvéttól.

Húsvétkor általában nyers sonkából készült főtt sonkát fogyasztunk, a klasszikus húsvéti parasztsonka alapanyagául szolgáló sertéseket már a tél vége felé, legalább 5-6 héttel húsvét előtt levágják. Vágás után a sertéscombot vagy lapockát csonttal együtt 4-5 hétig sózzák és pácolják, s csak ezután füstölik, ami szintén több napig, akár egy hétig is eltarthat. A sonka ezután már megfőzhető és fogyasztható, de van, ahol a füstölést követően hűvös helyen lógatva még napokig, vagy akár hetekig is érlelik.

A sonka elkészítésének ez a hagyományos módja még a régi időkben alakult ki, amikor hűtők hiányában sertést csak a hideg, téli hónapokban vágtak. A sonkát megszegni, megfőzni és fogyasztani viszont csak húsvétkor lehetett, ami gyakran a későbbi tavaszi hónapokra esett, amikor már meleg volt az idő. Ezért is volt szükség az eltarthatóságot biztosító sózásra és pácolásra.

Az idők során megváltozott ipari körülmények alapján létrejöttek a régi módszerektől eltérő eljárások is. A hagyományos, hetekig tartó sózás, pácolás és füstölés után, de csont nélkül pár hét alatt készül a kötözött sonka, ami 10°C-on több hétig is eltartható.

A gyorspácolt sonka csupán illúzió

Az elmúlt évtizedekben megjelentek a piacon a főtt, gyorspácolt sonkák is. Ezen termékek elkészítésének lényege, hogy a sózáshoz és pácoláshoz szükséges adalékanyagokat bejuttatják a sonka belsejébe, a gyártási folyamat ezzel néhány órára rövidül. Ez a termék természetesen nem rendelkezik ugyanazokkal a fizikai tulajdonságokkal és minőségi jellemzőkkel, mint a hosszan érlelt sonka: a beinjektált folyadék jelentős része távozik a sonka tömegéből, és az állaga is más lesz, mint a hagyományos technológiákkal készülté.

A gyártók tapasztalatai szerint a legtöbb vásárló igyekszik minőségi árut vásárolni húsvétkor. A hagyományos előállítású, konyhasóval pácolt, érlelt combsonkák, hátsó csülök, angol szalonna, tarja és a kötözött sonka ilyenkor a legkeresettebbek. A kereslet azonban a hagyományos, csonttal együtt pácolt és füstölt sonkákról egyre inkább a könnyebben elkészíthető és felszolgálható sonkák felé tolódik el. 

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában