Hírek

2005.07.14. 00:00

A főváros és a Pilis kapujában jó élni

Kocsival csupán tizenöt perc az Árpád hídtól, és máris egy nyugalmas kisvárosba érkezhetünk. A településhez a fiatalok is ragaszkodnak, hiába csábít a közeli főváros.

Dávid Szonja

[caption id="" align="alignleft" width="298"] A főváros közeli település főutcája a pilisi hegyekbe vezet. A helyiek szerint a legnagyobb probléma jelenleg az utak állapota. Ígérik, megjavítják.
[/caption]- Aranyoskáim, ezen a jó hosszú úton végigmennek. Aztán jobbra fordulnak és ott majd meglátják a hivatalt – igazított útba minket egy pomázi néni. Mosolygott, és nagyon készséges volt. Amikor megkérdeztük a nevét, így szólt: „Angyalkáim, hát én vagyok a Kati néni”. Kevés az esély arra, hogy a fővárosban is ilyen szívélyesen segítenek útbaigazítani. A HÉV- megállótól nem messze található a polgármesteri hivatal. Gyalog körülbelül tíz perc, eközben érdekes a látnivaló. Szelektív hulladékgyűjtők vannak több helyen is. Ez nagyszerű, de a lakosok lehet, hogy túl aktívak, mert a tározó mellett jókora szemétdomb éktelenkedik. Az utakon is van mit javítani. Az eső után valóságos tavak alakultak ki a kátyúkban.

Elhagytuk a cukrászdát, majd a szépségszalont. Eközben az egyik szomszéd jó hangosan átkiabált a másiknak a túloldalra. Köszöntötték egymást. A polgármesteri hivatalban létrát, vödröket kerülgettünk. Mint kiderült, nagy az átalakítás, zajlik az épület akadálymentesítése. A városházán Zsidei János, a pomázi sajtótermékek szülőatyja fogad. – Több mint 860 éves a település. Öt nemzetiség él itt békében. Szerbek, svábok, magyarok, romák és szlovákok. A település öt éve kapta meg a városi rangot. Pomázon körülbelül 12 ezren élnek. Sokan telket vásárolnak és hétvégeken, illetve nyaranta idejönnek. A közeli Kőhegy népszerű kirándulóhely. Három általános iskolánk is van. Emellett egy zeneiskola és négy óvoda működik a településen. A PHARE-pályázaton nyert összegből fejlesztünk. Másfél év múlva középfokú oktatás is lesz nálunk, azaz szakiskola működik majd – mesélte Zsidei János.

A 800 millió forintból a zeneiskolának otthont adó kastélyban nemzetközi kórusközpont lesz. Korábbi sikeres pályázat eredménye, hogy a város autókat vásárolhatott, így a rászorulókat gond nélkül tudják szállítani. A piactér környékén sétálóutca lesz, és elkezdődik az óváros rekonstrukciója. – Úgy gondolom, hogy Pomáz nem akar alvóváros lenni. Ha majd felépül a lakóparkunk, szerintem egyre többen költöznek majd hozzánk. A csaknem ötven helyi civil szervezetünk nagyon aktív. Az önkéntes tűzoltó-egyesületünk több mint százéves. Generációk adták és adják tovább azt a bizonyos stafétabotot – mondta lapunknak Imre Gábor irodavezető.

Pomáz nagy büszkesége a 17 éves Dúcz Erzsébet. A lány most éppen Amerikában, Huntsville-ben van. Mégpedig az Amerikai Űrkutatási Hivatalnál, a NASA egyik űrhajóskiképző telepén. Az asztronautanövendék sikeresen pályázott, témamunkája a kis bolygókról és a meteoritokról szólt. A jelek szerint munkája meggyőzte a szakembereket. A város méltán büszke Erzsébetre.

Egy igazi pesti mesél

Ifj. Knézy Jenő az Eurosport szakkommentátora. Ahogy mondani szokás, ízig-vérig tévésember. Munkáját a napi hajtás, nyüzsgés jellemzi a fővárosi forgatagban. Bár hivatása teljes mértékben Budapesthez köti, ifjabb Knézy mindezek ellenére vidékre költözött. Végül is úgy döntött, hogy Pomáz városát választja lakóhelyéül.

– Több barátom is a környékre költözött, valószínű, hogy ez is befolyásolt, amikor ideköltöztem. Nagyszerű dolog, hogy van saját kertem. Szerintem ez nagyon fontos egy családnak. Aztán az is remek, hogy kinyit nekünk hajnalban a pékség. Kapnánk a fejünkre Budapesten, ha korán reggel bekopognánk friss áruért.

– Nemcsak lakos, hanem aktív állampolgár is.

– Igen, Pomázon már több mint hat éve polgárőr vagyok. Vigyázunk a város rendjére. Budapest szerintem egy teljesen elmebeteg város. Mire kiér az ember a fővárosból, addigra teljesen megnyugszik, lenyugszik. Az a húsz-huszonöt perc csodákra képes. Magunk után hagyjuk a pesti forgatagot és vele együtt a gondokat is.

– Elégedett a településsel?

– Pomáz lehetne sokkal tisztább. Az aszfaltozás is ráférne a város útjaira. Előnye, hogy jó a levegő, gyönyörű a panoráma a közeli hegyekre, és sok a gyümölcsös. A szedd magad akciókat mindig kihasználom. A fővárosi ember talán azt sem tudja, mi az. Nagy örömet jelent, ha az ember saját maga szüreteli a fáról a termést. Sportriporter vagyok, de nem csak emiatt szeretek sportolni. Pomázhoz közel van Dobogókő, ahol síelni, szánkózni is lehet télen.

– Több barátom is a környékre költözött, valószínű, hogy ez is befolyásolt, amikor ideköltöztem. Nagyszerű dolog, hogy van saját kertem. Szerintem ez nagyon fontos egy családnak. Aztán az is remek, hogy kinyit nekünk hajnalban a pékség. Kapnánk a fejünkre Budapesten, ha korán reggel bekopognánk friss áruért.

– Nemcsak lakos, hanem aktív állampolgár is.

– Igen, Pomázon már több mint hat éve polgárőr vagyok. Vigyázunk a város rendjére. Budapest szerintem egy teljesen elmebeteg város. Mire kiér az ember a fővárosból, addigra teljesen megnyugszik, lenyugszik. Az a húsz-huszonöt perc csodákra képes. Magunk után hagyjuk a pesti forgatagot és vele együtt a gondokat is.

– Elégedett a településsel?

– Pomáz lehetne sokkal tisztább. Az aszfaltozás is ráférne a város útjaira. Előnye, hogy jó a levegő, gyönyörű a panoráma a közeli hegyekre, és sok a gyümölcsös. A szedd magad akciókat mindig kihasználom. A fővárosi ember talán azt sem tudja, mi az. Nagy örömet jelent, ha az ember saját maga szüreteli a fáról a termést. Sportriporter vagyok, de nem csak emiatt szeretek sportolni. Pomázhoz közel van Dobogókő, ahol síelni, szánkózni is lehet télen. A főváros közeli település főutcája a pilisi hegyekbe vezet. A helyiek szerint a legnagyobb probléma jelenleg az utak állapota. Ígérik, megjavítják. -->

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!