2023.06.24. 21:30
Ritka jelenség tűnt fel az égen Szűcsinél, ez pedig nem jelent jót
Mammatusokat örökített meg egy olvasónk.
Ezek a mammák okoztak fejtörést Szücsiben
Forrás: Beküldött fotó
Mammatus látszott Szűcsi felett péntek este a narancssárga riasztás idején, melyet olvasónk meg is örökített. A mammatus (avagy mammatocumulus) egy ritka felhőképződmény, mely a cumulonimbus felhő lehetséges velejárója – legalábbis a Wikipédia szerint.
Neve a latin „mamma”, vagyis mell szóból ered. A leírás szerint olyan felhődudorokból áll, melyek a zivatarfelhők üllőjének alsó részéről lógnak alá. A mammatus mindig az érett stádiumban lévő cumulonimbusokhoz társul, tehát az esős idő előjele.
Ez a felhőtípus a fordított hőáramlás jelenségének köszönhetően alakul ki. A zivatar folyamán a meleg és nedves felszálló légáramlatok felemelkednek a troposzféra felső határához. Ebben a magasságban a hőmérséklete és a levegő stabilizálódik, ami a felhő horizontális terjeszkedését eredményezi, miközben emelkedik. A két légtömeg közötti hőmérséklet-különbség légköri labilitást hoz létre az üllő alatt, ami a felhőben lévő meleg és nedves levegőcelláknak a föld felé irányuló hőáramlását idézi elő. Ezt a folyamatot erősíti a tömegvonzás és a felhőből érkező csapadék hatása.
A mammatusok a Déli-sarkvidék kivételével az egész Földön megjelenhetnek 4500-7500 méteres magasság között, leggyakoribbak a forró égövön. Környezetükben erős eső, széllökések, jégeső, turbulenciák, villámlás és tornádó is előfordulhat. Ha mammatust látunk, jobban tesszük, ha gyorsan fedett helyre megyünk, általában erős viharokat jelez.