Jelentkezés

2023.08.14. 12:37

Kedden fontos határidő jár le a továbbtanulni vágyók számára

Augusztus 15-ig lehet jelentkezni a MATE gyöngyösi campusán induló szakirányú továbbképzésekre.

Szabó István

A gyöngyösi campus három szakirányú továbbképzésre várja a jelentkezőket

Forrás: Czímer Tamás/Heves Megyei Hírlap

Augusztus 15-ig még lehet jelentkezni a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) szeptemberben induló szakirányú továbbképzéseire, amelyek közül a gyöngyösi Károly Róbert Campuson 3-at – a bor- és gasztroturizmus menedzser, továbbá a rehabilitációs gazdasági menedzser, illetve a természeti és kulturális örökség menedzser képzések – hirdettek meg. Minderről Nagy Réka, a gyöngyösi campus kommunikációs munkatársa tájékoztatta portálunkat. 

Mint megtudtuk, a bor- és gasztroturizmus menedzser képzés során a hallgatók olyan készségeket, magatartásformákat sajátítanak el, amelyek szükségesek a borturizmusban és borgasztronómiában végzett eredményes tevékenységhez. A képzés betekintést nyújt a turizmus rendszerébe, a hazai, európai és újvilági borkultúrába. A képzés során a hallgatók megismerkednek a turizmus alapfogalmaival, a turisztikai termék- és területfejlesztés komplex szemléletmódjával, valamint kiemelten a különböző bor- és gasztroturisztikai termékek szakszerű tervezésével és menedzselésével. A képzés során a hallgatók megismerhetik a vidéki, agro- és borturizmus komplex rendszerét, annak társadalmi, gazdasági jelentőségét, a borturizmus és a bormarketing kapcsolódási pontjait. Megismerik a szőlőtermesztés és bortermelés alapjait, speciális ismereteket szereznek a bor gyakorlati kóstolása, felszolgálása és gasztronómiai felhasználása terén. A termékcsoporton belül kiemelt szerepet kapnak a boros- és borgasztronómiai rendezvények és tematikus utak szervezésének és kezelésének sajátosságai. A hallgatók megszerzik a pályázati rendszerben való eligazodáshoz, a menedzsment feladatok ellátásához szükséges komplex látásmódot, problémamegoldó és kommunikációs készséget. A képzésre elsősorban azokat – főleg a turizmus-vendéglátás vagy borászati ágazatban – tevékenykedő szakemberek jelentkezését várják, akik elhivatottak a magyar borok és gasztronómia iránt, elkötelezettek annak népszerűsítésére a magyar polgárok és külföldi turisták körében egyaránt. Örömmel fogadják azokat az érdeklődőket is, akiket elvarázsol a bor és gasztronómia harmonikus világa, és mélyebb ismereteket szeretnének szerezni erről a területről. A képzésben való részvétel feltétele: legalább alapképzésben – korábbi főiskolai képzésben – bármely szakon szerzett végzettség.

A rehabilitációs gazdasági menedzser képzés célja olyan szakemberek képzése, akik ismerik a foglalkozási rehabilitáció koordinálását, képesek a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásának hatékonyságbeli megítélésére. Tudják használni a régiók, ezen belül a hátrányos helyzetű kistérségek munkaerő-piaci helyzetének elemzését, és közgazdasági, módszertani, munkapszichológiai tudásukkal aktívan részt tudnak venni a gazdálkodó szervezetek rehabilitációs foglalkoztatási döntéseinek előkészítésében, képesek. a megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató gazdálkodó szervezetek gazdálkodásának irányítására. Készségszinten tudják alkalmazni a vezetés, tervezés, szervezés eszközrendszerét, ismerik és hatékonyan alkalmazzák a kommunikáció különböző speciális fajtáit. Olyan jelentkezőket várnak, akik szeretnék megismerni a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásának gazdasági és társadalmi előnyeit. Korszerű és magas szintű szakmai tudásra kívánnak szert tenni ezen a területen. A képzésben való részvétel feltétele: gazdaságtudományi, jogi és igazgatási, társadalomtudományi, agrár-, műszaki, orvos- és egészségtudományi képzési területek valamelyikén legalább alapképzésben szerzett oklevél.

A természeti és kulturális örökség menedzser képzés célja olyan, már megfelelő alapképzettséggel és ismeretekkel rendelkező menedzserek képzése, akik alkalmasak természeti- és kulturális világörökségi helyszínek menedzselésére, valamint a természet- és műemlékvédelemhez, örökségi tervezéshez kapcsolódó feladatok ellátására.  A képzésben agrár képzési területen élelmiszermérnöki vagy szőlész-borász mérnöki alapképzési szakon – korábban főiskolai képzésben –, vagy természettudomány képzési területen földrajz alapképzési szakon – korábban főiskolai képzésben –, illetve gazdaságtudományok, bölcsészettudomány, társadalomtudomány képzési területek valamelyikén alapképzésben – korábban főiskolai képzésben – szerzett oklevéllel rendelkezők vehetnek részt.   

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában