SPORTIRODALOM

2021.11.20. 11:00

Könyv készült a gyöngyösi labdarúgás 115 éves történetéről – fotók

A gyöngyösi labdarúgás 1906 és 2021 közötti időszakát feldolgozó, 115 év a Mátraalján című sportkönyv elkészítésében és megjelentésében szerepet vállalók munkáját a Gróf Koháry Étteremben köszönte meg a kiadást magára vállaló Champion Alapítvány.

Bódi Csaba

2021 10 19 - 115 év a mátraalján könyvbemutató - Gyöngyös - Czímer Tamás - Heves Megyei Hírlap

Fotó: Czimer Tamas

– Nekem Gyöngyös, a gyöngyösi futball a gyerekkort, a fiatalságot, a boldog időszakot jelenti a mai napig – magyarázta a városhoz történő kötődését Sipos Jenő, a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) szóvivője. – Gyerekekkoromban rendszeresen jártam az Egri úti pályára, csodáltam Bágyi Imrét, Nagy Imrét, Pócs Tamást és Nagy Lászlót. Olyan szerettem volna lenni, mint ők. Ámulattal bámultam őket azokon a meccseken, amelyeket vasárnap délután játszottak több ezer néző előtt.

Ma már sajnos nincsenek ennyien a gyöngyösiek meccsein, a sportág helyi történelme azonban rendkívül gazdag. A szerző, Lovász Tamás István nem kevesebb mint 612 oldalon dolgozta fel a 115 éves múltat. A vaskos kötetben szinte kivétel nélkül megtalálható minden mérkőzés, amelyet 1906 óta lejátszottak és bármilyen vonatkozásban jelentőséggel bír. Az indíttatást a lenyomat készítésen túl más is motiválta, ahogy arról a hajdani edzőnek, az ezúttal moderátori szerepet betöltő Nagy Vilmosnak válaszolt az író.

Sipos Jenő, Dénes Tamás, Jakab Gábor, Lovász Tamás István és Bódi Csaba Fotó: Czímer Tamás/ Heves Megyei Hírlap

– A futball azért működik, mert vannak, akik fenntartják és ezért minden tisztelet megilleti őket. A könyv róluk szól, ezeknek a személyeknek a munkáját akartam elismerni – mondta Lovász Tamás István, az MLSZ Budapesti Igazgatóságának Heves megyei kötődésű igazgatója, aki noha 15 éve már a fővárosban él, de Heves megyéhez szorosan kötődik. – Akárkit megkerestem, mindenki komolyan vette, hogy a könyv megjelenik majd. A segítők népes táborából két személyt külön kiemelnék, mégpedig Bágyi Imrét, akik Szegeden élve is megerősítette, hogy a gyöngyösi labdarúgás sorsát még mindig a szívén viseli. A másik illető Lukács György, aki pedig rendkívül sokat ment és küzdött azért, hogy bővebb legyen a felhasználható képanyag.

Az amatőr labdarúgást alaposan ismerő Lovász Tamás István szerint nemcsak az az érték, ha valaki profi játékost képes nevelni. – Egy edzőnek csodálatos adottság, ha egyszer sikerül válogatott játékossal dolgozni, ám is érték, ha a sportágban felnövők akár 60–70 évesen is futballoznak még. A BLSZ-ben 77 éves a legöregebb aktív focistánk. Azt is nagyra tartom, aki – legyen szó bármilyen szintről vagy kötődésről – felmegy a pályára futballozni és komolyan veszi azt, ami ott zajlik.

Nagy Vilmos (jobbra) moderátorként kérdezte a közreműködőket Fotó: Czímer Tamás/Heves Megyei Hírlap

A 115 év a Mátraalján című sportkönyv megjelentetést Jakab Gábor vette a legkomolyabban. Az MLSZ Heves megyei társadalmi elnöke az idén 25 éves Champion Alapítványt a Labdarúgó Sportolókért egyik létrehozójaként vállalt felelősséget a kötet kiadásáért.

– Hiánypótló kiadvány került a kezünkbe, amire igazán büszke lehet Gyöngyös városa – rögzítette Jakab Gábor. – A könyv két év alatt készült el, melynek során hullámhegyek és hullámvölgyek kísérték a munkánkat, de soha nem adtuk fel. Nagy köszönet jár azoknak a személyeknek, támogatóknak és közreműködőknek, akik szerepet vállaltak a megjelentetésben. Itt első helyen a Nagy Béla Program említendő, amelyet 2018-ban indított a Magyar Sportújságírók Szövetsége (MSÚSZ) az Emberi Erőforrások Minisztériumának hathatós támogatásával. Hálásak vagyunk mindazoknak, akik az első szóra segítőkezet és/vagy anyagi segítséget nyújtottak, továbbá a jelenlegi két gyöngyösi klub, a GYAK és az Energia SC vezetőinek. Remélhetőleg a kötet némi lökést az alapítványnak, amely Molnár Zoltán kuratóriumi elnök vezetésével a jövőben is teljesítheti céljait.

A helyi klubok képviselői is tiszteletüket tették Fotó: Czímer Tamás/ Heves Megyei Hírlap

Az MSÚSZ főtitkáraként Dénes Tamás tisztelte meg az összejövetelt. A Nemzeti Sport korábbi főszerkesztője, számos futballtémájú könyv szerzője arra tért ki, hogy a 115 év a Mátraalján azon sportkönyvek közé tartozik, amely noha nem kecsegtet óriási piaci sikerrel, de nagyon fontos a szerepe abban, hogy a helyi futballmúlt megmaradjon az örökkévalóságnak.

– Lovász Tamás István személye volt a garancia, hogy megfelelően nívós munka születik – közölte Dénes Tamás. – Óriási a felelősség egy ilyen, egyébként kiemelkedően szép kötetet elkészíteni, mert ezt csak egyszer kell megírni. A kötethez azt a gondolati címet lehetne társítani, hogy ez a mi könyvünk. Aki labdarúgóként kapcsolatba került a gyöngyösi labdarúgással, annak a neve, fotója szerepel a lapokon. És milyen jó az, ha valaki mondjuk a nagypapáját keresi benne. Mindenki megtalálja benne a magáét.

Dénes Tamás nem rejtette véka alá afeletti boldogságát, hogy ma reneszánszát éli a sportkönyvkiadás és a futballtörténet feldolgozása.

– Ez utóbbi a mániám és csodálatosnak tartom, mert sokkal több annál, mint ami effektíve a pályán történik. A magyar labdarúgás története részben a XX. század kulturtörténe és politikatörténete. Nem lehet megírni a XX. század magyar történetét a futball nélkül. Minden minderre hatással volt. A futball imádnivaló játék. Igazából nem nagyon lehet mást mondani, ami ennyi embert ennyire összehoz, ami ennyi közös témát, közös nyelvet jelent. Remélem, mindenki nagy szeretettel olvassa majd a könyvet, amely lám, bennünket is összehozott.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában