Közélet

2016.11.30. 16:12

Hatvan éve a kis falu is forrongott

A napokban avatták fel Heves megye legkisebb településén, Kisfüzesen az 56-os forradalmi események előtt tisztelgő emlékművet.

B. K.

A Kiss István, egri fafaragó mester által készített obeliszket a Szabadság téren állították fel. Az ünnepségen – amelyen a falu lakóin kívül részt vettek a környékbeli polgármesterek és a térség országgyűlési képviselője is – Menyhárt Balázs polgármester elevenítette fel a 60 évvel ezelőtti eseményeket. Beszédében utalt ara, hogy 56-ban Kisfüzesen is forrongott a lakosság. Az akkori Pétervásárai járás településeire a legnagyobb hatással a borsodi munkásváros, Ózd eseményei voltak, ahová sokan jártak dolgozni az észak-hevesi községekből. Az 5 kilométerre lévő Pétervásárán is az ózdiak segítségével alakították meg október 26-án az ideiglenes munkástanácsot.

Kisfüzesen október 29-én 11 tagú forradalmi tanácsot választottak, amely már aznap létrehozta a Nemzetőrséget. Tagjai járőrszolgálatot láttak el a községben, illetve igyekeztek a vadászfegyvereket összegyűjteni, ennek érdekében házkutatásokat rendeltek el és folytattak le. A Tanács felmentette a régi tanácsi apparátus dolgozóit, visszaadta az államosított házakat régi tulajdonosaiknak, rehabilitálta az elmúlt időszak sokat szenvedett falusi rétegét, az általánosan kuláknak bélyegzett középbirtokos parasztságot.

A Pétervásárai forradalmi események jelentősen befolyásolták a környéken élők, így a kisfüzesiek gondolkodásmódját és cselekvési lehetőségeit. Felfokozott figyelemmel és várakozással követték a közeli járásközpontban történteket. Az emlékezet szerint a kisfüzesiek közül többen is csatlakoztak a szomszédos Pétervásárai forradalmi eseményekhez, ahol Heves megye egyik legnagyobb ellenállása zajlott.

A ma is élő Kovács István, akkori kisbíró korabeli élményei szerint őt és néhány társát szovjet katonák hurcolták el a faluból a közeli Recski laktanyába, de ott a szállító járműveket körülvevő tömeg demonstrálásának hatására szabadon engedték.

Kisfüzesen nem történtek atrocitások, nem került sor megtorlásra, nem születtek hősök, nem lettek mártírok, néhányan azonban önkéntesen, vagy kényszerűségből az eseményeket követően elhagyták szeretett falujukat. Közülük többen külföldre, Franciaországba, az Egyesült Államokba, vagy Kanadába menekültek.

Az eseményekre emlékeztető köztéri alkotást, amelyet az önkormányzat állíttatott 2 millió 400 ezer forintból, az 1956-os emlékbizottság támogatásával, Fehér Róbert plébános szentelte fel.

[caption id="" align="alignleft" width="650"] A napokban emlékművet avattak Kisfüzesen Beküldött fotók
[/caption]

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!