fejlemény

2020.10.12. 07:00

A robbanás után tavasszal térhetnek vissza otthonaikba Petőfibányán

A napokban elkezdődik a tavaszi gázrobbanásban megsemmisült emelet újraépítése. A lakók várhatóan a tavasz végén költözhetnek vissza otthonaikba.

Tari Ottó

Befejeződött az emeleti födém megerősítése Fotó: Petőfibánya önkormányzata

Tavasszal emlékezetes gázrobbanás történt a Liszt Ferenc út 2. szám alatti épület második, legfelső emeletén. Az egyik lakásban detonáció keletkezett, aminek következtében nemcsak az érintett lakórész omlott össze, hanem az egész emelet, s megrongálódott a társasház több másik ingatlana is.

Mint megírtuk, az április 7-én reggel 9 óra előtt pár perccel bekövetkezett eset nyomán egy középkorú férfit súlyos sérülésekkel, mentőhelikopterrel szállítottak kórházba. Szerencsére az állapota pár hét elteltével sokat javult. Ugyanakkor a felmérés során nyilvánvalóvá vált, hogy két lakást teljesen, négyet pedig részben újjá kell építeni.

A szakemberek a napokban végeztek az első emeleti födém megerősítésével, így statikailag lehetővé vált a munka folytatása, vagyis a második emelet ráépítése – tájékoztatott Juhász Péter polgármester. Az előrejelzések szerint ez több hónapot vehet igénybe, így a lakók várhatóan 2021 tavaszán vagy kora nyarán költözhetnek vissza otthonaikba. A kivitelező úgy számol, hogy a tetőt még a most következő telet megelőzően felhúzzák, hogy a hideg idő beálltával a belső tevékenységre összpontosíthassanak.

Portálunk kérdésére Juhász Péter arról is tájékoztatott, hogy az épület rendbetétele körülbelül 120–130 millió forintba kerül. Ez az anyagköltséget és a munkadíjat foglalja magában, s ehhez jönnek a további járulékos költségek, mint például a tervezői és szakértői díjak. A kiadásokat teljes egészében a társasház biztosítója finanszírozza.

Befejeződött az emeleti födém megerősítése Fotó: Petőfibánya önkormányzata

Utóbbi kapcsán a polgármester megjegyezte: szerencsések, vagy inkább tudatos öngondoskodóak a Liszt Ferenc út 2. szám alatti lakók, mert a közösség rendelkezik biztosítással. A községvezető szerint ennek példaértékűnek kellene lennie, ám nagyon sok olyan társasház és magánporta található a településen, amelyek ily módon nem készültek fel a váratlan helyzetek nyomán jelentkező kiadásokra. Márpedig közös költségek nélkül ezek az építmények nem egyebek téglák halmazánál. Hozzátette: ha a gázrobbanás olyan helyen történt volna, ahol nincs biztosítás, akkor a romok alighanem a mai napig ott lennének, mivel az önkormányzat a szolidáris segítségnyújtáson felül nem teheti meg, hogy új lakásokat építsen a magántulajdonosok számára.

A községvezetőtől megtudtuk azt is, hogy a gázrobbanás károsultjai szükséglakhelyükön jól viselik a várakozást, türelmesek, de természetesen várják már, hogy visszatérhessenek otthonaikba.

A kiadásokat teljes egészében a biztosító finanszírozza.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában