Kikelet

2023.02.28. 08:36

A hóvirágok a Valentin-nap és a nőnap áldozatai lettek Hevesben is

Itt a tavasz, legalábbis a naptár szerint, és a az első tavaszi virágok, a hóvirágok már nyílnak. Igaz, idén januárban is láthattuk a tavasz hírnökeit. De vajon mit érdemes tudni ezekről szép, fehér virágokról? Ebben segít a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI).

HEOL

A hóvirág védett növény, nem szabad leszakítani

Forrás: Bükki Nemzeti Park Igazgatóság

A kikeleti hóvirág (Galanthus nivalis) a nemzetségének legismertebb és egyben legnagyobb elterjedési területtel bíró tagja - írja honlapján a BNPI.

A Kárpát-medencében vadon ez az egyetlen hóvirág-faj terem. A növény latin fajneve, a „nivalis” a hóra utal, ami vonatkozhat virágának színére és egyben korai virágzására is. Több kisázsiai – mediterrán elterjedésű rokonfaját, elsősorban a pompás hóvirágot (Galanthus elwesii) – kertekben is megtalálhatjuk. Ez utóbbi faj – a kikeleti hóvirághoz képest – jóval előbb, már akár január legelején virágzásba kezdhet.

Kiemelik, a faj korai virágzása miatt számos kultúrában a remény és a megújulás szinonimájává vált. Mint minden hagymás növényt korábban ezt is hasznosították széles elterjedési területén (például fejfájás ellen illetve fájdalomcsillapítás során). Ma már hasonló hatású szintetikus szerek állnak rendelkezésre, mivel a faj gyűjtése a legtöbb országban tilos!

Mint írják, a közhiedelemmel ellentétben a kikeleti hóvirág nem gyakori hazánkban. Az ország számos pontjáról, így a fátlan, kontinentális klímájú Nagy-Alföldünkről is hiányzik, valamint a középhegységeinkben is rapszodikusan jelentkezik. A Bükkben elsősorban patakvölgyek égereseiben, gyertyános-tölgyesekben, illetve szikla- és szurdokerdőkben fordul elő. Jelentős állományok ismertek a hegység magasabb régióiból, ahol a bükkösökben és az azok helyén pár száz éve kialakított irtásréteken is tömegesen megjelenik. A jelentős magassági különbségeknek köszönhetően a Bükkben a virágzása akár február elejétől (hegylábperemeken) elhúzódhat április végéig (a Bükk-fennsík hűvös töböroldalaiban).

Sajnos a faj virágzása többnyire olyan jeles napokkal fed át, mint a Valentin-nap és a nőnap. Korábbi, ipari jellegű gyűjtése ennek volt betudható. A Bükk környezetében az ipari jellegű gyűjtés szerencsére nem volt jellemző, de minden évben a természetvédelmi őrszolgálat a frekventált helyeket ellenőrzi, a jelenlétét növeli a területen. A faj védettségét európai uniós természetvédelmi irányelv (az élőhelyvédelmi irányelv) is szolgálja, amelynek következtében vált védett fajjá nálunk is 2005-ben. Egyetlen tő pénzben kifejezett természetvédelmi értéke 10 ezer forint. Országos akciók kezdődtek a faj védelmét szolgáló gyűjtések visszaszorítására és a természetvédelmi nevelés terén is számos eredményt értünk el, így immár adatait bárki eljuttathatja a Vadonleső program keretében ezen a webcímen - hívja fel a figyelmet a nemzeti park.

A BNPI munkatársai mindenkit arra biztatnak, hogy ne hagyja elszaladni maga mellett a tavaszt, menjenek ki a természetbe és ne feledjék otthon a kamerákat, telefonokat sem, amivel ezt a szépséget megörökíthetik, írták.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában