Védett madaraink

2019.08.11. 11:30

Sikeres Hamvas Rétihéja költés Dél-Hevesben

A hamvas rétihéja Magyarországon fokozottan védett ragadozó madár. Hazai állománya nem túl nagy, s évről évre kis mértékben ingadozik. Eredetileg a nedves rétek és nyílt mocsaras területek madara volt, manapság viszont nagyrészt az ezek helyén kialakított mezőgazdasági területeken fészkel.

Heol

Mivel az idők folyamán ezek a természetes élőhelyek összeszűkültek, eltűntek, sok pár kísérli meg a költést különböző mezőgazdasági kultúrákban, ahol a fészekaljak sokszor megsemmisülnek a betakarítási munkák következtében. A kalászos kultúrákban fészkelő madarak számára nagy veszélyt jelent az aratás, mivel a még röpképtelen fiókák sokszor áldozatául esnek a kombájnoknak – írja a Bükki Nemzeti Park.

Fontos természetvédelmi feladatnak számít a fészkek felkutatása a tavaszi időszakban. A fészkek helyének pontos ismerete segíthet abban, hogy azok körül a szakemberek védőzónát jelöljenek ki, ezzel biztosítva a sikeres költést. Mivel tipikus élőhelyei egyébként is értékes, megritkult növénytársulásoknak adnak otthont, a látványos madár védelmével más ritka állat- és növényfajok védelmét is segíthetjük.

Hamvas rétihéja tojó a learatott búzatáblán (Fotó: Jakab Tibor)

2019 tavaszán a Dél-hevesi Tájegység munkatársai Átány külterületén többször látták a madarakat egy nagyobb őszi búza tábla körül mozogni és a hosszas megfigyelések után az is kiderült, hogy a költésüket ebben a gabonatáblában kezdték meg. A terület tulajdonosát a nemzeti park munkatársai tájékoztatták a fokozottan védett madár költéséről. A gazdálkodó nagyon együttműködő volt. Az aratás megkezdése előtt értesítette a természetvédelmi őrszolgálatot, így a fészek körül védőzónát alakítottak ki. 1,5 méteres akácfa karókkal kerítették körbe a fészket, ami köré sűrű szövésű drótháló lett kihúzva annak érdekében, hogy a fészekben lévő két fiókát megvédje az estleges szőrmés ragadozóktól.

A fészek és a fiókák fejlődése rendszeres ellenőrzés alatt áll. A későbbi nyomon követhetőség érdekében a fiókákat színes gyűrűvel is megjelölték. A madárgyűrűzés olyan kutatási módszer, ami a madarak egyedi jelölésén alapul. A sorszámozott gyűrűkkel megjelölt madarak minden egyes megfigyelése, visszafogása vagy kézrekerülése sokat árul el életükről, különösen mozgásukról, vonulásukról. A madárgyűrűzés segítségével megismerhetjük a madarak szezonális vonulási útvonalait, pihenő- és táplálkozóhelyeit, telelőterületeit.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában