Diabétesz

2022.11.14. 20:00

November 14-e a cukorbetegség világnapja, de nincs mit ünnepelni

Mára népbetegséggé vált a cukorbetegség. Nem csoda, ha állandóan a tv előtt ülünk, és mindenen stresszelünk.

B. K.

Mozgással, egészséges étkezéssel megelőzhetjük a bajt

Forrás: HMH

November 14-e a cukorbetegség világnapja. Pillanatok alatt kialakul, s utólag nagyon nehéz kezelni. Ez derült ki a portálunknak eljuttatott well.hu-től kapott sajtóközleményből, amelyben szomorú adatokkal sokkoltak bennünket. 

Kiderült, hogy világszerte 422 millió ember küzd ezzel az immár népbetegségnek számító kórral, Magyarországon pedig az emberek több mint 40 százaléka érintett valamilyen módon, azaz ő maga vagy valamelyik családtagja diabéteszes. 

Jó hír azonban, hogy a 2-es típusú cukorbetegség esetén kezünkben van az irányítás, hiszen kialakulása függ az életmódtól is, így a felelősség a miénk – hívták fel a figyelmünket a november 14-ei világnap alkalmából az orvosok.

Egy 2018-as kutatás szerint a magyarok naponta átlagosan 284 percet ülnek a tv előtt, ez 16 perc híján 5 óra,, ami a sporttól és más aktív kikapcsolódási formáktól veszi el az időt. Szervezetünk egyik csodája az alkalmazkodóképesség, de ez egyben a legnagyobb csapda is, hiszen ha hozzászokunk ehhez az életmódhoz, egyre kevésbé hiányzik majd a rendszeres testmozgás. Ennek eredményeként két dolgot veszítünk egyszerre, a testsúlyunk feletti kontrollt és a stressz levezetésének egyik legjobb formáját - előbbi legtöbb esetben túlsúlyhoz, míg a kezeletlen stressz előbb-utóbb magas vérnyomáshoz vezethet. Mindkettő egyaránt növeli a cukorbetegség kialakulásának esélyét.

De ez nem az egyetlen veszélyforrás, hiszen a szénhidrátdús étkezés és az egészségtelen ételek hatására nem csak a testsúlyunk gyarapodik, hanem a vércukorszintünk is szélsőséges igazodásba kezd, majd hosszú távon az inzulin-háztartásunk is felborul. Ha nem figyelünk oda, ezt később könnyen inzulinrezisztencia, majd cukorbetegség követheti. Kezdetben még elegendő lehet, ha egészségesebb életmódra váltunk, de van egy pont, ahonnan már visszafordíthatatlanok a következmények.

Érdemes odafigyelni, mert az olyan ártatlannak tűnő tünetek, mint a fokozott szomjúság, a gyakori éhségérzet, a szokatlan fáradtság, a homályos látás, az éjszakai alvást is gyakran megszakító vizelési inger mind utalhatnak kezdődő vagy akár már előrehaladott diabéteszre. A betegség további jelei lehetnek az ingerlékenység és hangulatváltozások, a váratlan fogyás illetve a lassan gyógyuló vágások, sebek és zúzódások is.

Amennyiben már diagnosztizált cukorbetegek vagyunk, nagyon fontos, hogy ismerjük annak következményeit, veszélyeit. Ha nem figyelünk oda, olyan súlyos szövődmények alakulhatnak ki, melyek akár végzetesek is lehetnek. Mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy világszerte évente 1,5 millió halálesetet tulajdonítanak ennek a betegségnek. De rendszeres kontrollal, bizonyos esetekben önvizsgálattal időben felismerhetjük a szövődményeket - orvosunknak is segíthetünk, ha megosztjuk vele új, szokatlan tüneteinket.

A leggyakoribb szövődményeket talán többen ismerik:

  • látásromlás, vakság;
  • idegi fájdalmak, zsibbadások;
  • veseműködési zavar, fehérje ürítés;
  • érszűkület (koszorúerek, agyi, erek, végtagok);

Kevésbé ismert, de mégis nagyon gyakori, hogy a tartós diabétesz hatására sok esetben szívelégtelenség alakul ki. Ha valakinél tartósan, öt évnél hosszabb ideje áll fenn a betegség, mindenképpen szükséges a szívműködést ellenőrző szűrővizsgálatokra is járnia, mert minél régebb óta érintett, annál nagyobb az esélye annak, hogy csökkent teljesítőképességűvé válik a szíve.

A szívelégtelenség megelőzésében sokat segít az a felfedezés, hogy már az inzulinrezisztencia is előre jelezheti a betegség kialakulását, igaz, nem akkora rizikóval, mint a régóta diabéteszes betegek esetén. Éppen ezért, ha valaki cukorbeteg, a kezelőorvosa a bevett szűrővizsgálatok mellett a szívizom teljesítményét is figyelemmel kíséri, hogy időben észrevegye a nem megfelelő szívműködésre utaló jeleket.

Szerencsére nemcsak negatív irányba befolyásolja egymást a két kór, a szívelégtelenséggel kórházba került betegek gyógyulását például egyértelműen felgyorsítja, ha odafigyelnek a beteg vércukorszintjének ideális szinten tartására. A terápiában felhasznált gyógyszereket is mindenképpen szükséges összehangolni, mert gátolhatják és segíthetik is egymás működését - foglalta össze a tudnivalókat portálunknak Környei Ágnes.

Egerben több mint húsz éve működik a Cukorbetegek Egri Egyesülete. Nagyon fontos, hogy a média segítségével sok ember figyelmét tudjuk felhívni cukorbetegségre, a megelőzés és a korai kiszűrés fontosságára - hangsúlyozza minden alkalommal Jakabné Jakab Katalin, a szervezet vezetője.  A már cukorbetegek számára a Diabétesz Világnap üzenete, hogy a helyes otthoni kezelési módok elsajátításával a cukorbetegeknek is van lehetősége a teljes értékű életre. 

A katasztrófavédelemnél dolgozók sem feledkeztek meg a világnapról, videóval hívják fel a figyelmet a betegségre.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában