Eszterházy Károly Egyetem

2021.04.09. 21:50

Megkezdte munkáját a Szénrégió Bizottság titkársága az egri egyetemen

Megkezdődött a Szénrégió Bizottság, Magyarország első, a szénkivezetés területi megvalósítását segítő, állandó egyeztető fórumának munkája. A projektben egyedüli felsőoktatási intézményként vesz részt az egri Eszterházy Károly Egyetem, az intézményben működik a bizottság titkársága is.

Heol

20210303 - Eszterházy Károly Egyetem egri kampusza (Líceum) - Eger - Berán Dániel, BD / Heves Megyei Hírlap

Fotó: Daniel Beran

A Szénrégió Bizottság az európai uniós LIFE-IP North-HU-Trans projektben keretében jött létre – írja az MTI. Mint kiderült: a projekt megvalósítását végző konzorcium vezetője, az Innovációs és Technológiai Minisztérium és az Európai Unió illetékes végrehajtó ügynöksége 2020 decemberében írta alá azt az 5,2 milliárd forint összköltségvetésű támogatási szerződést, amely a Nemzeti Energia- és Klímaterv, azon belül is kiemelten a Mátrai Erőmű térségének fenntartható és igazságos átmenetét segítő program végrehajtását rögzíti.

A projekt célja a hazai lignit alapú villamosenergia-termelés dekarbonizációja, és ehhez kapcsolódóan az érintett térség fenntartható, igazságos társadalmi, gazdasági és környezeti átmenetének támogatása. A futamidő kilenc év, jelenleg 2020. szeptembere és 2023. februárja közötti az első szakasz megvalósítása zajlik – írják.

Az egyetem felelős a projektben több előkészítő és végrehajtási akció megvalósításáért, együttműködve a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem szakembereivel. Egyik legfontosabb feladata a szénátmenetet megalapozó tanulmányok elkészítése, valamint a regionális érintettek és érdekeltek koordinációja. Ennek érdekében az egyetemen jött létre a Szénrégió Bizottság titkársága, amelynek kulcsszerepe lesz az átmenet irányításában.

A szakmai munka az első projektszakaszban elsősorban az érintettek, érdekeltek feltérképezésére, a nemzetközi tapasztalatok megismerésére, más szénrégiókkal történő kapcsolatok kiépítésére, a lignit alapú villamosenergia-termelés kivezetésének társadalmi-gazdasági hatásai, valamint a gazdaság diverzifikációjában és zöld irányba terelésében rejlő potenciál felmérésére irányul.

Az egyetem munkatársai emellett részt vesznek a Heves és Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Igazságos átmenet területi tervek kialakításában is, amelyek megalapozzák a további források lehívásának kereteit.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában