Tanulmány

2023.09.04. 09:52

Az öregedés visszafordításáról beszél a népszerű gyöngyösi háziorvos

Ki ne szeretne mindig fiatal és szép lenni? Erről írt dr. Mangó Gabriella.

Heol.hu

A gyöngyösi doktornő most az öregedéssel kapcsolatban osztotta meg gondolatait

Forrás: Dr. Mangó Gabriella/Facebook

- Fiatalodni szeretnél? Mindenféle telomerhelyreállítást ígérő "csodaszer" nélkül? - kezdi bejegyzését Facebook-oldalán dr. Mangó Gabriella, majd folytatja:

- A Kölni Egyetem kutatói arra keresték a választ, hogy mitől öregszünk, és hogyan fordítható vissza ez a folyamat, írja az Euronews.
A Kölni Egyetem hat különböző laborjának huszonhat kutatója a Nature tudományos folyóiratban közzétett tanulmányukban azt írták, nemcsak azt fedezték fel, hogy a génátírás (a transzkripció, tehát az a folyamat, melyben a sejt egy DNS-szálról RNS-másolatot készít) az életkor előrehaladtával gyorsabbá és pontatlanabbá válik, hanem azt is, hogy bizonyos folyamatok segíthetnek pontosabbá tenni az átírást. 

- A transzkripció során készült RNS-másolat alapvető fontosságú Andreas Beyer, a kutatás vezetője szerint, ugyanis ez hordozza a sejtben az új fehérjék előállításához szükséges genetikai információt. A fehérjék szerepe meghatározó a sejtek egészsége és így működése szempontjából is - teszi hozzá.

- A sejtek regenerálódnak, de mindig kérdés, hogy milyen gének aktiválódnak bennük, magyarán mivé "íródnak" át. Pontos átírásnál a sejt boldogan működik tovább úgy, ahogy kell. Az emberi testben sokféle sejttípus van: idegsejtek, izomsejtek, vérsejtek, bőrsejtek (és a többi), ráadásul minden sejt más-más funkciót tölt be, azaz más és más génkészlet jár hozzá - fogalmaz a doktornő.

A génszekvenciák átírási másolatának elkészítéséért felelős "gépezettel" (POL II) kapcsolatban Beyer és csapata felfedezték, hogy a kor előrehaladtával gyorsul a folyamat, a tempó miatt pedig nő a hibalehetőség, a rossz másolat pedig egyenes út a betegségekhez. 
Korábbi kutatások bizonyították: állatoknál az alacsony kalóriatartalmú diéta és az inzulin jelátvitel blokkolása késleltetheti az öregedést, azaz meghosszabbíthatja az élettartamot. Kísérleteikben Beyerék arra keresték a választ, hogy a diéta és a jelátvitel blokkolásának hatására lelassul-e a POL II sebessége, és így csökken-e a hibalehetőség - írta dr. Mangó Gabriella.

Hozzátette, a tanulmány szerint az egészséges táplálkozás javítja a sejtben az RNS-átírás minőségét, aminek hosszú távon jó hatása van a sejtekre, a kevesebb hibával történő transzkripció pedig megelőzheti például a rák kialakulását. Beyer szerint a kísérlet során jobban megértették az öregedést, mint eddig, és úgy véli: új lehetőségek nyíltak meg a folyamat késleltetésére, vagy ha jobban tetszik: az egészséges öregedés lehetőségére, írja az Euronews.

 

 

 

 

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában