A szépséges környezetben lévő falun szinte nem lehet áthaladni úgy, hogy a település vezetése által csak fogadó figurának nevezett „kompozíciónál” ne fényképezkedjen valaki. Az autóval erre közlekedők közül – miután rácsodálkoznak a hosszú egyenes végén lévő kis dombocskán álló figurára – sokan megállnak fotózkodni. Most, hogy Szarvaskő ezen jellegzetes pontjára megérkezett a Mikulás, mi is ezt tesszük, miközben emlékeinkben felidézzük a korábbi, nagy tetszést kiváltó fogadó bábukat is. Olyanokat, mint a traffipaxos rendőrt a Sokol rádióval, vagy a csipkelekvár-főző asszonyt.
A fogadó figurának mindig aktualitása van: ha sok a gyorshajtó, traffipaxos rendőr áll ott, ha csipkebogyó fesztivál közeleg, akkor csipkefőző asszony. Most a Mikulás vidámkodik a kicsi dombon krampuszaival. Fotó: Sike Sándor
– Szarvaskőnek van múltja, amit Tóth István könyve örökít meg, van jelene, amit Kárpáti János idén októberben megjelent kötete bizonyít. Hogy lesz-e jövője, nem csak rajtunk múlik, mert az infrastruktúra hiánya nagyon megnehezíti a község életét – fogalmaz Szabóné Balla Marianna polgármester asszony, amikor arról kérdezzük, hogyan telt a vége felé közeledő esztendő.
Magyarázatot is ad a mondatai második felére: a helység talán az országnak az egyedüli olyan helye, ahová települési szinten nem vezették be a gázhálózatot. Megoldatlan a szennyvízkérdés is, nem véletlenül figyelték napról napra árgus szemekkel a vidékfejlesztési program pályázati kiírását. Szerencsére – épp a napokban – megjelent ez is a közlönyben. Nyerni kell rajta, most már csupán ez a feladat.
– Közösségi házunk sincs – emlékezteti az újságírót a polgármester arra a még nyár eleji beszélgetésre, amelyben vázolta ezeket a terveket, és azt, hogy miként lehetne megvalósítani. A terveikről persze nem mondanak le, de azzal kell számolniuk, hogy ezek mind olyan gondok, amelyeket önerőből nem tudnak megvalósítani. Szintén probléma, hogy a Városgondozás Eger Kft. a 2015-2016-os évre nem vállalta a falu területének síkosságmentesítését.
– Sajnálatos, mert Eger a Szarvaskőhöz legközelebb eső falu, hivatalosan is az Egri Járáshoz tartozunk és egy ilyen kis hely anyagilag nem engedheti meg magának, hogy erre a célra gépeket tartson fenn. Megfelelő szakember hiányában egyébként is veszélyes lenne a munkavégzés – kesereg a polgármester.
Ennek a helyben orvosolható problémának az okára rákérdezünk az egri önkormányzati cégnél. Jakab Zoltán ügyvezető igazgató válasza szerint a korábbi években előzetesen bejelentett igény alapján kötöttek szerződést a település önkormányzatával, ám az idén ez a kérés késve érkezett és az eszközparkjuk feltöltésekor nem számoltak vele. Szarvaskő egyébként igen nehéz, bizonyos részeken rendkívül veszélyes terep is e feladat biztonságos ellátására. Eger közigazgatási területén pedig oly mértékben növekedtek meg az ellátandó feladatok, illetve vannak jogszabályban rögzített ellátási sorrendek, hogy nem tudták vállalni ezt az egyébként nem közszolgálati, hanem egyéb típusú szerződésen alapuló munkát.
Az igazgató a falu fekvése kapcsán megjegyzi még, hogy bizonyos helyekre a kukás autójuk is csak kockázatok árán jut be, a közeljövőben ezt a gondot is orvosolni kell valahogy. Rá is kérdezünk ezért, hogy mi lehet a megoldás, ha már ennyire lejtősek az utak, vajon ki síkosságmentesítsen. Szerinte ezt olyan vállalkozással lehet megoldani, amelynek van kapacitása minderre.
Tudta-e?
A falu az Egerbaktai Közös Hivatalhoz tartozik, amelynek tagjai még Bátor, Hevesaranyos, Szarvaskő. Ezt a helyzetet a tavalyi választások óta új polgármester, Szabóné Balla Marianna megörökölte, hiszen ésszerűbb lett volna a megyeszékhellyel való közösködés. Rá is kérdezünk: hogy vannak a négyek? A polgármester szerint a kapcsolatuk nem zökkenőmentes, aminek nem személyi ellentétek, hanem szakemberhiány az oka. Nehezíti a közös munkát az is, hogy nem azonos problémák merülnek fel a településeken. Az Egerrel való viszonyról azt mondja, szeretné szorosabbra fűzni a várossal a turisztikai kapcsolatot, mert véleménye szerint a megyeszékhely is profitálhatna Szarvaskőből, hiszen tudvalévő, hogy Eger talán az ország egyik legcsodálatosabb történelmi kisvárosa, de nem tudja biztosítani azt a természetközelséget, túraútvonalakat, tanösvényeket, amit Szarvaskő nyújthatna.
„Magad Uram, ha szolgád nincs””
Azért nem csak nehézségekből áll Szarvaskő élete – tudjuk meg Szabóné Balla Mariannától. Amit meg tudnak tenni helyben, azt meg is teszik. Megújították a polgármesteri hivatal épületét, tetőcserét, szigetelést, külső vakolást, lépcső-, korlátépítést végeztettek. Társadalmi munkával – a Kventfal Kft. helyi vállalkozás Csuhai Bertalan vezetésével – felújította a „kis-hidat”, ami Lőrincz József képviselő ötlete és kivitelezése nyomán „üzenőhíd” szerepet tölt be. A rajta áthaladók tapasztalhatják, hogy a hidacska előtt betűket tartalmazó táblák találhatóak, amelyekből a létesítmény oldalán kiépített sínben szavakat lehet alkotni, üzeneteket lehet hagyni. A túrázók már felfedezték, s a szerelmes üzenettől a köszöntésig már több üzenet is született. Megépült a betlehemi jászol, amit a környező települések közül évekkel ezelőtt Szarvaskőn hoztak létre először. A jászol természetes anyagokból készült. Minden vasárnap itt fejeződik be a szentmise, ahol meggyújtják az adventi gyertyát. A hét közepén kikerült az új fogadó figura, a Mikulás a krampuszával.