Dr. Farkas András egri jogász, publicista, költő, drámaíró, közéleti személyiség halálának 20. évfordulóján tavaly gyermekei, Éva és András alapítványt hoztak létre, amelynek kuratóriuma irodalmi pályázatot írt ki. Ennek eredményhirdetését tartották szombaton a Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtárban.
A cél gazdagítani Eger kulturális életét, fényesíteni az Eger brandet az alkotó energiák felszabadításával, pályázatok meghirdetésével új alkotások készítésére ösztönözni. Ekképp határozta meg a dr. Farkas András nevével fémjelzett alapítvány fő feladatát alapítója, ifjabb Farkas András, akinek az első, múlt évben meghirdetett irodalmi pályázatra küldött művekről szóló értékelését – megbetegedése miatt távollétében – Radó István kuratóriumi tag ismertette a bibliotéka aulájában.
A pályázat prózai művekre szólt, fontos feltétele volt az, hogy legyen köze Egerhez. A zsűri szakmai elnöke Körössi József, a Noran Libro Kiadó vezetője volt. A március 15-i határidőre 41 érvényes pályamunka érkezett. Párat formai okok miatt – mert más műfajban, versben küldték be – vissza kellett utasítani. A bírálók szerint nagyon vegyes művek születtek tartalmukban, terjedelmükben, színvonalukban. Ám majdnem mindegyik érdekes történeten alapul. Kevés olyan pályamű volt, amely túllépett volna az egyszerű történetmesélés szintjén, de néhányban jól érzékelhető valamely írószakmai tudás, tehetség. Az értékelők szerint nem futott be olyan alkotás, amely teljes mértékben megfelelt volna az elvárásoknak.
A díjazottak a Radó István készítette míves díszoklevéllel. Balról: dr. Tátrai Miklós és Balázs István Fotó: H. M.
Ezért a zsűri úgy döntött, nem ad ki első díjat, de a díjazásra fordítandó összeggel három szerzőt jutalmaz. A legérdekesebb, legizgalmasabb írásnak az Ákos könyve című regény bizonyult, profira valló történetvezetéssel, több idősíkban elhelyezett, jól megformált szereplőkkel, történetírói, írói tapasztalatról árulkodó írásmóddal. A szerző Ziegler Éva néven jegyzi, ám mivel az e-mail-címére eljuttatott értesítésre nem jelzett vissza, feltételezhető, a neve – Gárdonyi Géza eredeti nevére utalva – írói álnév. A kuratóriumnak örömére szolgálna, ha személyesen venné át a díját.
Tőzsér Istvánné Géczi Andrea, a Bródy könyvtár igazgatója, kuratóriumi tag jelentette be, hogy a zsűri díjjal ismerte el Balázs István építész Baba, illetve a nyugdíjas dr. Tátrai Miklós Második találkozás című alkotását. Előbbi mű két – részben történelmi, részben mai modern világra jellemző – szálon futó sztori. Külön érdekessége, hogy szerzője részt vett az egri Török fürdő egy évtizeddel ezelőtti rekonstrukciójában. Utóbbi a magyar katonák 1968-as csehszlovákiai bevonulásának korát eleveníti fel egy magyar honvéd és egy szlovákiai lány szerelmén át, akik a forgatag miatt húsz év után találnak egymásra.
A díjátadón Tőzsér Istvánné Géczi Andrea és Radó István olvasott fel részleteket a díjnyertes pályaművekből. Az ünnepséget az egri Farkas Ferenc Zeneiskola hetedik évfolyamos növendékének, Nagyová Kornéliának a hegedűjátéka tette hangulatossá, őt László Éva zongoraművésznő, zongoratanárnő kísérte.
A tervek szerint ősszel újabb alkotói pályázatot ír ki a Farkas András Alapítvány.
Egri kötődésű díjazottak
A rendezvényen megjelent díjazottak közül Balázs István Svédországban dolgozik építészként. Úgy gondolta, az angol és a svéd mellett a magyar nyelvtudását meg kell őriznie. Ezért kezdett el írni szabadidejében. Részese volt Kaszab Ákos irodája révén a Török fürdő felújításában, s a neten olvasta a pályázati kiírást, amiben megragadta az egri kötődést előíró feltétel, így beküldte a novelláját.
Dr. Tátrai Miklós korábban tíz éven át Egerben is élt és dolgozott. Hat éve rabja a szépirodalomnak, amit az is jelez, hogy három interjúkötetet jegyez, számos antológiában olvashatók írásai, idén áprilisban pedig megjelent az első novelláskötete, aminek két példányát felajánlotta a Bródy Sándor könyvtárnak.