Jövő januártól százezer forintba is kerülhet, ha elöregedett a gázcső, vagy nincs szellőző az ablakon. Egy 2012-ben megejelent kormányrendelet szerint amíg a tulajdonos nem javítja ki a hibát, gáz nélkül marad. A minisztérium szerint a biztonság miatt szükséges a felülvizsgálat, azt azonban még nem tudják, hogyan büntetik azt, aki nem csináltatja meg.
– Kis híján rosszul lettem, amikor néhány napja kihívtam a gázszerelőt, hogy az ősz beállta előtt végezze el a szokásos tél előtti karbantartást – meséli Jakab Sándorné olvasónk. Közölték velem, hogy ezek a kazánok már nagyon régiek és ráadásul a bekötésük sem felel meg a mostani szabványoknak. Amikor megkérdeztem, hogy most mihez kezdjek, röviden azt válaszolták: kezdjek el jó sok pénzt gyűjteni, mert újra kell terveztetni, engedélyeztetni az egész rendszert, s lehetőleg mihamarabb egy új, biztonságos készüléket venni. Kértem, hogy végezzünk el egy hozzávetőleges kalkulációt, mennyibe kerülne mindez.
A legolcsóbban is 100, de inkább 200 ezer forintból úsznám meg a rendszerújítást. Márpedig valamit tennem kell, mert állítólag, ha kötelezően ellenőriznek, akár a gázról is leköthetnek – fejezi be a történetét a 78 éves Magdi néni, aki özvegyként a leginkább a saját temetésére spórol. Új gázkészülékre nem telik a a nyugdíjból.
Az elkövetkező időszakban sokan szembesülhetnek hasonló esettel. A gázkészülékek műszaki-biztonsági felülvizsgálatát 2012 óta rendelet írja elő. E szerint a felhasználóknak kötelező ötévente gázszerelőt hívniuk, és megvizsgáltatniuk a készüléküket. A biztonságos üzemben tartást korábban is előírták, újdonság viszont, hogy az üzembe helyezés időpontjától függően a rendelet meghatározza azt, hogy meddig kell kötelezően elvégezni az első vizsgálatot.
A felülvizsgálatot csak külön engedéllyel rendelkező gázszerelők végezhetik el, a vizsgálat eredménye pedig okozhat meglepetéseket. Ugyanis ha veszélyesnek találják a készüléket, vagy nem megfelelőnek a szellőzést, azonnal lekapcsoltathatják a gázt a szolgáltatóval, az újbóli visszakapcsolás pedig akár több százezer forintba is kerülhet.
Jakabné azt mondja, ha kizárnák a szolgáltatásból, mielőtt visszakapcsolják a gázt a lakásban, meg kell(ene) terveztetnie az új gázcsövet egy mérnökkel, be kell(ene) adnia a tervet a szolgáltatóhoz, majd át kell(ene) alakíttatnia a rendszert.
– Nincs más választásom, a fiamtól kell segítséget kérnem, de azt se tudom, hogy mondjam el neki. Három gyereket nevelnek, s hiába dolgozik mind a két szülő, nekik is nagyon be kell osztaniuk a pénzt – kesereg Jakab néni.
Figyelje a vizsgálatok menetrendjét!
Az 1981. január 1-je előtt vagy ismeretlen időpontban üzembe helyezett készülékek vagy csatlakozóvezetékek esetében ez a határidő 2013 vége, vagyis mindazoknak, akiknek nincsen papírjuk arról, hogy a készülékük az elfogadott szabvány szerint működik, év végéig be kell vizsgáltatniuk. Az idei év végi határidő leginkább a régebbi, téglaépítésű társasházakat és a panellakásokat érinti. Az 1981 után üzembe helyezett készülékekre későbbi határidők vonatkoznak.Az 1993 előtt üzembe helyezett készülékeknél a jövő esztendő vége a határidő, az 1994-2003 között beszerelteknél 2015 decembere. Az ellenőrzés a gázszolgáltató feladata.
A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint a rendelet célja az, hogy a felülvizsgálat „meghatározott határidőn belül, ellenőrizhetően és szankcionálhatóan” megtörténjen, a felhasználók biztonsága érdekében. A gázszolgáltatók szerint a rendelet tavalyi szeptemberi hatálybalépése óta ugrásszerűen megemelkedett a vizsgálatok száma. A Tigáz Zrt.-hez is folyamatosan érkeznek a felülvizsgálati jegyzőkönyvek. A rendelet megjelenése előtt is kötelező volt az időszakos biztonsági felülvizsgálat, ám ezt ritkán kezdeményezték a fogyasztók.
– Az elmúlt fél évben szinte minden második háztartásban szabálytalanságra bukkantunk – állítja egy lapunk által megkérdezett gázszerelő, aki az elmúlt hónapokban számos felülvizsgálatot végzett. Szerinte akár a zárt ablak is bajt okozhat, mert bár az logikus, hogy a lakók nem akarják kiengedni a meleget, de a nyílt tüzelőknek, például a gáztűzhelynek levegő kell, és ha minden zárva van, akkor „a lakóktól fogja elszívni, ami rosszulléthez, balesethez vezethet”. A szabály szerint tűzhely vagy vízmelegítő nem lehet abban a légtérben, ahol az ember alszik, így sok esetben ajtóval kell elválasztani őket.
Gyakori probléma az is, hogy a lakók új, műanyag ablakokat építenek be a lakásba, de erről nem szólnak a gázszolgáltatónak, pedig ezeket mind engedélyeztetni kellene. A hagyományos ajtók, ablakok résein elegendő mennyiségű levegő tud beáramlani, a 20-30 évvel ezelőtt létesített gázfelhasználói rendszerek tervezésekor ezzel számoltak. A manapság készült, olykor két-három gumitömítéssel rendelkező nyílászárók viszont meggátolják a friss levegő beáramlását, és emiatt veszélyessé válnak a nyílt égésterű gázkészülékek, például a gáztűzhely.
Az önhatalmú változtatásnak is ára van
A felülvizsgálatok sok esetben azt mutatják, hogy a felhasználó engedély nélkül változtatott a lakás rendszerén. Idetartozik a nyílászárók cseréje, a páraelszívó felszerelése vagy más tüzelőanyaggal működő fűtőberendezés beépítése is. A Tigáz Zrt. szerint ha nincs megfelelő légforgatás, akkor azt műszakilag nem lehet engedélyezni, és ez sok esetben a gáz kikapcsolását jelenti. Ha a szakemberek hibát találnak, akkor le kell zárniuk a rendszert, majd le kell plombálniuk a gázcsapot. Ezt a lépést senkinek nem tanácsos megvárni, mivel a gáz visszakötése is horribilis összegbe kerülhet.