Z. H vádlottat az Egri Járási Ügyészség védekezésre képtelen személytől való elvétellel elkövetett kifosztás bűntette és más bűncselekmények miatt indítványozza felelősségre vonni. A vádpontok között szerepel: kisebb értékre, üzletszerűen elkövetett lopás bűntette, szabálysértési értékre üzletszerűen elkövetett lopás vétsége, valamint szabálysértési értékre, üzletszerűen, helyiséghez tartozó bekerített helyre a jogosult tudta és beleegyezése nélkül bemenve elkövetett lopás vétsége.
Hoszné dr. Nagy Tímea, az Egri Törvényszék sajtószóvivője arról tájékoztatta a Heolt, hogy a vádlott a terhére rótt bűncselekmények elkövetését a szerdai tárgyaláson részben tagadta. Azon tetteiről pedig, amelyben a büntetőjogi felelősségét elismerte úgy nyilatkozott, hogy az eltulajdonított dolgokat a nyomozás során a sértetteknek visszaadta, illetve azokat tőle lefoglalták. A szóvivő elmondta azt is, hogy a tárgyalásra rendőri elővezetéssel idézett sértett tanúk jellemzően a vádlottra terhelő vallomást tettek.
A vádhatóság álláspontja szerint az eljárásban Z. H.-nak hat bűncselekmény miatt kell felelnie, amelyeket rendszeres haszonszerzésre törekedve követett el. A vád tárgyát képező cselekményeket három éve, szűk két hét leforgása alatt követte el a terhelt. Az első alkalom 2018. július 9-én késő délután és másnap a reggeli órák között volt. Ezen intervallumban Z. a nyitott kapun keresztül bement F. E. udvarára. A sértett lezáratlanul hagyott Mitsubishi mikrobuszának ajtaját a vádlott kinyitotta, és a gépkocsiból eltulajdonított egy százezer forintot érő benzinmotoros láncfűrészt. Z. a lakóházba vezető lépcső aljánál lévő négy literes, műanyag vödörben tárolt fehér falfestéket is ellopta.
A vádlott a lopott holmikat – értékesítés szándékával – a sajátlakásába vitte. A sértett néhány nap elteltével felkereste otthonában a terheltet, és felszólította a láncfűrész visszaadására. Ennek Z. H. önként eleget tett. Ugyanakkor F. E. a falfestékre nem tartott igényt. A bűncselekmény elkövetési értékéből így a szerszám önkéntes visszaszolgáltatásával a nagyobb tétel megtérült.
Mozgalmasabban telt viszont július 12. Ezen a napon a terhelt a kora reggeli órákban az utcában találkozott az erdő irányába tartó D. T. sértettel és feleségével. A vádlott ezt követően – a sértett tudta és beleegyezése nélkül – a nyitott bejárati ajtón át bement a lakásukba, ahol némi kutatást követően megtalálta és elemelte a hűtőgép tetején hagyott pénztárcát a benne lévő 42 ezer forint készpénzzel együtt. A tárcát távozáskor a lépcsősor mellett a fűbe dobta, s itt a sértett megtalálta. A készpénz azonban nem térült meg.
A lakásban a pénztárca ellopásával azonban nem ért véget a vádlott ténykedése: bement ifjabb D. T. szobájába is, ahol az ott alvó sértett ágya melletti asztalról elemelte a műbőr pénztárcát, benne személyazonosító igazolvánnyal, lakcímkártyával, vezetői engedéllyel, társadalombiztosítási kártyával, adókártyával és 12 ezer forinttal. Ez a tárca is a fűben kötött ki a benne lévő iratokkal együtt.
A vádiratba foglaltak szerint Z. H. vádlott ezen a napon – a fentebb ismertetett bűncselekmények elkövetése után – a nyitott bejárati ajtón keresztül bement P. E. és P. E.-né lakóházába is. A terhelt itt abban a szobában kutakodott, ahol ahol P. E. és felesége aludtak. A pár közeléből eltulajdonította a férfi tulajdonát képező, hétszáz forint értékű, fekete színű műbőr pénztárcát a benne lévő 20 ezer forint készpénzzel együtt. A vádlott a szobából eltulajdonított még egy négyszáz forint értékű használt, fekete színű műbőr szemüvegtokot az abban tárolt két, egyenként kétezer forintot érő olvasószemüveggel együtt. Ennek a bűncselekménynek elkövetési értéke 23 ezer 100 forintra rúg.
A vádlott következő tettét ugyanezen a napon, nem sokkal 12 óra után követte el: ekkor készpénzsegély igénylése céljából tért be a helyi parókiára. Itt az épület konyhájában eltulajdonította N.T.-né sértettnek a sparhelt tetején őrizetlenül hagyott táskájából a pénztárcát, s benne 16 ezer forint készpénzét. Z. H. kivette a pénzt, majd a műbőr bukszát a parókia előtt lévő hintaszékre dobta, ahol az asszony később megtalálta. A lopott pénzt később lefoglalták és sértettnek kiadták, így a lopással okozott kár megtérült.
Az ügyészség vádirata hatodik vádpontként a június hó 20-án történt bűncselekményt tartalmazza. A vádlott reggel 7-kor a REÁL Élelmiszer üzletben ténykedett, ahol a táskájába rejtett hat százgrammos Tibi csokoládét, hét 25 grammos Milka csokit. Tett a táskába továbbá két Dove Stiftet, egy háromszáz milliliteres Boom tusfürdőt, egy-egy negyven dekás Nutellát és Schauma sampont, két Head & Shoulderst és egy Baba tusfürdőt. A lopási szándékkal összeállított készlet összértéke valamivel több, mint nyolcezer forint volt. A vádlottat ezen cselekménye során az élelmiszerüzlet vezetője tetten érte, majd az üzlet irodájába kísérte, ahol a terhelt átadta az eltulajdonított termékeket. A lopás így a termékek visszavételével nem okozott kárt.
Az Egri Törvényszék sajtószóvivője a Heol kérdésre elmondta: a nyilvános, folytatólagos tárgyalást a járásbíróság tanúk meghallgatásával folytatja majd.
Kezdőképünk illusztráció Fotó: Shutterstock