Azért döntött a kormány a csökkentés mellett, mivel a kis- és középvállalkozások adják a legtöbb munkahelyet, és azok a legsérülékenyebbek a járvány idején. A 25 ezer lakosnál kisebb települések a kormánytól támogatást kapnak, a nagyobb önkormányzatok pénzügyi helyzetét majd egyenként tekintik át.
– Eddig a kis- és középvállalkozások fizették becslésünk szerint a helyi iparűzési adó (hipa) 56 százalékát. A döntés segíti a túlélést, a kapacitások átmentését. Mentőövszerű érdemi szerepe leginkább a jelentős visszaesést elszenvedő vendéglátás, idegenforgalom területén tapasztalható – részletezte kérdésünkre a Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara. – A segítség a magas hozzáadott értéket előállító, komoly foglalkoztatást megvalósító vállalkozásokhoz érkezik, ezért a továbbfoglalkoztatást, az újabb munkahelyek teremtését és az emberek védelmét is támogatja.
Megyeszékhelyünknek tavaly 3 milliárd 573 millió forint bevételt hozott ez az adó. Megkérdeztük Mirkóczki Ádám polgármestert, hogy mekkora kiesésre lehet számítani. Erre sajtóreferense szerint még nem lehet pontos választ adni, de nehéz helyzetet eredményez.
Arról is érdeklődtünk, hogy pontosan mekkora összeget emészt fel a hivatali vezetők, külső tanácsadók bérezése. Erre nem kívántak válaszolni. Az Eger honlapján található tavalyi első fél éves információk szerint a jegyző, az aljegyző és az irodavezetők bérei együtt közel hetvenmillió forintot tesznek ki. A polgármesteri hivatal csaknem kétszáz munkavállalójának a személyi juttatása összesen több mint 454 millió forint. Mirkóczki Ádámnak az alakuló közgyűlésen szavaztak meg majdnem egymilliós fizetést. A bruttó 997 ezer 200 forinthoz az önkormányzati törvény értelmében havi 149 ezer 580 forintos költségtérítés társul. A három alpolgármester fizetése a városvezető bérének 80 százaléka, majd bruttó nyolcszázezer forint.
A polgármesteri hivatal személyi juttatása összesen több mint 454 millió forint Fotó: Huszár Márk/Heves Megyei Hírlap
A személyi kiadások egyik jelentős hányadát az önkormányzati tulajdonú társaságok vezetőinek a fizetései adják. Akadnak szép számmal milliós határt karcoló bérek ezek között is.
A városi honlapon látható friss táblázat szerint ezek, s a felügyelőbizottsági tagok díjazásai 10 millió forintot jelentenek havonta, évente közel 120 milliót, s további néhány millió a cafeteria és egyéb költségtérítés. Az összesítésből hiányzik az Egri Városfejlesztési Kft. és az EVAT Zrt. vezetőjének bére, jelenleg nem tölti be senki e tisztségeket. Ám csak az EVAT két divízióvezetőjének járandóságai jóval túltesznek az egymillión, így a vezetőé sem lehet alacsonyabb. Itt az igazgatósági tagok több mint 200 ezer forintot keresnek, a felügyelőbizottságiak is rekordmagas, százezer forint környéki díjban részesülnek.
A kötelezően ellátandó és önként vállalt feladatokra szánt összegekből a legfrissebb költségvetés-módosításban sikerült lefaragnia az egri vezetésnek több mint 476 millió forintot. A legutolsó friss költségvetésben már csak 635 millió forint összesen az önként vállalt feladatra szánt összeg.
Nyolcvanöt millió jut a médiára
Az önként vállalt feladatok között szerepelnek az önkormányzati kitüntetések, ezeket tízmillió forintról csökkentették közel hétmillióra. Ugyanakkor nem csökkent a Média Eger Nonprofit Kft. támogatása, ők hetvenmilliót kapnak egyéb, működési célú támogatásra. A Média Eger Nonprofit Kft. – KULTURMA támogatására eredetileg előirányzott negyvenötmillió forintot viszont tizenötre módosították közgyűlési döntéssel. A nyilvános adatokat szemlélve feltűnhet, hogy sporttevékenységre 205 millió forintot szánt az önkormányzat, ezt aztán 173 millió forintra vették le szeptemberben a korlátozásokkal teli év költségvetésében.